Czy można jeść jabłka przy dnie moczanowej? W tej postaci jabłka są najbezpieczniejsze

jabłka a dna moczanowa fot. Adobe Stock, vizafoto
Jabłka w diecie moczanowej są dozwolone, jak większość owoców, gdyż należą do produktów o niedużej zawartości puryn. Najlepiej jest jadać jabłka w całości, ze skórką. Dozwolone jest też picie soku jabłkowego, ale dostarcza on więcej fruktozy, która spożywana w nadmiarze może podnosić poziom kwasu moczowego we krwi. Jest on jednak zdrowszy dla chorego niż np. sok pomarańczowy.
Ewa Cwil / 28.10.2024 05:02
jabłka a dna moczanowa fot. Adobe Stock, vizafoto

Nie trzeba rezygnować z jedzenia jabłek przy dnie moczanowej. To dobra wiadomość, dla amatorów tych owoców. Dna moczanowa jest chorobą metaboliczną związaną z wysokim poziomem kwasu moczowego we krwi. Zbyt duża ilość kwasu moczowego może prowadzić do odkładania się kryształów w stawach, powodując ból, obrzęk i stan zapalny. Kluczowym elementem leczenia dny moczanowej jest odpowiednia dieta, która może wspierać utrzymanie niższego poziomu kwasu moczowego i redukcję częstotliwości ataków.

Spis treści:

  1. Jabłka a dna moczanowa: jeść czy unikać?
  2. Dna moczanowa: jakie owoce można jeść?

Jabłka a dna moczanowa: jeść czy unikać?

Jabłka są dozwolone w diecie stosowanej przy dnie moczanowej. Nie ustalono ilości, do jakiej należy się ograniczyć. Dla większości osób z dną moczanową spożywanie jabłek, zwłaszcza w całości, będzie bezpieczne.

Fruktoza w jabłkach a dna moczanowa

Jabłka dostarczają wartościowych składników odżywczych oraz mikroelementów i mają niską zawartość puryn, co sprawia, że nie zwiększają gwałtownie poziomu kwasu moczowego. Dostarczają jednak fruktozę, a wysokie spożycie fruktozy może podnosić poziom kwasu moczowego. Dzieje się tak dlatego, że fruktoza w organizmie przekształca się w puryny.

Jedzenie całych jabłek (ze skórką) jest korzystniejsze niż np. picie soku jabłkowego. Cały owoc dostarcza też błonnika, który spowalnia wchłanianie fruktozy do krwi. W soku jest go o wiele mniej, w dodatku szklanka soku dostarcza 2 razy więcej cukrów, w tym fruktozy niż 1 jabłko.

Witamina C w jabłkach a dna moczanowa

Jabłka zawierają witaminę C. Niektóre badania sugerują, że witamina C, obecna w jabłkach, może pomóc obniżyć poziom kwasu moczowego, co może pomaga zapobiegać dnie moczanowej. Niestety badania pokazały, niespecjalnie pomaga osobom, które już na tę chorobę się leczą.

Czy przy dnie moczanowej można jeść jabłka

fot. Czy przy dnie moczanowej można jeść jabłka/ Adobe Stock, pictworks

Dna moczanowa: jakie owoce można jeść?

W dnie moczanowej dozwolone są wszystkie owoce. Należą one do produktów o niedużej zawartości puryn, więc nie przyczyniają się do gwałtownego wzrostu poziomu kwasu moczowego we krwi.

Owoce takie jak wiśnie, cytrusy, truskawki, arbuz, melony i jagody są szczególnie polecane jako bezpieczne i korzystne dla osób z dną moczanową, ponieważ zawierają mniej fruktozy i oferują składniki odżywcze, które mogą wspomóc walkę z zapaleniem i wspierać zdrowie stawów.

Jabłka są owocami o niskiej zawartości puryn – substancji, które w procesie przemiany materii mogą zwiększać poziom kwasu moczowego we krwi. Jednak ze względu na zwartość fruktozy, która zjadana w znacznych ilościach podnosi poziom kwasu moczowego, najlepiej spożywać je w nieprzesadnych ilościach.

W diecie na dnę moczanową jest miejsce na wszystkie owoce i większość warzyw. I należy z tego korzystać, gdyż są one źródłami wielu substancji, które mają korzystny wpływ na zdrowie, także osób chorujących na tę przewlekłą chorobę metaboliczną.

Najlepsze owoce w dnie moczanowej: to nie jabłka!

Wśród owoców są nawet takie, które mogą pomagać w walce z dną moczanową. Są to wiśnie. Naukowcy zauważyli, że ich jedzenie, może o 35%-75% zmniejszać ryzyko wystąpienia napadu choroby. Najlepiej działającą dawką okazała się ilość 30-36 owoców zjadanych na przestrzeni 2 dni. Najlepiej wiśnie działały w połączeniu z lekami na dnę (allopurinolem).

Jakich owoców nie można jeść przy dnie moczanowej?

Przy dnie moczanowej nie należy jeść rabarbaru, który jest produktem bogatym w puryny. Tak naprawdę rabarbar jest warzywem, ale w kuchni używany jest jak owoce, dlatego zwykle w zaleceniach dietetycznych trafia do zakładki „owoce”.

Źródła:
1. Stamp LK, O'Donnell JL, Frampton C et al. Clinically insignificant effect of supplemental vitamin C on serum urate in patients with gout; A pilot randomised controlled trial. Arthritis Rheum. 2013 May 16. doi: 10.1002/art.37925.
2. The effects of fruit consumption in patients with hyperuricaemia or gout. Rheumatology (Oxford). 2019 Jul 1;58(7):1133-1141
3. Zhang Y, Neogi T, Chen C i wsp. Cherry consumption and decreased risk of recurrent gout attacks. Arthritis Rheum. 2012 Dec;64(12):4004-11

Czytaj także:
Przepisy kulinarne do diety moczanowej
Czy można pić sok pomidorowy przy dnie moczanowej?
Ogórki kiszone przy dnie moczanowej: tak czy nie?

Redakcja poleca

REKLAMA