Wibrotrening pobudza całe nasze ciało

Jaki wpływ na organizm ma woda?

Czy da się przetrwać bez jedzenia kilka tygodni? Tak. A bez wody? Nie – organizm wytrzyma co najwyżej kilka dni bez picia. Po co nam woda i dlaczego jest tak ważna w codziennym funkcjonowaniu?
/ 06.12.2010 10:14
Wibrotrening pobudza całe nasze ciało

Można przetrwać kilka tygodni bez jedzenia, ale bez wody padniesz martwy w ciągu kilku dni. Twoje ciało w około 70% składa się z wody, więc widzisz, jak jest ważna. Woda pomaga regulować temperaturę ciała, doprowadza składniki odżywcze do komórek i usuwa z organizmu końcowe produkty przemiany materii.

Zobacz też: Pijmy wodę - nie tylko w lecie!

Czy forsowne ćwiczenia są skuteczniejsze niż lekkie?

Forsowny program ćwiczeń rzeczywiście poprawia zdolności aerobowe o wiele bardziej niż lekki czy umiarkowany trening. Z drugiej strony, choć może poprawić wydajność sportową, niekoniecznie musi przekładać się na jakieś znaczące korzyści zdrowotne.

Wskaźniki umieralności na zawały serca i raka są o wiele niższe w przypadku osób ćwiczących w sposób umiarkowany niż wśród tych, które nie ćwiczą w ogóle - ale tylko nieznacznie niższe wśród osób wykonujących forsowny trening niż wśród osób ćwiczących umiarkowanie. To sprawdza się także w przypadku ryzyka rozwinięcia się cukrzycy typu 2 (najczęstszego przypadku).

Łagodne ćwiczenia redukują stres, niepokój i ciśnienie krwi tak samo skutecznie jak ćwiczenia forsowne. Warto dodać, że łagodne ćwiczenie, takie jak chodzenie, może wpływać na poziom wagi w równie skuteczny sposób jak energiczne ćwiczenie, np. jogging, gdyż spalanie kalorii zależy od tego, jakie pokonujesz odległości, a nie od tego, jak szybko chodzisz. Właściwie dla większości osób umiarkowany zestaw ćwiczeń jest potencjalnie skuteczniejszy niż gwałtowne ćwiczenia, gdyż człowiek jest w stanie więcej przejść, niż przebiec.

Zobacz też: Jaka dieta jest najlepsza na zaparcia?

Fragment pochodzi z książki „Jak uatrakcyjnić swoje ciało. Od puszystości do piękności w 100 dni” Cornela China (Wydawnictwo Helion, 2007). Publikacja za wiedzą wydawcy.