Dieta diabetyka
Dieta osób chorych na cukrzycę jest jedynie modyfikacją racjonalnego żywienia ludzi zdrowych. Jej podstawowe założenia to: unikanie cukrów prostych, tłuszczów i produktów garmażeryjnych, ograniczenie spożywania soli, wybieranie produktów bogatych w błonnik, dostarczanie organizmowi wapnia oraz regularne jedzenie posiłków.
Dodatkowym zaleceniem dla diabetyków jest przestrzeganie diety przeciwmiażdżycowej, która (jak sama nazwa wskazuje) chroni przed miażdżycą – chorobą pojawiającą się często u osób cierpiących na cukrzycę. Taka dieta pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi.
Polecamy: Migrena i otyłość - od przybytku głowa nie boli?
Co na Wigilię?
Niestety, cukrzyca narzuca na diabetyków pewne restrykcje, których należy przestrzegać, by jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem. Na co dzień można nauczyć się wybierać takie produkty, które są polecane w diecie osób chorych na cukrzycę – co jednak zrobić i co wolno jeść w tak świąteczny i wyjątkowy dzień jak Wigilia, gdy to, co pojawia się na stole, musi wiązać się z wielowiekową tradycją?
Nieodłącznym elementem wigilijnej kolacji jest ryba. Można ją przyrządzić na wiele sposobów: upiec w folii, ugotować, przygotować faszerowaną, w galarecie, a nawet zrobić z niej zupę. Unikajmy tylko smażenia. Ryby są szczególnie polecanie dla osób chorych na cukrzycę (chociaż dla zdrowych również!), gdyż nie podwyższają (tak bardzo, jak mięso) cholesterolu we krwi – a to dzięki mniejszej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych. Zamiast tego są one bogate w unikatowe kwasy tłuszczowe omega-3, które obniżają trójglicerydy we krwi i tym samym chronią przed chorobą wieńcową (dotyczy to szczególnie tłustych ryb morskich). Dodatkowo dostarczają jodu i witaminy D.
Polecamy: Jak wykryć cukrzycę?
Kolejną propozycją jest chude mięso: polecane jest szczególnie to z piersi kurczaka lub indyka (bez skóry), a także chudy schab środkowy (zamiast karkowego). Najważniejsze, by piec je z jak najmniejszym dodatkiem tłuszczu – dobrym pomysłem jest więc przygotowanie mięsa w rękawie foliowym. Poza tym doskonałym pomysłem jest też mięso w galarecie, a także chude wędliny (specjaliści radzą odkrajać widoczne kawałki tłuszczu).
Istotną zasadą racjonalnego żywienia jest jedzenie warzyw – warto więc postawić na wigilijnym stole także wielowarzywne surówki i sałatki, które nie tylko są smaczne, ale także pięknie udekorują nasz świąteczny stół. Diabetykom poleca się także jedzenie dań mięsno-warzywnych – oczywiście z przewagą tego drugiego składnika. Dlaczego? Warzywa są cennym źródłem witaminy E, C i beta-karotenu, dzięki czemu przeciwdziałają miażdżycy. Witamina C dodatkowo zwiększa przyswajalność żelaza – znajdziemy ją m.in. w kalafiorze, pomidorach, papryce, kapuście i brokułach.