Ciśnienie powyżej normy
Optymalne ciśnienie krwi powinno wynosić 120/80 mm/Hg. Gdy jest wyższe, mówimy o nadciśnieniu tętniczym. Charakteryzuje się ono bólami głowy, zwłaszcza rano w okolicy potylicy, zawrotami głowy, bezsennością, trudnościami z oddychaniem, przyspieszoną pracą serca, nadpobudliwością, krwotokami z nosa, zaczerwienioną twarzą czy klatką piersiową. Nadciśnienie tętnicze w większości przypadków jest samoistne, a jego przyczyna nie jest znana. Pojawia się także wraz z wiekiem lub może być skutkiem innych chorób m. in. miażdżycy, chorób nerek czy zaburzeń hormonalnych.
Jaką dietę warto stosować?
Przede wszystkim powinniśmy unikać produktów zawierających dużą ilość soli: wędlin, wędzonego mięsa i ryb, konserw. Zdecydowanie ograniczmy stosowanie soli w kuchni. Zamiast niej możemy wybrać szereg innych, aromatycznych, łagodnych przypraw, które urozmaicą nasze dania m.in. czosnek, który obniża ciśnienie krwi, zieloną pietruszkę, koperek, majeranek.
Spożywajmy dużo warzyw i owoców. Szczególnie cenne są te, które zawierają potas oraz magnez, mające właściwości obniżające ciśnienie krwi. Z warzyw są to: czosnek, nać pietruszki, pomidory, ziemniaki, a z owoców: banany, czarne porzeczki.
Polecamy: Oliwa z oliwek w walce z nadciśnieniem
Zakupy i gotowanie
Zwracajmy uwagę na etykiety w sklepach, informujące o zawartości soli i sodu w produkcie. W przypadku nadwagi koniecznie zredukujmy masę ciała, ponieważ otyłość wpływa na podwyższone ciśnienie krwi. W tym przypadku tłuszcze w diecie należy zdecydowanie ograniczyć do 25% na rzecz węglowodanów złożonych.
Zaleca się pieczywo z grubego przemiału, gruboziarniste kasze, brązowy ryż, otręby pszenne. Są cennym źródłem witamin z grupy B oraz potasu i magnezu.
Jaką obróbkę technologiczną pokarmów powinniśmy wybierać? Gotowanie w wodzie i na parze, duszenie bez tłuszczu, pieczenie w folii. Zrezygnujmy ze smażenia na tłuszczu.
Co trzeba ograniczyć?
Należy pamiętać, że dieta obfitująca w białko zwiększa ciśnienie. Zrezygnujmy z napojów, które podnoszą ciśnienie: kawy, mocnej herbaty, alkoholu. Do picia wybierajmy wodę mineralną niegazowaną. Ważne, by nie powodować wzdęć, ograniczmy więc także produkty wzdymające: kapustę, groch, cebulę.
Zobacz też: Nadciśnienie tętnicze – lecz je dietą DASH
Nie powinniśmy też zapomnieć o zaprzestaniu palenia papierosów, unikania stresów i umiarkowanej aktywności fizycznej. Uprawianie sportu pomaga zredukować nie tylko ciśnienie krwi, ale także wpływa na nie pośrednio redukując masę ciała.