Czy pestki z pigwowca i pigwy są szkodliwe? Podejrzewa się je o zawartość trujących cyjanków

czy pestki z pigwowca są szkodliwe fot. Adobe Stock, Joanna
Choć pestki z pigwowca i pigwy zawierają związki, w wyniku których mogą wydzielać się trujące cyjanki, pestki z pigwy i pigwowca są nieszkodliwe. Możesz jeść je w umiarkowanych ilościach w celu poprawy zdrowia, np. na refluks, wrzody żołądka lub stosować do przyspieszania gojenia ran.
/ 17.10.2022 05:31
czy pestki z pigwowca są szkodliwe fot. Adobe Stock, Joanna

Pestki pigwy i pigwowca nie są szkodliwe, choć faktycznie uwalniają się z nich niewielkie ilości cyjanowodoru i cyjanków. Nie ma jednak powodów do obaw, to pomijalne ilości bez znaczenia dla zdrowia. Owoce pigwy razem z pestkami można jeść dla zdrowia na surowo, po ugotowaniu i innym przetworzeniu.

Spis treści:

  1. Szkodliwość pestek z pigwy i pigwowca
  2. Czy można jeść pestki pigwy i pigwowca?
  3. Zalety włączenia pestek z pigwowca do diety

Szkodliwość pestek z pigwy i pigwowca

Kontrowersje i podejrzenia pestek pigwowca i pigwy o szkodliwość, wynikają ze zdolności uwalniania związków cyjankowych z pestek tych owoców. Pestki pigwowca i pigwy zawierają nitryle. To związki, które pod wpływem kwasu żołądkowego i enzymów żołądkowych mogą przekształcać się z wydzieleniem pewnych ilości cyjanowodoru: znanej trucizny. Proces ten ma jednak bardzo niewielkie nasilenie. Ilość wydzielającego się cyjanowodoru jest pomijalna.

Pestki pigwy nie są więc bardziej niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia, niż np. pestki siemienia lnianego lub pestki jabłek. Nie musisz traktować ich jak trucizny. Możesz jeść pigwy i pigwowce w całości: z pestkami i ze skórką.

Czy można jeść pestki pigwy i pigwowca?

Pestki pigwy i pigwowca są jadalne, jeśli nie je się ich w ogromnych dawkach. W medycynie ludowej stosuje się dawki pestek maksymalnie w ilości 2 łyżek stołowych dziennie. Z pestek pigwowca może powstać też tzw. pestkówka, czyli nalewka z pestek pigwy i pigwowca. Też nie jest szkodliwa dla zdrowia (poza zawartej w niej niewątpliwie szkodliwym alkoholem). Jeśli nie masz przeciwwskazań do stosowania pigwy, prawdopodobnie pestki też ci nie zaszkodzą.

Zalety włączenia pestek z pigwowca do diety

Pestki z pigwowca (i pigwy) nie tylko nie są szkodliwe: mogą działać wręcz prozdrowotnie! Właściwości prozdrowotne pigwy nie ograniczają się do owoców. Pestki pigwowca i pigwy też mają zastosowanie prozdrowotne:

  • Pestki z pigwy na refluks działają prawie tak skutecznie, jak leki przeciwrefluksowe.
  • Śluz z pestek pigwy naturalnie przyspiesza gojenie się ran.
  • Pestki pigwy pozwalają pozbyć się zaparć.
  • Napary z pestek pigwowca stosuje się do nawilżania gardła w infekcjach i przy bólu gardła. Korzystają z nich też osoby pracujące głosem prewencyjnie.

Źródła:

Ashraf MU, Muhammad G, Hussain MA, Bukhari SN. Cydonia oblonga M., A Medicinal Plant Rich in Phytonutrients for Pharmaceuticals. Front Pharmacol. 2016 Jun 21;7:163. doi: 10.3389/fphar.2016.00163. PMID: 27445806; PMCID: PMC4914572.

Czytaj także:
Kto nie powinien pić naparów z czystka? Przeciwwskazania są rzadkie, ale występują
Awokado to superfood, ale nie każdemu służy. Kto nie powinien jeść awokado?
Szkodliwość imbiru. Kto nie powinien stosować imbiru i czy można go pić codziennie?

Tagi: pigwa, pestki

Redakcja poleca

REKLAMA