Czy leki wchodzą w reakcję z żywnością?

Lista leków refundowanych w 2012 roku nie jest jeszcze ogłoszona / fot. Fotolia
Czy to co jemy może w jakikolwiek sposób wpływać na działanie leków, które przyjmujemy? Wykazano, że interakcje pomiędzy żywnością a zażywanymi lekami są nie tylko bardzo częstym zjawiskiem, ale również niebezpiecznym.
/ 21.02.2011 11:19
Lista leków refundowanych w 2012 roku nie jest jeszcze ogłoszona / fot. Fotolia

Nasza codzienna dieta zawiera wiele różnych składników mogących wchodzić w różnego typu interakcje z przyjmowanymi lekami.

Jak żywność wpływa na metabolizm leków?

Często są to bardzo złożone procesy, które mogą mieć miejsce na poziomie procesów farmakokinetycznych (a więc: uwalniania, wchłaniania, dystrybucji, jak również eliminacji leku), bądź przemian biochemicznych leku (w wątrobie czy przewodzie pokarmowym).

Żywność może oddziaływać z lekami na dwa sposoby. Może dochodzić do synergicznego (wzajemnego wzmocnienia działania substancji) lub antagonistycznego (przeciwstawnego) działania składników żywności i leku.

Większość do tej pory poznanych interakcji między lekami a żywnością wiąże się z wchłanianiem leku, jego przemianami biochemicznymi w organizmie, jak również jego wydalaniem. Wydaje się jednak, iż najwięcej z dotychczas znanych interakcji zachodzi na etapie wchłaniania leku. Zazwyczaj ma to miejsce w momencie gdy lek zażywany jest w trakcie jedzenia, tuż przed posiłkiem, bądź w ciągu kilkudziesięciu minut po jego spożyciu.

W praktyce skutki interakcji mogą mieć różne stopnie nasilenia. Podaje się, że w co najmniej 30 % w istotny sposób nie tylko zaburzają proces leczenia, ale również narażają chorych na powikłania.

Przeczytaj: Leki - jak nie zapomnieć zażyć tabletki?

Jak zapobiec interakcjom?

By unikać możliwości wystąpienia interakcji pomiędzy przyjmowanymi przez nas lekami a żywnością warto stosować się do kilku poniżej zamieszczonych wskazówek:

• Leki zawsze popijaj wodą (najlepiej pełną szklanką). Zarówno kawa, herbata, jak i mleko mogą zmniejszać wchłanianie leku. Z kolei sok grejpfrutowy może zaburzać jego metabolizm w organizmie.
• Nie zażywaj leków podczas spożywania posiłku, jak również tuż przed lub po (chyba, że zaleci to lekarz, np. w przypadku Metforminy).
• Jeśli posiłek może zaburzyć wchłanianie leku to najlepiej zażyć go 1-2 godziny przed, bądź 2 godziny po posiłku.
• Nigdy nie zażywaj leków równocześnie z piciem alkoholu.
• Nie mieszaj leku z gorącymi napojami. Wysoka temperatura może zmniejszyć skuteczność jego działania.
• Pamiętaj także, by nie zażywać preparatów witaminowo-mineralnych w tym samym czasie co leków, gdyż one również mogą zaburzyć jego wchłanianie.
• Zawsze powinniśmy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do leku. Jeśli nie rozumiemy zamieszczonych w niej informacji, nie obawiajmy się zapytać lekarza bądź farmaceutę.

Zobacz też: Jak dieta seniora wpływa na przyjmowane leki?

Redakcja poleca

REKLAMA