Zdrowa dieta wysokokaloryczna – czy to możliwe?

Dieta wysokokaloryczna zakłada spożywanie posiłków, których zawartość kaloryczna znacznie przewyższa dzienne zapotrzebowanie. W takim sposobie odżywiania ważne są nie tylko kalorie, ale też ilość i jakość posiłków. Jakimi zasadami kierować się, by dieta wysokokaloryczna była zdrowa i czy to możliwe?
/ 08.11.2012 16:02

Ten rodzaj diety zakłada dzienne zapotrzebowanie kaloryczne wynoszące co najmniej 2500 kcal. Ile dokładnie powinno się spożywać kalorii? To zależy od płci, wagi, wzrostu, etc. Zanim jednak zdecydujemy się zastosować taki rodzaj odżywania – warto zrobić niezbędne badania i udać się do specjalisty, by ocenił, czy dieta wysokokaloryczna jest dla nas odpowiednia i czy nie zagraża zdrowiu.

Dieta wysokokaloryczna - po jakie produkty sięgać?

Dieta wysokokaloryczna powinna być urozmaicona. W codziennym menu powinny znaleźć się produkty bogate w witaminy, sole mineralne, białko, węglowodany, ale też tłuszcze. Podstawowym źródłem kalorii powinny być węglowodany złożone. Oto przykładowe produkty z tej grupy: ziemniaki, kasze, ryż, produkty pszenne i pełnoziarniste. W diecie nie może zabraknąć białka pochodzenia zwierzęcego, zatem wybieramy raczej mięso drobiowe, wołowe. W menu trzeba uwzględnić też spożywanie ryb. W przypadku nabiału sięgamy po produkty z większą zawartością tłuszczu.

Słodycze jeść możemy, ale wprowadzamy je do menu stopniowo. Wybierajmy jednak gorzką czekoladę zamiast mlecznej z nadzieniem toffi. Nie zapominajmy też o jedzeniu owoców                                 i warzyw, które zawierają węglowodany proste.    

Zobacz także: Tłuszcze w budowie masy mięśniowej

Przykładowe menu

  • I śniadanie: dwie parówki, dwie bułki pełnoziarniste, masło, pomidor lub ogórek, tłusty twarożek, sok.
  • II śniadanie: truskawki ze śmietaną 30% i cukrem lub drożdżówka z serem i szklanką mleka wysokoprocentowego
  • Obiad: smażony łosoś z dodatkiem pieczarek, cebuli, czosnku; wino, frytki, sałata z oliwą
  • Podwieczorek: budyń waniliowy z herbatnikami i czekoladą, a do tego sok
  • Kolacja: placki ziemniaczane zapiekane z serem
  • Przekąska: pół kajzerki lub grahamki z masłem i miodem.

Zobacz także: Jak powinno wyglądać śniadanie w diecie na przytycie?

Trzymaj się zasad

  1. Przede wszystkim postaw na regularne spożywanie posiłków. Przy ich rozplanowaniu weź pod uwagę wszelkie obowiązki oraz warunki w jakich będziesz mógł zjeść. Nie zapominaj o śniadaniu.
  2. Pamiętaj też, by jeść często, ale mało. Jeśli naprawdę chcesz przytyć, zadbaj o pobudzenie apetytu. Pomoże w tym chociażby wypicie przed jedzeniem szklanki soku owocowego.
  3. Nie podkręcaj metabolizmu. Zdaniem ekspertów spowolnić go może picie naparu z melisy.
  4. Po posiłku połóż się. Nie wykonuj żadnych ćwiczeń.

Czy dieta wysokokaloryczna jest zdrowa?

Eksperci tej diety sugerują, by jeść to, na co ma się ochotę. Trudno jednak wyobrazić sobie, by jedzenie dokładnie tego, co chcemy było zdrowe. Spożywanie codziennie lub kilka razy w tygodniu żywności fast food nie przysłuży się naszemu zdrowiu, ale tyciu z pewnością tak. Podobnie będzie z jedzeniem drożdżówek, słodyczy, potraw smażonych w głębokim oleju, etc. Trudno uznać, by taki sposób odżywiania był naprawdę zdrowy. Odpowiednia dla człowieka dieta powinna być urozmaicona, odpowiednio zbilansowana, nie przewyższająca znacznie dziennego zapotrzebowania kalorycznego, jak również pozbawiona produktów przetworzonych, tłustych, bogatych w cukier. Co nam grozi? Osobom zajadającym się tłustymi daniami, słodyczami i fast foodem z pewnością podwyższony cholesterol. Narażamy się także na podwyższone ryzyko wystąpienia cukrzycy, odkładanie złogów tłuszczu w organizmie, choroby serca.

Zobacz także: Właściwa ilość białka w diecie na masę

Redakcja poleca

REKLAMA