Chudniesz, choć jesz normalnie i nie zmieniłaś treningu? Koniecznie sprawdź, co może być przyczyną!

Wymarzona sytuacja? Wręcz przeciwnie!
Barbara Dąbrowska / 8 miesięcy temu
Chudniesz, choć jesz normalnie i nie zmieniłaś treningu? Koniecznie sprawdź, co może być przyczyną! fot. Adobe Stock

To może być objaw poważnej choroby (nowotwór, stan zapalny jelit)! Niezamierzony spadek masy ciała trwający dłużej niż 2 miesiące wymaga określenia przyczyny, nawet, jeśli nie zauważyłaś innych, niepokojących objawów. Jesz normalnie i chudniesz? Skonsultuj się z lekarzem i wykonaj podstawowe badania. 

Niezamierzone chudnięcie – kiedy należy się martwić?

Większość kobiet marzy o tym, by bez zmian w diecie i bez morderczych treningów, ot tak, zacząć chudnąć. Musisz jednak wiedzieć, że taka sytuacja za każdym razem wymaga konsultacji ze specjalistą. Niezamierzone chudnięcie powinno martwić:

  • gdy trwa dłużej niż 2 miesiące,
  • gdy proces utraty masy ciała przebiega gwałtownie.

Spadek masy ciała powinien cię zainteresować także wtedy, gdy nie masz żadnych innych objawów chorobowych. Zwróć uwagę, czy twój organizm nie próbuje wysyłać ci sygnałów ostrzegawczych. Alarmujące mogą być:

  • nawracające wzdęcia,
  • zmęczenie,
  • stan podgorączkowy,
  • problemy ze snem.

Istotnych wskazówek dostarcza także twoje samopoczucie psychiczne. Jesteś rozdrażniona, smutna? To może mieć znacznie! Zanim udasz się do lekarza zapisz wszystkie symptomy.

Przeanalizuj także swoją dietę. Wcale nie chcesz się odchudzać, ale stawiasz na zdrowie i od jakiegoś czasu jesz więcej warzyw? Warzywa zwiększają uczucie sytości, a przez to możesz ograniczać inne produkty np. węglowodanowe. Inne zmiany w diecie, które mogą sprzyjać chudnięciu to np. odstawienie glutenu czy ograniczenie węglowodanów.

Konieczna konsultacja z lekarzem i dietetykiem

Skieruj swoje kroki do dobrego internisty, który przeprowadzi obszerny wywiad zdrowotny i zleci podstawowe badania krwi oraz moczu. Po wykonaniu podstawowych badań najczęściej trzeba wykonać ukierunkowane badania specjalistyczne np. usg tarczycy, jamy brzusznej czy badania na obecność pasożytów.

Przyczyny niezamierzonego chudnięcia

Do najczęstszych przyczyn niezamierzonego chudnięcia należą:

  • zaburzenia wchłaniania w przewodzie pokarmowym (np. choroba wrzodowa, obecność pasożytów, przerost bakteryjny jelita cienkiego),
  • zaburzenia hormonalne (np. nadczynność tarczycy),
  • zaburzenia łaknienia (np. spowodowane silnym stresem).

Większość przyczyn tego zjawiska da się wyleczyć. Pamiętaj jednak, że nagły spadek masy ciała może także oznaczać bardzo poważne problemy ze zdrowiem np. nowotwór lub autoimmunizacyjną chorobę jelit. Z tego powodu problemu nie można bagatelizować.

Jeśli okaże się, że wszystkie twoje wyniki są w normie skorzystaj z pomocy dietetyka. Specjalista ds. żywienia dokona analizy diety i poszuka przyczyn spadku masy ciała. Dietetyk wykona także analizę składu ciała i określi, czy chudniesz w tkance tłuszczowej czy masie mięśniowej.

Potraktuj sprawę poważnie, jeśli chudniesz, choć jesz normalnie!

Zobacz także:
Jak stracić w tydzień 3 kg?
Przytyć jest trudniej niż schudnąć! Jak zdrowo zwiększyć masę ciała?
Podpowiadamy, jak powiększyć pupę! Dzięki tym 5 radom osiągniesz sukces

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/8 miesięcy temu
Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Jeśli odpowiedziałaś/eś 3 razy na Tak! to : Nie czekaj wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: igortreneronline.pl Pozbądź się tłuszczu raz na zawsze!
/8 miesięcy temu
Ja zaczęłam jeść normalnie tzn zdrowo i widzę spadek wagi. Bo wcześniej to wiadomo, nocne podjadanie i nieregularne pory posiłków to była norma. Ale zawzięłam się żeby wyglądać lepiej w bikini i stosuję dietę pudełkową od Jedzenie Marzenie. Jest pycha!