Produkty pochodzenia zwierzęcego należą do grupy tych najczęściej spożywanych. Wśród nich prym wiedzie mięso. Przyrządzane jest na różne sposoby i stosowane nawet w gotowaniu zup. Czy to oznacza, że jest ono zdrowe?
Wpływ mięsa na choroby
Niestety, mięso jest odpowiedzialne za rozwój wielu chorób. Wśród nich wymienia się m.in. miażdżycę, która często zaczyna się już w dzieciństwie.
W latach dziewięćdziesiątych w Wojewódzkiej Poradni Alergologicznej w Stalowej Woli dr Danuta Myłek przeprowadziła badania pod kątem zagrożenia miażdżycą wśród swoich pacjentów. W 1998 roku okazało się, że aż 61 procent dzieci było w grupie ryzyka. Natomiast 5 procent z nich miało podwyższony cholesterol ogólny, zaś obniżony poziom cholesterolu HDL, czyli tego korzystnego dla organizmu.
Sprawdź: Jak skutecznie leczyć alergię?
Mięso może wywoływać również alergie, choroby psychiczne, nowotwory, choroby zwyrodnieniowe i serca, a także cukrzycę. Coraz częściej wymienione schorzenia dotykają dzieci i kobiet. Odpowiedzialna za to jest dieta, która obfituje w mięso, mleko, jak również cukier i białą mąkę pszenną.
Błędna hipoteza
Przez lata lekarze twierdzili, że mięso sprzyja odpowiedniemu rozwojowi człowieka i powinny spożywać je szczególnie dzieci. Taki pogląd pojawił się po opublikowaniu badań przez angielskiego badacza Thomasa na początku obecnego wieku. Przeprowadził on doświadczenie na szczurach. Podawał im mięso, w efekcie czego rosły szybciej niż te, których dieta była pozbawiona tego produktu. Thomas uznał zatem, że mięso będzie mieć taki sam wpływ na rozwój człowieka, ale nie przewidział skutków takiej diety. Niestety, błędna hipoteza spowodowała, że lekarze, nawet obecnie, polecają dietę wysokobiałkową czy mięsną. Przykładem może być ostatnio bardzo popularna dieta dr Pierre’a Ducana. Taki sposób żywienia powoduje jednak wiele chorób i uszkadza zdrowie.
Dlaczego mięso szkodzi?
Mięso, które dostępne jest w sklepach, pochodzi z uboju zwierząt hodowlanych w celach przemysłowych. Przetrzymywane są w zamkniętych pomieszczeniach. Faszeruje się je antybiotykami, hormonami, sulfonamidami tylko po to, by szybciej rosły. Zwierzęta z hodowli przemysłowych bardzo rzadko, a zazwyczaj wcale, nie jedzą świeżej trawy i nie przebywają na powietrzu. Ponadto narażone są na stres, który wzmaga się podczas uboju.
Sprawdź: 7 produktów, których nie może zabraknąć w Twoim menu
Wśród przetworów mięsnych za najgorsze uznaje się konserwy i wędliny, których smak i wygląd jest ulepszany związkami chemicznymi. Ponadto w procesie metabolicznym mięsa powstaje kwas moczowy, który przyczynia się do rozwoju chorób stawów.
Natomiast nadmiar mięsa czerwonego prowadzi do powstawania chorób serca, a także wolnych rodników. One zaś uszkadzają ściany komórek.
Skoro mięso ma tak szkodliwy wpływ na zdrowie, to zastanawiający jest fakt, że jest ono podawane chorym w szpitalach. Nie jest wyłączone nawet z diety alergików, przez co stan ich zdrowia pogarsza się.
Źródło: „Alergie” Dr Danuta Myłek, wyd. WAB, wydanie II