Dieta na zgagę - jak jeść by jej uniknąć fot. Panthermedia

Dieta na zgagę - jak jeść by jej uniknąć

Tłuste potrawy, nieregularne i zbyt obfite posiłki oraz ostre potrawy. Podpowiadamy jaką dietę stosować, aby uniknąć zgagi!
Agata Bernaciak / 13.05.2015 05:12
Dieta na zgagę - jak jeść by jej uniknąć fot. Panthermedia

To musisz wiedzieć o diecie na zgagę!

Ponieważ jesteśmy tym, co jemy... jedzmy zatem zdrowo! Niech twoja dieta łączy w sobie optymalną ilość płynów, białek, węglowodanów, tłuszczy, witamin i mikroelementów. Zaprzyjaźnij się też z aktywnością fizyczną, która nie tylko poprawi twoją kondycję, ale też pozytywnie wpłynie na figurę i samopoczucie.

Jak jeść by uniknąć zgagi?

  1. Jedz kilka niezbyt obfitych posiłków w ciągu dnia
  2. Dokładne przeżuwanie każdego kęsa
  3. Nie jedz w pośpiechu
  4. Unikaj wieczornego podjadania
  5. Pamiętaj, by ostatni posiłek jeść na 2-3 godziny przed snem.
  6. Zrezygnuj z przyjmowania pozycji leżącej od razu po posiłku.
Te wszystkie działania obniżą twój cholesterol, zmniejszą ryzyko wystąpienia otyłości, a tym samym uniemożliwią pojawienie się zgagi.

Zdrowe techniki kulinarne na zgagę

Polegają one na niezwiększaniu ilości tłuszczu w diecie. Gotowanie, gotowanie na parze, duszenie bez obsmażania, pieczenie w folii i pergaminie może stanowić ciekawą odmianę dla tradycyjnego (i niezdrowego) smażenia na głębokim tłuszczu.

Czego unikać w diecie na zgagę?

Kofeina zawarta w napojach (kawa, herbata, napoje orzeźwiające, napoje energetyzujące, kakao, gorzka czekolada) stymuluje wydzielanie soków żołądkowych, przez co wypijana w dużych ilościach prowadzi do podrażnienia błony śluzowej żołądka.

Niebezpieczna jest również nadmierna konsumpcja alkoholu, bowiem prowadzi do obniżenia napięcia zwieracza dolnego przełyku, a już zwłaszcza w połączeniu z obfitym posiłkiem.

Co robić, gdy zgaga nie mija?

Czasami sama zmiana diety nie jest wystarczająco skuteczna w walce ze zgagą. Jeśli reakcją naszego organizmu jest w dalszym ciągu nieprzyjemne uczucie palenia w okolicy mostka, wówczas wskazana jest konsultacja lekarska.

Dowiedz się więcej:

napisane na podstawie materiałów prasowych
Tagi: zgaga, dieta