Pestki winogron nie są trujące, można je jeść po przegryzieniu i połykać w całości. Jeśli chcesz dotrzeć do cennych witamin i minerałów z pestek winogron, lepiej je przegryź, jednak gorzki smak pestek winogronowych może cię do tego zniechęcić.
Spis treści:
- Czy można jeść pestki winogron?
- Przeciwwskazania do jedzenia pestek z winogron
- Pestki z winogron - właściwości prozdrowotne
Czy można jeść pestki winogron?
Możesz bezpiecznie jeść winogrona z pestkami, nie musisz ich wypluwać. Jeśli nie przegryziesz pestki z winogrona przed połknięciem, organizm jej nawet nie strawi i wydali ją w niezmienionej formie. Pestki winogron mogą być trochę gorzkie po przegryzieniu, dlatego wiele osób woli je wypluwać.
Przeciwwskazania do jedzenia pestek z winogron
Nie każdy powinien połykać pestki winogron. Są nieliczne przeciwwskazania do takiego zachowania. Przede wszystkim unikać jedzenia małych pestek (w tym pestek z winogron) muszą osoby, które mają uchyłki jelita grubego. Dieta w uchyłkowatości zabrania jedzenia wszystkich owoców z małymi pestkami, które mogą utknąć w uchyłku jelita i spowodować jego zapalenie. To główne przeciwwskazanie do jedzenia winogron z pestkami.
Być może unikać ich zechcą też mniejsze dzieci, dla których pestka nie jest wcale niewielka w porównaniu do rozmiaru ich ciała. Jeśli twoje dziecko chętnie je jednak winogrona z pestkami, nie musisz tępić tego zachowania.
Winogrona pozbawione pestek lepiej podać też osobom starszym, które mogą nie najlepiej radzić sobie z gryzieniem, a przez pestki mogą zniechęcić się do jedzenia winogron ogółem.
Pestki z winogron - właściwości prozdrowotne
Ustaliliśmy już, że jeśli nie przegryziesz pestek winogron, będą one zupełnie neutralne dla twojego układu pokarmowego i wydalisz je w niezmienionej formie. Jeśli chcesz czerpać z nich wartości odżywcze, musisz pestkę przegryźć. Uwalniasz wtedy wiele prozdrowotnych związków. Niektórzy przyjmują sproszkowane pestki winogron nawet w formie suplementu zwanego ekstraktem z pestek winogron (GSE).
fot. Pestki winogron są cenione za swoje właściwości prozdrowotne/ Adobe Stock, mateo021
Oto kilka zalet dla zdrowia związanych z jedzeniem pestek winogron:
- zawierają katechiny, które działają przeciwmiażdżycowo, przeciwzakrzepowo i obniżają cholesterol LDL;
- są źródłem witamin: A, B1, B2 i C;
- zawierają zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe;
- zawierają antocyjany, które ochraniają naczynia krwionośne i chronią śródbłonek przed odkładaniem się blaszki miażdżycowej;
- mają kwas linolowy, który jest jednym z dwóch niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych;
- są świetnym źródłem witaminy E, która jest mocnym antyoksydantem;
- mają proantocyjanidyny, które są potocznie nazywane superprzeciwutleniaczami ze względu na nadzwyczajne cechy antyoksydacyjne;
- zawierają zdrowy reswaratrol, który działa przeciwkrzepliwie.
Pestki winogron mają więc przede wszystkim właściwości chroniące układ krwionośny i pozytywnie wpływające na jego zdrowie. Dodatkową cechą pestek z winogron jest częściowa ochrona przed skutkami ubocznymi chemioterapii. Zapobiegają one np. silnemu osłabieniu własnej ochrony antyoksydacyjnej organizmu. Pestki winogron są też cenione pod względem wpływu na układ odpornościowy i obronę organizmu przed infekcjami. Wiele kobiet przyjmuje je także jako suplement na zapewnienie pięknej skóry i włosów.
Źródła:
Joanna Kołodziejczyk, Beata Olas; Postępy w fitoterapii; Pestki winogron jako cenne źródło związków chroniących układ krążenia; 2011,s. 52-57.
Czytaj także:
Dynia (miąższ dyni, pestki dyni, olej z pestek dyni): wartości odżywcze, właściwości, przepisy
Pestki arbuza: nie tylko jadalne, ale też bardzo zdrowe! Sprawdź, jak można je wykorzystać i jakie mają właściwości
Trujące pestki czereśni? Sprawdź, jak można wykorzystać pestki z czereśni z korzyścią dla zdrowia