Co pić na zaparcia? Po pierwsze i najważniejsze, trzeba zadbać, żeby się prawidłowo nawadniać. Do tego celu trzeba wypijać minimum 2 litry wody dziennie. Można też pić ciepłe napoje – wyższa temperatura ma szansę pobudzić jelita do pracy. Poniżej inne domowe sposoby na zaparcia w formie płynnej lub półpłynnej.
W razie przedłużającego się zaparcia trzeba zgłosić się do lekarza, gdyż może ono stać się przyczyną wielu komplikacji.
Spis treści:
- Olej na zaparcia
- Zioła na zaparcia
- Kisiel na zaparcia
- Mikstura na zaparcia
- Co pić na czczo na zaparcia, a co na noc?
Oleje na zaparcia
Najczęściej stosowanym olejem na zaparcia jest olej rycynowy. Przyjmować go należy na pusty żołądek, dlatego najlepiej robić to rano. Należy zastosować zaleconą dawkę – ani mniej, ani więcej i nie wolno go stosować dłużej niż przez 7 dni. Zwykle działanie oleju rozpoczyna się po 6-12 godzinach od przyjęcia, więc należy to uwzględnić w swoim planie dnia. Jednak to nie jedyny olej, jaki można zastosować na zaparcie:
- oliwa – osoba dorosła może wypić łyżkę oliwy na pusty żołądek. To może ułatwić pasaż jelitowy.
- olej lniany – w jednym badaniu okazało się, że olej lniany może być tak samo skuteczny w zwalczaniu zaparcia jak oliwa. Olej lniany także trzeba przyjmować na pusty żołądek w ilości 4-15 ml.
Dzieciom i ciężarnym nie należy podawać olejów na zaparcia.
Poza olejami stosowanymi doustnie można spróbować zastosować na zaparcie olejki eteryczne. To skoncentrowane olejki, których nie powinno się spożywać, zwłaszcza w postaci nierozcieńczonej. Można wykorzystać je za to do ciepłych okładów na brzuch czy masażu brzucha. Do olejków eterycznych używanych w medycynie naturalnej na parcia zalicza się:
- lawendowy,
- rumiankowy,
- z kopru włoskiego,
- imbirowy,
- miętowy.
Należy dodać kilka kropli olejku eterycznego do olejku do masażu (może też być oliwa czy olej kokosowy) i wykonać masaż brzucha zgodny z ruchem wskazówek zegara. Olejków eterycznych na zaparcia nie należy jednak pić!
fot. Olej na zaparcia/ Adobe Stock, Dušan Zidar
Zioła do picia na zaparcia
Picie ziół na zaparcia to kolejny sposób na pozbycie się problemu z wypróżnianiem. Do uznawanych przez medycynę za te o właściwościach przeczyszczających należą:
- senes (Senna alexandrina) – zawiera glikozydy, które pobudzają perystaltykę jelit i ułatwiają opróżnianie jelita grubego;
- koper włoski – w jednym z badań naukowych herbatka z mieszanki róży i kopru włoskiego pita regularnie ułatwia wypróżnienia,
- wiąz czerwony (Ulmas fulva) – stymuluje wydzielanie mucyny. To składnik śluzu, wyściełającego wnętrze układu pokarmowego, co ułatwia gładkie przesuwanie się zawartości jelit w kierunku ujścia układu pokarmowego;
- czarny bez – na naturalny środek na zaparcia stosowany w medycynie naturalnej. Niestety nie ma badań naukowych, które by potwierdziły lub wykluczyły jego skuteczność.
Pamiętaj, że zioła zawierają różne substancje, które mogą wchodzić w reakcje z lekami. Dlatego zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli planujesz rozpocząć kurację ziołową, a przyjmujesz leki.
Kisiel na zaparcia
Nie chodzi o słodkie kisiele z proszku, lecz o te naturalne. Najbardziej popularny jest kisiel z nasion lnu lub chia. Wystarczy zalać szklanką letniej wody 1-2 łyżki nasion i odstawić na 2 godziny, czasem mieszając. Po tym czasie powstanie rodzaj kisielu, który trzeba wypić. Ta lekko galaretowata, śliska konsystencja może pomóc na zaparcie, a zawarty w nasionach błonnik pomoże oczyścić jelita.
Można także przygotować bardziej smaczne naturalne kisiele owocowe. Najlepiej wykorzystać do tego celu owoce zawierające sorbitol:
- jabłka,
- gruszki,
- śliwki,
- brzoskwinie,
- morele,
- winogrona.
Sorbitol pomaga zwiększyć dostarczanie wody do jelita grubego i rozluźnić stolec.
Jak przygotować kisiel na zaparcie?
Pokrój porcję owoców (najlepiej ze skórką) na drobne kawałki, włóż do garnuszka i zalej 1-1,5 szklanki wody. Zagotuj i pogotuj 3-5 minut. Przygotuj pół szklanki zimnej wody, dodaj 2 łyżki mąki kartoflanej i dobrze wymieszaj. Następnie wlej do kompotu i mieszaj, aż całość zgęstnieje. Zjadaj kisiel na ciepło.
fot. Kisiel na zaparcie/ Adobe Stock, Designpics
Tak samo można przygotować kisiel z żurawiny, która w jednym badaniu naukowym wykazał właściwości rozluźniające stolec. W tym przypadku chodzi o korzystny wpływ na dobre bakterie jelitowe i ograniczanie ilości tych działających niekorzystnie.
Misktura na zaparcia
Mikstura na zaparcia polecana przez gastroenterologów: szklanka ciepłej wody z 2 łyżkami nasion chia i sokiem z cytryny. 2 łyżki chia dostarczają aż 2 g błonnika, który ma szansę pobudzić jelita do pracy. Po wypiciu takiej mikstury na zaparcie należy się nawadniać, gdyż błonnik wchłania wodę. Przy niewystarczającej ilości wypijanych płynów zwiększona podaż błonnika może nasilić zaparcie. Jednak stosowany w towarzystwie dużej ilości płynów zadziała jak szczoteczka, która oczyści jelita i zmusi je do intensywnej pracy.
Sprawdź też: koktajl na zaparcia
fot. Mikstura na zaparcie/ Adobe Stock, New Africa
Co pić na czczo na zaparcia?
Rano, na pusty żołądek należy pić olej rycynowy, lniany, oliwę. Można wypić także suplement diety – cytrynian magnezu rozpuszczony w wodzie. To środki, które mogą wywołać dość gwałtowną reakcję jelit palącą konieczność oddania stolca, dlatego lepiej pić je rano. W dodatku najlepiej przetestować ich działanie w dzień wolny od pracy.
U każdego reakcja może być inna, ale nigdy nie wiadomo jak jelita zareagują, dlatego najlepiej być w otoczeniu, w którym bez problemu będzie można skorzystać z toalety.
Co wypić na noc na zaparcia?
Na noc można pić herbatki ziołowe, kefir, kisiele naturalne, soki owocowe, wodę, herbatę, wodę z cytryną. Ich działanie jest łagodniejsze. W dodatku najczęściej trzeba postosować te środki przez dłuższy czas, aby przyniosły efekt. Żaden z nich nie powinien spowodować gwałtownej reakcji jelit, nie ma więc ryzyka, że „przeczyszczą cię łagodnie bez przerywania snu”. Po nich stole powinien być luźniejszy, ale raczej nie będzie płynny, co często zdarza się po wypiciu olejów.
Źródła:
1. Kathleen O’Connor, Madeleine Morrissette, Philip Strandwitz, Meghan Ghiglieri, Mariaelena Caboni, Haiyan Liu, Christina Khoo, Anthony D’Onofrio, Kim Lewis „Cranberry extracts promote growth of Bacteroidaceae and decrease abundance of Enterobacteriaceae in a human gut simulator model”, 2019”Plosone.com
2. İlker Turan, Özden Dedeli, Serhat Bor, Tankut İlter „Effects of a kefir supplement on symptoms, colonic transit, and bowel satisfaction score in patients with chronic constipation: a pilot study” 2014, Turk J Gastroenterol
3. Christiane Ishikawa, Ramos MS, Aline Fátima, Andrade de Lima, Daniela Gimenes Grilli, Lilian Cuppari „The Short-Term Effects of Olive Oil and Flaxseed Oil for the Treatment of Constipation in Hemodialysis Patients”, 2015, Journal of Renal Nutrition (25), Nr 1, Styczeń 2015, Str. 50-56
Czytaj także:
Co jeść na zaparcia? 10 produktów
Soda na zaparcia: jak działa, skutki uboczne
Dieta na zaparcia – co jeść, a czego unikać?