Kobieta trzyma talerz ze zdrowymi przekąskami. Na talerzu leżą suszone owoce i orzechy. fot. Adobe Stock

Zdrowe przekąski też tuczą! Jak podjadać na diecie i wciąż chudnąć?

Podjadanie kojarzy ci się z tyciem? Nie musi tak być! Mniejsze przekąski w ciągu dnia są potrzebne, by nie czuć silnego głodu. Wydaje ci się, że podjadasz zdrowo? Sprawdź, czy nie popełniasz tych 5 błędów!
Barbara Dąbrowska / 20.09.2018 15:10
Kobieta trzyma talerz ze zdrowymi przekąskami. Na talerzu leżą suszone owoce i orzechy. fot. Adobe Stock

Przekąski pomogą ci schudnąć, jeśli używasz ich właściwie! Gdy jesteś bardzo zajęta i wiesz, że wrócisz do domu później, 3-4 suszone śliwki powstrzymają cię przed zjedzeniem burgera w drodze powrotnej.

Przekąska powinna dostarczać 150-200 kcal, ale kaloryczność tą łatwo jest przekroczyć. Zobacz, kiedy robisz to nieświadomie!

Błąd nr. 1: Jesz za dużo tego, co zdrowe

Orzechy to źródło zdrowego tłuszczu - nienasyconych kwasów tłuszczowych, magnezu, selenu i witaminy E. Niestety orzechy są także wysokokaloryczne, dostarczają od 500-700 kalorii w 100 gramach, a to zaledwie 3 kobiece garści! Produkty o wysokiej wartości odżywczej też bywają kaloryczne. Masło orzechowe, pestki słonecznika, awokado – z tymi produktami łatwo przesadzić! Każda, nawet najzdrowsza przekąska w zbyt dużej ilości będzie kaloryczna!

Błąd nr. 2 Jesz prosto z torebki

Błąd nr. 1 często łączy się z błędem nr. 2! Gdy jesz przekąski prosto z torebki kończysz zazwyczaj dopiero wtedy, gdy opakowanie jest puste. Producenci zaś wypuszczają na rynek coraz większe „mega paki”. Jak pokazują badania z większych opakowań zjadasz jednorazowo więcej. Z tego powodu zawsze wyznaczaj określoną porcję przekąski i przekładaj ją do mniejszego pojemnika.

Błąd nr. 3 Próbujesz dietetycznych nowinek

Fit batonik, białkowe kuleczki, bezglutenowe ciastka z surowym kakao – półki sklepowe zalewają „zdrowe słodycze”. Wydaje ci się, że możesz jeść je bezkarnie? Słodycze to słodycze, nawet te przygotowane na bazie wysokiej jakości składników są wysokokaloryczne. Białkowy batonik, choć wydaje się niewinny, może mieć nawet 350 kcal, a to zdecydowanie za dużo na przekąskę.

Błąd nr. 4 Podjadasz nawet wtedy, gdy nie jesteś głodna

Przygotowałaś zdrową, niskokaloryczną przekąskę, zabrałaś ją do pracy i…nie jesteś głodna, ale i tak ją zjadasz! Błąd! Wiele osób podjada z przyzwyczajenia, a nie ze względu na fizjologiczną potrzebę, jaką jest głód! Nawet, gdy od ostatniego posiłku minęły już 3 godziny nie musisz na siłę zjadać przekąski!

Błąd nr. 5 Podjadanie tłumaczysz intensywnym treningiem

Na fitnessie dałaś z siebie wszystko! Według zegarka treningowego spaliłaś 450 kcal. Po takim wysiłku odpowiedni posiłek pomaga w regeneracji mięśni prawda? Owszem, ale bardzo często zjadasz znacznie więcej niż potrzebujesz! Zanim sięgniesz po koktajl z bananem, mlekiem i odżywką białkową, który w porcji ma blisko 300 kcal skonsultuj się z dietetykiem, który pomoże ci dobrać odpowiednie przekąski potreningowe.

Przeczytaj więcej o podjadaniu:
Zdrowe przekąski: TOP 9 według Polki.pl
Lista 100 dietetycznych przekąsek do 100 kcal!
Apetyt czy głód? Czy potrafisz je rozróżnić?