Jagody Goji i ich właściwości

Owoce Goji wywodzą się z Azji, gdzie są nazywane najzdrowszymi owocami świata. I słusznie – są one pomocne w zwalczaniu wielu chorób i dolegliwości. Można je spożywać zarówno bezpośrednio z krzewu, jak i ususzone. Jagody te mogą stanowić dodatek do wielu potraw wzbogacając nie tylko ich smak, ale także nadając im walory zdrowotne. Czym są owoce Goji i jakie mają właściwości? Czy można je kupić w Polsce?
/ 14.05.2013 12:00

Jagody Goji – chiński sekret długowieczności

Jagody Goji pochodzą z Azji – uprawiane są w Chinach, w okolicach Tybetu, oraz w Mongolii. Nazwa prawdopodobnie wywodzi się od obszaru Gojal, gdzie roślina dawała wyjątkowo obfite plony.

Szukając informacji o owocach Goji możemy spotkać się z różnymi określeniami tej rośliny: kolcowój chiński, szkarłatny, witalne jagody, owoce życia i wiele innych. Dla Polaków szczególne znaczenie może mieć fakt, że Brytyjczycy i Amerykanie określają ten owoc jako wolfberry, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy: wilcza jagoda. U nas tego określenia używamy mówiąc o innej, silnie trującej roślinie. Jagód Goji nie wolno z nią mylić! Owoce kolcowoju chińskiego są bezpieczne dla naszego zdrowia.

Czy jagody Goji można kupić w Polsce?

Jagody Goji w naszym kraju dostępne są jedynie w formie suszu. Wyglądem przypominają coś pomiędzy rodzynkami a suszoną żurawiną (są nawet podobne w smaku). Oczywiście, jeśli ktoś nie lubi suszonych owoców może samodzielnie zasadzić kolcowój chiński (który dość dobrze rośnie w naszej strefie klimatycznej). Jednak wówczas musi liczyć się z tym, że pierwsze owoce pojawią się najprędzej za 3 lata (a nawet za 5 lat). Jednak zachętą do samodzielnej uprawy może być fakt, że jagody spożywane bezpośrednio z krzewu są zdecydowanie słodsze od suszonych. Co ciekawe, są tak delikatne, że nie można ich zrywać dłońmi – kontakt ze skórą powoduje, że owoce się utleniają i zmieniają barwę z koralowej na czarną. Z tego powodu należy je delikatnie strzepywać na miękkie podłoże.

Suszone owoce można kupić w stacjonarnych sklepach ze zdrową żywością lub w sklepach internetowych. Jednak trzeba uważać, bo nie wszystkie jagody Goji są warte kupna.

Jeśli kupujesz owoce w sklepie stacjonarnym i możesz im się przyjrzeć, wybierz te, które będą suche i nie będą sklejać się w wilgotną papkę. Powinny mieć wielkość około 2 cm, być mięsiste, suche, a w smaku słodkawe.

Warto przywiązać wagę do ich jakości, zwłaszcza, że są stosunkowo drogie. Ich cena, w zależności od sklepu, oscyluje wokół 40 zł za 500 g.

Warto wiedzieć: Jagody acai - 10 niezwykłych właściwości

Jagody Goji i ich właściwości

Nie tylko Chińczycy, ale także wielu badaczy z całego świata uważa, że owoce Goji są receptą na długie i zdrowe życie. Jagody Goji to cenne źródło składników odżywczych, witamin i minerałów. Zawierają one:

  • 19 aminokwasów (w tym 8 takich, które organizmowi można dostarczyć wyłącznie w pożywieniu tzw. egzogennych);
  • cynk, żelazo, selen, fosfor, wapń, potas;
  • nienasycone kwasy tłuszczowe (m.in. omega-6 i kwas linolowy, który jest pomocny w odchudzaniu);
  • karetonoidy (w tym także beta-karoten i luteinę);
  • polisacharydy (które pomagają wzmacniać układ odpornościowy i chronią przed rakiem);
  • beta-sisterol (pomagający obniżyć poziom cholesterolu we krwi);
  • ryboflawinę (która dba o układ nerwowy);
  • witaminy: C (świeże jagody Goji mają jej 50 razy więcej niż pomarańcza), E oraz witaminy z grupy B.

Ponadto jagody Goji są doskonałym przeciwutleniaczem; źródłem antyoksydantów wspomagających walkę z wolnymi rodnikami, a co za tym idzie – spowalniają starzenie się organizmu. To dlatego nazywane są owocami długowieczności.

Owoce Goji ułatwiają zasypianie, koją nerwy, łagodzą migreny i reumatyzm. A poprzez zawarty w nich błonnik pokarmowy wspomagają trawienie. Owoce te regulują ciśnienie, a także poziom cukru we krwi, dlatego zalecane są cukrzykom i osobom które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Dla tych drugich istotną będzie informacja, że 100 gram suszonych owoców to 370 kalorii. Ale to nie koniec zalet: jagody Goji korzystnie wpływają na pamięć, koncentrację oraz wzrok. Ich dobroczynne działanie odczuwają także nerki i wątroba, którą oczyszczają z toksyn.

Co więcej, kolcowój chiński jest także doskonałym afrodyzjakiem poprawiającym potencję u mężczyzn. Zaś u pań w okresie menopauzy regularne spożywanie owoców złagodzi nieprzyjemne objawy przekwitania oraz doda im sił i witalności.

Do czego używać jagód Goji?

Oprócz jedzenia świeżych bądź suszonych owoców, jagody Goji można dodawać do jogurtów, owsianki, napojów i w zasadzie do każdego posiłku (zwłaszcza do zup i potraw z ryżem). Stanowią one doskonały dodatek do ciast (jako zamiennik rodzynek) czy batoników muesli. Z jagód wytwarza się wina, soki i herbatę.

Zalej jagody Goji wrzątkiem i pozostaw na kilka minut. Dodaj łyżeczkę miodu i ciesz się smakiem herbaty z owoców długowieczności.

Czy jagody Goji można przedawkować?

Owoce te różnią się od pozostałych tym, że nie powinno się ich jeść „do woli”. Korzystny efekt regularnego spożywania owoców będzie najlepiej odczuwalny, kiedy ograniczysz się do zjadania 15 gram owoców dziennie.

Osoby przyjmujące leki (zwłaszcza przeciwzakrzepowe) powinny szczególnie uważać na ilość zjadanych jagód. Obecne w nich składniki mogłyby wejść w interakcję z lekami i spowodować niebezpieczne dla zdrowia skutki uboczne. Dlatego zanim sięgnie się po owoc warto porozmawiać o tym z lekarzem.

Jeśli od owoców wolisz sok z jagód Goji, pamiętaj, żeby wybrać ten naturalny – bez konserwantów, barwników i cukru. Jego dzienna dawka dla dorosłych nie powinna przekraczać 50 ml, a dla dzieci – 25 ml. Regularne spożywanie owoców Goji pozwoli cieszyć ci się nie tylko dobrym zdrowiem, ale również świetnym samopoczuciem przez długie lata.

Pamiętaj, że nie jest to lek na wszystkie choroby, a jedynie wzbogacenie twojej codziennej diety w składnik, który może pomóc ci się przed nimi uchronić.

Polecamy: Dlaczego warto jeść figi?

Redakcja poleca

REKLAMA