Jak rozpoznać zdrowy chleb?

Jak znaleźć na półkach sklepowych zdrowe pieczywo?/ www.sxc.hu fot. sxc.hu
Chleb może być źródłem cennych minerałów i witamin. Aby jednak mógł stanowić jeden z podstawowych elementów naszej diety, powinien być przygotowany z odpowiednich składników i prawidłowo wypieczony. Na co zwrócić uwagę kupując chleb?
/ 09.11.2011 11:35
Jak znaleźć na półkach sklepowych zdrowe pieczywo?/ www.sxc.hu fot. sxc.hu

Mąka biała czy razowa?

W zaleceniach dietetyków i ekspertów żywieniowych podkreśla się zdrowotne właściwości pieczywa ciemnego, w przeciwieństwa do chleba białego. Podstawowa różnica polega na sposobie uzyskiwania mąki, z której wypiekany jest chleb. Mąkę razową, czyli ciemną otrzymujemy zarówno z pszenicy, jak i z żyta w wyniku rozdrabniania całego ziarna (łuski, bielma i zarodka). Biała mąka powstaje natomiast jedynie z części skrobiowej – z bielma, przez co ma znacznie mniej wartości odżywczych.

Chleb razowy na zakwasie

Zdecydowanie najzdrowszy jest zatem chleb razowy żytni wypiekany na zakwasie, będący źródłem węglowodanów złożonych, białka, witamin, błonnika i składników mineralnych – potasu, magnezu oraz żelaza. Pieczywo razowe ma również mało kalorii, a zawarty w nim błonnik, pęczniejąc w żołądku, obniża uczucie głodu i przyczynia się do lepszej perystaltyki jelita grubego. - Dieta uboga we włókno pokarmowe, w której dominują przetworzone produkty, w tym białe pieczywo jest przede wszystkim bardzo kaloryczna i może powodować problemy z otyłością - mówi Marietta Wyciechowska, dietetyk. Do zdrowego pieczywa zalicza się również chleb graham wypiekany z mąki pszennej grubo mielonej oraz chleb orkiszowy.

Przeczytaj: Rodzaje pieczywa - wady i zalety

Etykieta – podstawa informacji

Wybierając pieczywo nie należy się kierować jedynie wyglądem czy zapachem. Warto także czytać etykiety, na których powinny znajdować się informacje o składzie i rodzaju mąki lub pytać o to sprzedawcę. Im wyższy numer przy oznaczeniu mąki, tym jest ona zdrowsza, jak np. żytnia razowa (2000). Najczęściej spotykanymi są natomiast: żytnia pytlowa (720) i pszenna chlebowa (850 i 750). Równie ważne są pozostałe składniki. Jeśli oprócz mąki, wody, drożdży i soli są także chemiczne dodatki na literę „E”, oznaczać to może, że proces fermentacji nie został przeprowadzony we właściwy sposób. Prawdopodobnie został on skrócony poprzez dodanie polepszaczy. - Obecność karmelu może natomiast świadczyć, że pieczywo zostało wypieczone z kalorycznej, białej mąki i sztucznie zabarwione. Zatem nie każdy ciemny chleb jest chlebem razowym, warto mieć to na uwadze przy wyborze pieczywa­ – dodaje Dietetyk.

Jak wygląda zdrowy chleb?

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Dobry chleb jest ciężki, nieco twardszy, bardziej zwarty i lekko gliniasty. Skórka powinna być dosyć gruba, przypieczona oraz popękana w charakterystyczne romby. Taki chleb łatwo się kroi i jest niezwykle smaczny. Unikajmy pieczywa pakowanego w folię, o długim terminie ważności, ponieważ najczęściej zawiera ono dużą ilość konserwantów.

Przeczytaj: Jadasz fast-foody? Uważaj!

Odchudzanie - z chlebem czy bez chleba?

Niekiedy, chcąc zrzucić w krótkim czasie kilka kilogramów, eliminujemy z diety niektóre składniki, w tym także  pieczywo. Pamiętajmy jednak, że nie warto rezygnować ze zdrowego, ciemnego chleba, ponieważ pozbawiamy w ten sposób nasz organizm źródła wielu cennych substancji odżywczych. Włączając kilka kromek ciemnego chleba do jadłospisu, łatwiej utrzymać dobrą formę i szczupłą sylwetkę.

Źródło: Informacja prasowa firmy Naturhouse/ ak

Redakcja poleca

REKLAMA