Zero hamburgerów
Bardzo ważna podczas przesilenia wiosennego jest odpowiednio skomponowana dieta. Powinna ona być bogata w białko, składniki mineralne takie jak: wapń, magnez oraz witaminy, szczególnie z grupy B, witaminę C oraz flawonoidy. Równocześnie powinniśmy pamiętać, aby wyeliminować lub ograniczyć do minimum produkty bogate w cukry proste oraz te bogate w tłuszcze, szczególnie kwasy tłuszczowe nasycone.
Zobacz także: Wiosenne oczyszczanie
Zrezygnujmy z dań typu fast-food, one tylko obciążają nasz organizm i nie dostarczają żadnych korzystnych dla zdrowia składników odżywczych. Powodują jedynie, że ubrania stają się coraz bardziej ciasne. Powinniśmy ograniczyć także produkty wysoko przetworzone, takie jak np. zupki w proszku, gotowe dania, ponieważ zawierają one duże ilości konserwantów, barwników i substancji słodzących.
Pamiętajmy: wiosna sprzyja odpoczynkowi na świeżym powietrzu. A więc spacerujmy! Odpowiednia ilość ruchu dotleni nasz organizm i spowoduje wytwarzanie w nim dopaminy i serotoniny, czyli tzw. hormonów szczęścia. Poskutkuje to natychmiastową poprawą nastroju.
Naturalna energia
W czasie wiosennego przesilenia powinniśmy wypijać odpowiednie ilości wody mineralnej niegazowanej, która oczyści nasz organizm z toksycznych związków i dodatkowo dostarczy nam składników mineralnych takich jak: magnez, wapń. Optymalna ilość wody dla dorosłej osoby to 1,5-2 litrów na dzień.
Ograniczmy w naszej diecie filiżanki wypijanej codziennie kawy. Zawarta w kawie kofeina powoduje krótkotrwałe pobudzenie organizmu. Natomiast kiedy przestaje działać, czujemy jeszcze większe zmęczenie i osłabienie sił. Tak samo działa kofeina zawarta w napojach energetyzujących oraz napojach typu cola. Dodatkowo jednak produkty te są bogate w cukry proste, które odkładają się w naszym organizmie w formie tkanki tłuszczowej i tym samym powodują, że czujemy się jeszcze bardziej senni i ospali.
Przedwiosenne odżywianie
Aby poprawić kondycję naszego organizmu powinniśmy poprawić nasze nawyki żywieniowe. Przede wszystkim musimy zacząć jeść regularnie i powoli około 4 do 5 posiłków dziennie. Nasz codzienny jadłospis powinien być jak najbardziej urozmaicony.
Aby dieta była korzystna dla zdrowia, powinniśmy wybierać produkty, które będą dobrym źródłem wszelkich składników odżywczych. Do takich produktów należą: pełnoziarniste pieczywo, które dostarczy błonnika usprawniającego pracę jelit oraz witamin z grupy B, warzywa i owoce – najlepsze źródło rozmaitych witamin i składników mineralnych. Świeże warzywa i owoce to bogactwo witaminy C oraz flawonoidów – obie te witaminy podnoszą naszą odporność na przeziębienia.
Owoce cytrusowe w okresie przedwiośnia to najlepsze źródło witaminy A, C, beta-karotenu oraz związków mineralnych. Dodatkowo mają dużo błonnika, w tym rozpuszczalnej w wodzie frakcji pektyn, która obniża poziom cholesterolu we krwi. Substancje pektynowe owoców cytrusowych mają także właściwości wiązania metali oraz toksyn, oczyszczając tym samym nasz organizm oraz przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej.
Zobacz także: Dieta na przesilenie wiosenne
Ciemnozielone warzywa, takie jak brokuły to bogate źródło wapnia. Aby urozmaicić naszą codzienną dietę wprowadźmy do niej orzechy, suszone owoce, rozmaite produkty mleczne, pieczywa razowe i z ziarnami, najróżniejsze świeże warzywa i owoce, soki wyciskane z owoców i warzyw. Dodatkowo aby wzmocnić nasz organizm możemy wykorzystać stare, sprawdzone metody takie jak herbata z sokiem malinowym, mleko z miodem czy zrobione samodzielnie masło czosnkowe.
Zmiana nawyków żywieniowych oraz więcej ruchu na świeżym powietrzu podczas przedwiośnia wpłynie korzystnie na obecny stan Twojego zdrowia i samopoczucia. Takie zmiany poskutkują lepszą kondycją fizyczną i psychiczną także w późniejszym okresie. Dobra dieta i ruch zregenerują organizm i dadzą siłę aby cieszyć się tak długo oczekiwaną wiosną.
Joanna Wielowska
Centrum Dietetyczne SetPoint
www.setpoint.pl