5 rad, jak ograniczyć spożycie soli w diecie

Prowadzi do nadciśnienia, udarów i otyłości! Jak ograniczyć sól w diecie? Poznaj 5 najlepszych sposobów.
Jak ograniczyć sól w diecie - 5 najlepszych rad fot. Fotolia

Czym grozi nadmiar soli w diecie?

Choroby układu krążenia, w tym nadciśnienie tętnicze oraz zawały serca, udary mózgu, jak również nowotwór żołądka - to najczęstsze konsekwencje zbyt dużej ilości soli w diecie.

Nadmiar sodu ma również ogromny wpływ na wydalanie wapnia przez nerki - każde zjedzone 2,5 g soli wiąże się ze stratą 20 mg tego pierwiastka. Zwiększa się zatem ryzyko wystąpienia osteoporozy, pojawienia się kamieni nerkowych i dodatkowo może doprowadzić do otyłości.

W jakich produktach znajduje się najwięcej soli?

Spore ilości spożywanej przez nas soli pochodzą z przyprawiania potraw w trakcie ich przyrządzania. Jednak największe zagrożenie stanowi konsumpcja wysokoprzetworzonych produktów.

Za główne jej źródła uważa się spożywane w dużych ilościach pieczywo, wędliny i sery „żółte”. Wciąż bardzo popularne z uwagi na cenę są dania gotowe: koncentraty zup i sosów w proszku, dania instant typu „gorący kubek” oraz sosy i gotowe dania mrożone. Listę zamykają słone przekąski.

5 rad, jak ograniczyć spożycie soli w diecie?

1. Zastąp sól świeżymi lub suszonymi ziołami

Najlepszymi zamiennikami są: bazylia, oregano, tymiankiem, majerankiem – w zależności od naszych preferencji.

2. Zrezygnuj z codziennego jedzenia wędlin

Zrezygnuj z jedzenia słonych wędlin na rzecz past twarogowych z ziołami, warzywami, orzechami lub nasionami (sezamu, czarnuszki, słonecznika).

3. Wyłącz z diety dania typu instant

Wyeliminuj z diety gotowe dania, np. mrożoną pizzę, zupy i sosy w proszku lub dania ze słoików oraz posiłków typu instant (np. "gorący kubek).

4. Zrezygnuj z pieczywa

Idealnie byłoby, gdybyś chleb piekła sama i zamiast dodawania soli, wrzucała do ciasta np. suszone zioła lub ziarna (pestki, słonecznika, dyni, siemię lniane).

5. Nie jedz fast-foodów i słonych przekąsek

To właśnie w nich kryją się wielkie ilości soli! Zamiast jedzenia chipsów podczas oglądania telewizji, poskub pestki słonecznika, czy zjedz jakiś owoc. Zyska na tym twoje zdrowie!

Co zyskasz dzięki ograniczeniu soli w diecie?

Przede wszystkim poprawisz swoje samopoczucie, będziesz lepiej sypiać i zmniejszysz ryzyko wystąpienia chorób takich jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, czy otyłość! Ponadto poprawi się twoja kondycja skóry, prawdopodobnie zniknie cellulit, a ty sama poczujesz się lżej!

Dowiedz się więcej:

11 produktów na oczyszczenie wątroby Włącz ten składnik do diety i schudnij! 6 sztuczek na szybką utratę wagi

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/3 lata temu
Ja nie używam soli, często zapominam co skutkuje hipotonia więc niedobór też nie jest dobry.
/3 lata temu
Ja na szczęście soli nie lubię i bardzo mało jej używam. Co do mojej diety to ja przygotowywanie posiłków poleciłam komuś kto się na tym zna lepiej;P Zamawiam sobie Easy Fit Box - jem zdrowiej, lepiej, smaczniej i mniej!