Kalorie od świąt do karnawału
Oczywiście ilość kalorii, jaką spożyjemy sobie podczas świątecznej kolacji, nie pójdzie natychmiast w brzuch czy biodra, ale jeśli powtórzysz takie biesiady w kolejne dni świąt i przez karnawał będziesz jeść o 500 kcal więcej niż potrzebujesz, to za kilka miesięcy nie wciśniesz się w letnie ubrania.
Odchudzamy święta
Co zrobić, aby tego uniknąć?
Po pierwsze nie głodować w świąteczne dni, aby nie nadrabiać smakołykami wieczorową porą.
Po drugie, ograniczyć spożycie potraw kalorycznych: tłustych i słodkich (nawet jeśli są z dodatkiem miodu i zdrowych tłuszczy).
Po trzecie nie przesadzać z alkoholem. Bo wiadomo jego nadmiar źle wpływa na siłę woli i motywację, oraz poskromić apetyt zgodnie z zaleceniami prof. Katza z Harvardu (który zajmuje się badaniami nad apetytem).
Profesor w sytuacji suto zastawionych stołów (w naszym przypadku wigilijnych) zaleca jedzenie jednej potrawy w większych ilościach np. samych pierogów, albo dań z makiem lub ryb, aby nie mieć ochoty na inne potrawy. Jest to dobry sposób dla tych, którzy nie są wierni tradycji wigilijnej wieczerzy.
Innym pozostaje skrupulatne liczenie kalorii i pilnowanie, aby nie przekroczyła ona 1000 kcal (dla kobiet) i 1500 kcal dla mężczyzn. Nie bez znaczenia jest też ilość tłuszczu w potrawach, nawet „dobrego”, bo wtedy w żołądku rusza produkcja hormonu - greliny. Jego rolą jest dodatkowa stymulacja apetytu. Warto więc w Święta ograniczyć do kęsa smażonej ryby, skosztowania kutii, potraw z ciasta francuskiego oraz chałwy.
Zobacz też: Święta bez dodatkowych kilogramów
Odchudzona Wigilia
Podczas przygotowania świątecznych potraw można zastosować proste triki, które odchudzą je z tłuszczu i kalorii. Przygotowując kolację z potraw zrobionych „własnoręcznie” jesteś w stanie zmniejszyć kaloryczność większości potraw nawet o 50%, w przeciwieństwie tych do kupowanych na mieście Oto, co warto zrobić, przygotowując nieco bardziej "dietetyczną" Wigilię:
Ryby
Zarówno łosoś, śledź jaki i karp (szczególnie hodowlany) są dosyć tłuste. Nie smaż ich, tylko przyrządź w galarecie lub upiecz w folii. Jeśli musisz smażyć, zrezygnuj z panierki i wybierz teflonowa patelnię
Potrawy z kapusty
Czy będzie to farsz z grzybami, czy postna kapusta - zrezygnuj z dodatku zasmażki.
Pierogi
Pierogi piecz lub podawaj z wody. Nie podsmażaj ich, aby nie nasiąknęły tłuszczem.
Śledzie
Nie zalewaj śledzika oliwą. Zamiast majonezu i kremówki używaj do niego naturalnego jogurtu.
Susz i barszczyk
Nie dosładzaj suszu i barszczu. Cukier i miód zastąpią doskonale goździki i cynamon.
Ciasta
Zamiast wysokokalorycznej polewy czekoladowej czy lukru, posyp wierzch pierniczków czy makowca odrobiną cukru pudru.
Polecamy: Święta z cukrzycą – potrawy odpowiednie dla cukrzyka