Błonnik, witaminy i minerały - przyjaciele zdrowego odchudzania

Witaminy zapewniają sprawne funkcjonowanie układu immunologicznego
Szczupła sylwetka nie powinna wyróżniać się tylko zgrabnymi nogami i płaskim brzuchem. Aby w pełni cieszyć się pełną aktywnością nie należy zapominać o zdrowiu i dobrym samopoczuciu! Błonnik, witaminy i minerały mogą Ci w tym pomóc! Poniżej przedstawiona jest lista składników, o których należy pamiętać wybierając produkty spożywcze.
/ 04.11.2010 17:50
Witaminy zapewniają sprawne funkcjonowanie układu immunologicznego

Składniki, które wpływają na zdrowie to witaminy i mikroelementy, które są niezbędne w naszej diecie. Dodają nam witalności, chronią przed chorobami oraz poprawiają stan skóry, włosów i paznokci. Poniżej przedstawiona jest lista składników, o których należy pamiętać wybierając produkty spożywcze.

Błonnik

Błonnik jest świetnym pomocnikiem w odchudzaniu. Stanowi masę, która przechodząc przez nasz organizm zmiata po drodze zalegające resztki. Jego objętość rośnie kiedy wiąże wodę, a spęczniały jeszcze sprawniej oczyszcza jelita. Dodatkowo absorbuje produkty fermentacji i inne niepotrzebne lub nawet szkodliwe substancje, nie pozwalając im wchłonąć się do ustroju. Powoduje wiązanie glukozy, przez co ułatwia utrzymanie jej stałego poziomu we krwi, co jest szczególnie korzystne dla cukrzyków.

Witaminy

Podczas odchudzania staramy się ograniczać ilość przyjmowanych kalorii. Oznacza to, że jednocześnie dostarczamy organizmowi mniej witamin. Witaminy dzielimy na rozpuszczalne w tłuszczach i w wodzie. Oznacza to, że eliminując z diety zupełnie oleje i tłuszcze, eliminujemy również witaminy A, D, E i K, które mają podstawowe znaczenie w utrzymaniu naszej witalności, zdrowia skóry oraz sprawnego funkcjonowania systemu immunologicznego. Należy przez to pamiętać chociażby o polaniu sałatki łyżeczką oliwy z oliwek. Witaminy rozpuszczalne w wodzie otrzymujemy głównie z warzyw i owoców.

Polecamy: Witaminy i minerały dla prawidłowej masy ciała

Najkorzystniejsze są diety oparte na warzywach i owocach, więc przy dobrze zbilansowanym doborze posiłków, nie powinno być problemów z ich niedoborem. W niektórych przypadkach może być wskazana konsultacja lekarska i suplementacja witaminowa.

Minerały

Mimo, że minerałów potrzebujemy w śladowej ilości, są one niezbędne do sprawnego funkcjonowania naszych enzymów oraz zapewnienia odpowiedniego stanu gospodarki wodno - elektrolitowej. Biorą one udział w pracy mięśni, w tym serca, w produkcji hormonów, krwi oraz sprawnym trawieniu. Dobrym źródłem minerałów są orzechy, mięso, oraz większość roślin. Diety przygotowane przez specjalistów najczęściej zapewniają optymalną podaż jeśli chodzi o te składniki.

Polecamy: Jak wygląda piramida zdrowego żywienia?

Woda

Woda jest matką życia i jest to prawda szczególnie jeśli chodzi o odchudzanie. Oprócz pozornego zmniejszania odczucia głodu, woda oczyszcza organizm z toksyn poprzez usprawnienie oczyszczania krwi przez nerki. Jest także źródłem minerałów, o ważne jest szczególnie podczas uprawiania sportu. Jest to najlepszy napój dietetyczny, który warto mieć zawsze pod ręką!

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA