Fot. Fotolia
Borówka brusznica - co to za owoc?
Borówka brusznica to leśna odmiana borówki, wyglądem przypomina żurawinę. W smaku jest wyraźnie kwaśna. Występuje w lasach praktycznie całej Polski, ma postać gęstych około 20-centymetrowych łodyżek. Brusznicę z łatwością znajdziemy latem w wielu lasach.
Borówka brusznica - właściwości lecznicze:
- odkaża układ moczowy,
- obniża ciśnienie krwi,
- zwalcza ból pęcherza moczowego,
- zapobiega biegunce,
- reguluje pracę przewodu pokarmowego,
- zapobiega reumatyzmowi,
- wykazuje działanie przeciwzapalne,
- uszczelnia ściany naczyń krwionośnych.
Do celów leczniczych stosuje się zarówno owoce borówki leśnej jak i liście. Owoce znajdują zastosowanie w regulowaniu pracy układu pokarmowego i wspomaganiu procesów trawiennych, natomiast liście leczą schorzenia układu moczowego.
Zobacz także: Konfitura z brusznicy - 4 przepisy!
Z czego wynikają lecznicze właściwości borówki brusznicy?
Liście borówki brusznicy zawierają kwas chinowy, w owocach znajdują się za to kwas jabłkowy i benzoesowy. Liście brusznicy są bogate we flawonoidy, glikozydy, antocyjaniny i sole mineralne. Owoce posiadają szczególnie dużo witaminy C, a także witaminy A i P. Borówka wykazuje lecznicze działanie ściągające i antyseptyczne.
Liście borówki zrywa się jesienią lub wczesną wiosną i suszy. Owoce można przetwarzać oraz spożywać na surowo.
Garbniki obecne w liściach brusznicy mogą podrażnić żołądek. Przedawkowanie brusznicy może spowodować zaparcia, nudności, wymioty oraz bóle brzucha.
Do czego wykorzystać brusznicę?
Leczniczy napar z liści brusznicy
Łyżkę liści brusznicy zalej wrzątkiem i gotuj przez 5 minut. Ostudź, odcedź i pij nieduże porcje 3 razy dziennie. To świetny środek przeciwdziałający lekkim biegunkom. Wspomaga także oczyszczanie organizmu z toksyn, ponieważ działa moczopędnie.
Borówka brusznica ma także zastosowanie kulinarne – można przygotować z niej smaczne przetwory lub wykorzystać do przygotowania deserów.
Zobacz także: Suszone owoce - na co trzeba uważać?