POLECAMY

Dieta w wielkim mieście – jak zachować zdrowie w „dżungli”?

Wielkie miasto jest jak dżungla, w którym trzeba walczyć o przetrwanie. Podstawą zachowania zdrowia w takich warunkach jest dobór odpowiedniej diety. Nie masz czasu na przygotowanie obiadu i żywisz się w restauracjach typu fast food? Głodujesz cały dzień, a wieczorem pochłaniasz obfitą kolację? Zmień nawyki!
Dieta w wielkim mieście – jak zachować zdrowie w „dżungli”? fot. Fotolia

Jak wygląda Twój dzień?

Zdecydowanie za krótka noc, nagła pobudka na dźwięk przeraźliwego dźwięku budzika, poranny rozgardiasz, szybkie śniadanie lub jego brak, precel w tramwaju, praca, fast food między jednym a drugim spotkaniem… Jeden wielki pęd! Dopiero kolację możesz zjeść w ciszy i spokoju. Niestety, najczęściej właśnie w porze wieczornej dojadasz za cały dzień i kładziesz się spać z pełnym brzuchem.

Szalone tempo życia w wielkim mieście sprawia, że jego przeciętny mieszkaniec większą wagę przywiązuje do kariery zawodowej niż do zdrowego odżywiania. Normą stylu życia w „miejskiej dżungli” są godziny spędzane przy komputerze, biznesowe spotkania, wieczny brak czasu, stres, pośpiech, niedobór snu, zmęczenie, podły nastrój, żywienie na mieście. Brak w tym wszystkim dbałości o siebie i o swoje zdrowie.

Skupmy się na diecie. Niestety, zakupy pod wpływem impulsu bądź reklamy, jedzenie w trakcie pracy przekąsek pozbawionych wartości odżywczych (byleby „na szybko”), pochłanianie góry słodyczy i soli naprzemiennie z wypijaniem hektolitrów kawy i innych stymulantów, nie służą organizmowi.

Dla zdrowia, urody i dobrego samopoczucia

Zbędne kilogramy szybko zadomawiają się w ciele i stopniowo powodują problemy ze zdrowiem i urodą, wywołują zespół chronicznego zmęczenia, depresję oraz są przyczyną szybszego starzenia. Żeby tego uniknąć, warto zwolnić, spojrzeć na to, co i jak jadamy oraz wprowadzić stosowne zmiany w swoich nawykach.

Odpowiednia dieta stanowi dla Twojego organizmu źródło do codziennej regeneracji. A żeby przetrwać w „dżungli”, przecież musisz być silny!

Jeśli nie przemawiają do Ciebie te argumenty, to może przemówi to, że dodatkowe kilogramy rodzą dodatkowe problemy? Tak. To potwierdzone naukowo. Przesadnie krągłe kształty negatywnie rzutują na karierę. Ściślej mówiąc, powodowany nadwagą brak wiary w siebie szkodzi rozwojowi zawodowemu.

Zobacz też: Jakie robaki są na Twoim talerzu?

Jak więc zapewnić sobie smukłą sylwetkę?

Pewnie nie napiszę nic odkrywczego: trzeba zdrowo i racjonalnie się odżywiać. Prawda ogólnie znana, niestety – rzadko stosowana. Ktoś powie, że w miejskim pędzie jest to niemożliwe... Nic bardziej błędnego! Wbrew pozorom, w dżungli naprawdę można odnaleźć swój złoty środek na zachowanie szczupłej sylwetki! Wymaga to tylko chęci i czasu. Zapewniam, że dla zdrowia warto!

Stare porzekadło mówi, że kto nie chce – szuka powodu, kto chce – szuka sposobu. Znajdź ten sposób. Na wstęp zrób sobie rachunek sumienia. Nie szukaj rozgrzeszenia w swoim postępowaniu w niezdrowym odżywianiu tylko ze względu na brak czasu. Zagłuszyć sumienie jest łatwo, ale gdy na skutek złego odżywiania urośnie Ci brzuch, może być już zbyt trudno.

Zmień nawyki. Dużo nie trzeba. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, skorzystaj z pomocy dietetyka, który indywidualnie ułoży dietę dostosowana tylko do Ciebie. Dłużej będziesz zdrowy i łatwiej będzie Ci przetrwać w „dżungli”.

Jeszcze się zastanawiasz? Powiedz kategoryczne stop wymówkom.

Zobacz też: Jadłospis sportowca

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/6 lat temu
Na pewno powinniśmy zadbac o to zeby zjesc dobre i pożywne śniadanie,dlatego na poczatek dnia zaserwujmy sobie coś zdrowego, np. płatki owsiane z owocami i mlekiem. To moze byc poczatek dobrej diety.
/6 lat temu
[quote=~Mateusz] dokładnie tak jest, pędzimy za karierą i zaniedbujemy przy tym własne zdrowie. [/quote] Tylko jak to zmienić? Trudno rzucić przecież pracę czy szkołę... Czy ten pęd nie jest wpisany w nasze życie? W XXI wieku chyba tylko pustelnicy nie mają takich problemów.
/6 lat temu
dokładnie tak jest, pędzimy za karierą i zaniedbujemy przy tym własne zdrowie.