Sok z żurawiny to samo zdrowie
Jeśli chcemy mieć pewność co do jakości lodów jakie spożywają nasze dzieci i my sami zadbajmy, aby były przygotowane z najlepszych składników i zróbmy je sami – to takie proste! Sok z cranberry, zwanej również żurawiną amerykańską i wielkoowocową, to znacznie więcej niż napój orzeźwiający lub dodatek do koktajli. Sok z żurawiny idealnie nadaje się do przygotowania w domu pysznych i zdrowych lodów. O jego wyjątkowości stanowią przede wszystkim właściwości wpływające pozytywnie na nasze zdrowie.
Lekko cierpki smak dla ochłody
„Żurawinowe anioły” (laska wanilii, nektar z żurawiny i śmietana) takie połączenie sprawiło, że powstał prawdziwie orzeźwiający przysmak. Natomiast dzięki słodkiemu i intensywnemu smakowi owoców żurawiny amerykańskiej, sok z żurawiny idealnie łączy się z bielą i czernią straciatelli. Nektar z żurawiny amerykańskiej sprawia, że lody zyskują różowy kolor, a owocowy i lekko kwaskowaty aromat czerwonej jagody idealnie komponuje się ze smakiem jogurtu i chrupkością gorzkiej czekolady.
Sok z żurawiny w połączeniu z zimną wodą mineralną perfekcyjnie gasi pragnienie podczas letnich upałów lub po wysiłku fizycznym. Orzeźwiający i smaczny, lekko cierpkawy nektar żurawinowy świetnie nadaje się także do picia z innymi sokami owocowymi lub mlekiem. Na szczególną uwagę zasługuje trudno dostępny sok z białych żurawin, wytwarzany z dojrzałych jagód, zanim uzyskają swoją czerwoną barwę.
Zdrowie zawarte w soku
Szklanka soku z żurawiny (150 ml) wypijana rano i wieczorem zapewnia ochronę naszego organizmu przed infekcjami przez 24 godziny. Dzięki skoncentrowanej taninie zawartej w żurawinie, picie soku może zapobiec gromadzeniu się bakterii w pęcherzu moczowym i nerkach, a tym samym powstaniu infekcji dróg moczowych.
Żurawina amerykańska bogata jest w antyoksydanty, chroniące komórki ciała przed wolnymi rodnikami będące przyczyną nowotworów, cukrzyczy, arteriosklerozy, chorób reumatycznych i przedwczesnego starzenia się skóry. Substancje zawarte w żurawinie pomagają chronić błony śluzowe żołądka przed uszkodzeniem i wrzodami, uniemożliwiając bakterii Helicobacter pylori gromadzenie się na ścianach wewnętrznych żołądka.
Picie soku i jedzenie żurawiny amerykańskiej wzmacnia również dziąsła. Jagody zawierają substancje, które zmniejszają ilość bakterii w jamie ustnej. Dzięki temu powstaje mniej osadu na zębach, który jest główną przyczyną zapalenia dziąseł. Żurawina zawiera także substancje roślinne zwane flawonoidami i polyfenolami które zapobiegają utlenieniu „złego” cholesterolu LDL i przyczyniają się do zachowania zdrowia serca.
Zobacz też: Koktajle owocowe, czyli jak ochłodzić się latem?
To warto wiedzieć
100 g suszonych żurawin dostarcza 308 kcal. Owoce te zawierają korzystne dla zdrowia drugorzędne substancje roślinne i mineralne. Wartość energetyczna 100 g świeżych żurawin amerykańskich to 46 kcal, dostarczają również witaminy A, C i K oraz potas.
Pomysł na przepis
Składniki (4 porcje):
120 ml soku z żurawiny amerykańskiej,
50 g posiekanej, suszonej żurawiny amerykańskiej,
50 g pełnotłustego jogurtu,
50 g bitej śmietany,
1/2 opakowania (125 g) gotowego proszku do robienia lodów,
30 g płatków czekoladowych,
50 g polewy z półgorzkiej czekolady,
4 chrupiące rożki do lodów (każdy po 5 g),
Przygotowanie:
1. Zagotować sok z żurawiny amerykańskiej razem z żurawiną amerykańską. Następnie przetrzeć i przecedzić przez sitko. Pozostawić do ostudzenia.
2. Ucierać jogurt, śmietanę, proszek i ostudzony wywar z żurawiny amerykańskiej przez ok. 3 minuty, aż do uzyskania delikatnej kremowej piany. Obtoczyć w płatkach czekoladowych. Włożyć do miski i włożyć do zamrażarki na ok. 5 godzin.
3. Polewę czekoladową włożyć w opakowaniu do wody i poczekać aż się roztopi. Zanurzyć brzegi wafelków czekoladowych w polewie i pozostawić do zastygnięcia. W tym celu wstawić wafle do kubka lub szklanki. Resztę polewy wlać do wafelków. Łyżką do lodów uformować kulki i umieścić je w wafelkach.
Czas przygotowania: 40 minut + 5 godzin oczekiwania
Wartość odżywcza w jednej porcji:
Wartość energetyczna: 331,8 kcal/ 1386 kJ
Białko: 4,1 g
Tłuszcz: 13,8 g
Węglowodany: 48,9 g
Źródło: materiały prasowe/JM
Zobacz też: Przepisy na danie z żurawiną