Niezamierzony spadek masy ciała trwający dłużej niż 2 miesiące wymaga określenia przyczyny, nawet, jeśli nie zauważyłaś innych, niepokojących objawów. Jesz normalnie i chudniesz? Koniecznie skonsultuj się z lekarzem i wykonaj podstawowe badania.
Spis treści:
Utrata masy ciała - przyczyny
Do najczęstszych przyczyn niezamierzonego chudnięcia należą:
- zaburzenia wchłaniania w przewodzie pokarmowym (np. choroba wrzodowa, obecność pasożytów, przerost bakteryjny jelita cienkiego),
- zaburzenia hormonalne (np. nadczynność tarczycy),
- zaburzenia łaknienia (np. spowodowane silnym stresem),
- nietolerancja glutenu (celiakia),
- cukrzyca (w początkowej fazie),
- nowotwór.
Większość przyczyn tego zjawiska da się wyleczyć. Pamiętaj jednak, że nagły spadek masy ciała może także oznaczać bardzo poważne problemy ze zdrowiem, np. nowotwór lub autoimmunizacyjną chorobę jelit. Z tego powodu problemu nie można bagatelizować.
Niezamierzone chudnięcie - kiedy należy się martwić?
Większość kobiet marzy o tym, by bez zmian w diecie i bez morderczych treningów, ot tak, zacząć chudnąć. A ty zadajesz sobie pytanie: "Dlaczego chudnę?". Musisz wiedzieć, że taka sytuacja za każdym razem wymaga konsultacji ze specjalistą. Niezamierzone chudnięcie powinno martwić:
- gdy trwa dłużej niż 2 miesiące,
- gdy proces utraty masy ciała przebiega gwałtownie.
Spadek masy ciała powinien cię zainteresować także wtedy, gdy nie masz żadnych innych objawów chorobowych. Zwróć uwagę, czy twój organizm nie próbuje wysyłać ci sygnałów ostrzegawczych. Alarmujące mogą być:
- nawracające wzdęcia,
- zmęczenie,
- stan podgorączkowy,
- problemy ze snem.
Istotnych wskazówek dostarcza także twoje samopoczucie psychiczne. Jesteś rozdrażniona, smutna? To może mieć znacznie! Zanim udasz się do lekarza, zapisz wszystkie symptomy.
Przeanalizuj także swoją dietę. Wcale nie chcesz się odchudzać, ale stawiasz na zdrowie i od jakiegoś czasu jesz więcej warzyw? Warzywa zwiększają uczucie sytości, a przez to możesz ograniczać inne produkty np. węglowodanowe. Inne zmiany w diecie, które mogą sprzyjać chudnięciu, to np. odstawienie glutenu czy ograniczenie węglowodanów.
Konsultacja z lekarzem i dietetykiem
Skieruj swoje kroki do dobrego internisty, który przeprowadzi obszerny wywiad zdrowotny i zleci podstawowe badania krwi oraz moczu. Po wykonaniu podstawowych badań najczęściej trzeba wykonać ukierunkowane badania specjalistyczne np. usg tarczycy, jamy brzusznej czy badania na obecność pasożytów.
Jeśli okaże się, że wszystkie twoje wyniki są w normie, skorzystaj z pomocy dietetyka. Specjalista ds. żywienia dokona analizy diety i poszuka przyczyn spadku masy ciała. Dietetyk wykona także analizę składu ciała i określi, czy chudniesz w tkance tłuszczowej, czy masie mięśniowej.
Potraktuj sprawę poważnie, jeśli chudniesz, choć jesz normalnie.
Treść artykułu pierwotnie opublikowana 10.04.2018.
Więcej o utracie masy ciała:
Jak stracić w tydzień 3 kg?
Przytyć jest trudniej niż schudnąć. Jak zdrowo zwiększyć masę ciała?
Dietetyk z 12 letnim doświadczeniem. Ukończyła Technologię Żywności i Żywienie Człowieka w warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Pomaga pacjentom trwale zmienić nawyki żywieniowe. Uczy realnych rozwiązań, szacunku do ciała, konsekwencji i „godzenia” się z jedzeniem. Twórczyni autorskiego podejścia w nurcie pozytywnej dietetyki. Prowadzi poradnię online barbaradabrowska.pl.