Kupuj świadomie, czyli jaką oliwę wybrać

Oliwa Extra Virgin
Zapewne nie raz stawałeś przed trudnym wyborem, którą oliwę kupić? Która z nich jest najlepsza? Podpowiadamy jak rozpoznać dobrą oliwę i nie dać się oszukać niezrozumiałym oznaczeniom na etykietach.
/ 13.12.2010 09:14
Oliwa Extra Virgin

Najcenniejsza dla naszego organizmu jest oliwa extra virgin z pierwszego tłoczenia na zimno, do której produkcji wykorzystywane są owoce najwyższej jakości.
Wybór oliw dostępnych na polskim rynku jest dość duży, dlatego łatwo się pomylić. Szczególną uwagę należy zwrócić na mieszanki, które z oliwą extra virgin nie mają wiele wspólnego.

Oliwa Extra Virgin - Twój najlepszy wybór!

Oliwa Extra Virgin – to 100% sok otrzymywany ze świeżych oliwek. Jej cechy – smak, kolor, zapach – zależą bezpośrednio od odmiany oliwek, z jakich została wytworzona.
Oliwa najlepszej jakości, uzyskana z najzdrowszych oliwek, nie może zawierać zbyt dużej ilości kwasu oleinowego. Przyjmuje się, że poziom kwasowości dla Extra Virgin nie może być wyższy niż 0,8%.
Oliwa tego typu może być filtrowana i jest wtedy przejrzysta, natomiast w niefiltrowanej wytrąca się widoczny osad. Osad ten nie ma żadnego wpływu na jakość oliwy z oliwek.

Zobacz też: Włoska oliwa z oliwek

Co zyskujesz kupując ekologiczną oliwę z oliwek?

Przede wszystkim pewność, że kupujesz produkt, który powstał z surowca najwyższej jakości. W rolnictwie ekologicznym nie stosuje się bowiem chemicznych środków ochrony roślin i nawozów sztucznych, wykorzystuje się natomiast tradycyjne metody uprawy i produkcji.

Zobacz też: Co warto wiedzieć o greckiej oliwie?

Do nawożenia oliwek stosuje się wyłącznie nawóz zwierzęcy lub kompost. Woda służąca do podlewania nie może być skażona.
Oliwki uprawiane w gospodarstwach ekologicznych są ręcznie zbierane i selekcjonowane. W przeciągu 24 godzin poddaje się je tłoczeniu na zimno w granitowych żarnach, które zapewniają niezmienność właściwości organoleptycznych produktu.

Kolejną zaletą zakupu oliwy ekologicznej jest zakaz stosowania w jej produkcji sztucznych dodatków do żywności oraz GMO. Dzięki temu dbasz o bioróżnorodność na Ziemi.

Redakcja poleca

REKLAMA