Jak jedzenie wpływa na nasze życie?

Powinniśmy zrezygnować ze słodyczy. Wegetarianizm to niezbyt zdrowa dieta. Każdy może zastosować dietę-cud. Czy to mity? /fot. Shutterstock
To, co jesz, ma ogromne znaczenie dla Twojego samopoczucia i ilości posiadanej energii. Pokarm jest jak paliwo, które płynie przez Twoje ciało. Należy jednak pamiętać, że to także element powodujący powiększanie się masy ciała. Na co jeszcze wpływa nasza dieta?
/ 03.12.2010 10:22
Powinniśmy zrezygnować ze słodyczy. Wegetarianizm to niezbyt zdrowa dieta. Każdy może zastosować dietę-cud. Czy to mity? /fot. Shutterstock

Gdy jest go zbyt dużo, dodatkowe pożywienie przechowywane jest w postaci tłuszczu. Gdy ćwiczysz, pokarm przekształca się i zwiększa tzw. suchą masę ciała.

Jesteś tym, co jesz

W dzisiejszych czasach dobre odżywianie jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Choroby serca, rak, udar i cukrzyca są bezpośrednio związane z tym, co jemy. Niewłaściwa dieta powoduje także szereg innych stanów chorobowych.

Oczywiście pożywienie samo w sobie nie jest kluczem do dłuższego i zdrowszego życia. Dobre odżywianie powinno być częścią zdrowego trybu życia, które ponadto obejmuje regularne ćwiczenia, niepalenie papierosów i unikanie nadmiernych ilości alkoholu, radzenie sobie ze stresem i ograniczanie kontaktu z zagrożeniami środowiska naturalnego, takimi jak zanieczyszczenie.

Bez względu na to, jak dobrze się odżywiasz, Twoje geny mogą wpływać na prawdopodobieństwo wystąpienia u Ciebie pewnych problemów zdrowotnych. Jednakże nie lekceważ wpływu tego, co jesz i jak jesz.

Na przykład arterioskleroza (stwardnienie tętnic) może mieć swe początki już w dzieciństwie, jednak proces ten można zatrzymać, a nawet odwrócić, jeśli w swoim trybie życia i swojej diecie wprowadzisz zdrowe zmiany. Możesz spowolnić stopniowe rozrzedzanie kości, którego wynikiem jest osteoporoza, gdy Twoja dieta będzie bogata w wapń, będziesz dostarczać organizmowi wystarczającą ilość witaminy D oraz regularnie ćwiczył.

Twoje geny mogą sprawić, że znajdziesz się w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę, jednak staraj się utrzymać swoją wagę w zdrowym przedziale za pomocą ćwiczeń i diety, a wówczas choroba może się u Ciebie nigdy nie rozwinąć.

Zobacz też: Pijmy wodę - nie tylko w lecie!

Równowaga, różnorodność i umiar

Abyś był zdrowy, Twoje ciało potrzebuje odpowiedniego poziomu węglowodanów, tłuszczów i białek. Potrzebujesz także witamin, minerałów oraz innych przydatnych składników zawartych w pożywieniu. Niektóre produkty spożywcze są lepsze od innych, żadna grupa pokarmowa nie posiada wszystkich elementów — dlatego różnorodność nadaje życiu smak.

Zbyt duże ilości przyjmowanego pokarmu mogą powodować przyrost wagi. Co więcej, nawet zbyt duże ilości pewnych składników odżywczych, w sytuacji gdy ogólnie jemy zbyt mało, mogą prowadzić do licznych braków składników pokarmowych i niskiej masy ciała.

Zobacz też: Jaka dieta najlepsza na zaparcia?

Fragment pochodzi z książki „Jak uatrakcyjnić swoje ciało. Od puszystości do piękności w 100 dni” Cornela China (Wydawnictwo Helion, 2007). Publikacja za wiedzą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA