Woda z solą na odchudzanie wydaje się prostym patentem na wspomaganie utraty masy ciała. W końcu to nic trudnego – wystarczy wypić rano szklankę wody z solą. Niestety tak jak i w przypadku innych „patentów” na odchudzanie, nie zastąpi diety i aktywności fizycznej. No to może chociaż potrafi wspomóc odchudzanie? Być może u niektórych tak, ale nie ma na to niezbitych dowodów. Są za to uzasadnione obawy, że wielu osobom taka „kuracja” może przynieść więcej szkody niż pożytku, zwłaszcza stosowana długoterminowo i ze zbytnią gorliwością.
Spis treści:
- Woda z solą na odchudzanie – jak działa?
- Ile soli na szklankę wody?
- Po jakim czasie działa woda z solą
- Czy picie wody z solą jest zdrowe?
Woda z solą na odchudzanie – jak działa?
Płukanie słoną wodą często wykonuje się na pusty żołądek, na przykład z samego rana. Szklanka solonej wody na odchudzanie ma nawodnić, usprawnić trawienie i zmniejszyć apetyt.
W celu detoksyfikacji organizmu niektórzy wypijają rano litr wody z solą, aby wywołać kilka wypróżnień w ciągu dnia. Jeśli ktoś chce spróbować takiej procedury, powinien upewnić się, że przez cały dzień będzie znajdował się w pobliżu toalety, gdyż może nastąpić kilka mniej lub bardziej gwałtownych wypróżnień.
Amatorzy picia takiej mikstury przekonują, że woda z solą himalajską na odchudzanie i detoks przynosi następujące korzyści:
- nawadnia organizm lepiej niż sama woda,
- pobudza wydzielanie śliny, która zawiera jeden z enzymów wspomagających trawienie (amylazę), który już w jamie ustnej zaczyna trawić cukry,
- obniża poziom kortyzolu i adrenaliny,
- ułatwia zasypianie,
- zwiększa odporność na stres,
- poprawia jakość cery.
Wszystkie te korzyści można zapewnić sobie, dbając o odpowiednią ilość soli i mikroelementów w diecie. Przy niedoborach woda z solą może wspomóc organizm, ale gdy stanie się źródłem nadmiaru soli, może zaszkodzić.
Stosuje się też wodę z solą na gardło, ale to już zupełnie inna historia i cel stosowania takiej mieszanki.
Ile soli na szklankę wody?
Zgodnie z zaleceniami zwolenników picia wody na odchudzanie i „detoks” organizmu, na szklankę wody powinno przypadać 1/4-1/2 łyżeczki niejodowanej soli – morskiej lub soli himalajskiej różowej. Na odchudzanie podobno najlepiej wypijać szklankę takiej mieszaniny rano, na czczo.
Typowy przepis na „płukanie” organizmu słoną wodą w celu wydalenia toksyn polega na mieszaniu soli niejodowanej z wodą w następujący sposób:
- do litra wody dodaj 1-2 łyżeczki soli niejodowanej,
- mieszaj aż do rozpuszczenia się soli,
- pij mieszaninę przez około 5 minut.
Jeszcze inny przepis mówi o tym, że stężenie soli w wodzie powinno wynosić 0,9%, co oznacza, że na litr wody trzeba użyć 9 g soli (ok. płaskiej łyżki stołowej).
fot. Ile soli na szklankę wody/ Adobe Stock, kenwnj
Po jakim czasie działa woda z solą?
Wypita w celu przeczyszczenia układu pokarmowego woda z solą zadziała jeszcze w ciągu tego samego dnia.
Woda z solą pita na odchudzanie teoretycznie zadziała w nieco dłuższej perspektywie czasowej. Nie wystarczy bowiem zmniejszyć apetyt na jeden dzień, aby schudnąć.
Jeśli picie wody z solą na odchudzanie ma być jedynym wysiłkiem podjętym w celu zmniejszenia masy ciała, to nie jest to najlepszy pomysł (o ile w ogóle). Odchudzanie wymaga bowiem przestrzegania jadłospisu diety odchudzającej, a dodatkowo zalecane jest zwiększenie aktywności fizycznej w celu wytworzenia deficytu kalorycznego. To jest sprawa podstawowa i jedyna droga do chudnięcia. Bez tego pice słonej wody na pewno nie pomoże.
Czy picie wody z solą jest zdrowe?
W większości przypadków picie przez jakiś czas wody z solą jest bezpieczne. Są jednak osoby, dla których taka „kuracja” może być nieodpowiednia. Należą do nich ludzie, którzy mają:
- nadciśnienie,
- problemy z nerkami,
- choroby serca,
- choroby układu pokarmowego.
W ich przypadku picie wody z solą na odchudzanie czy w jakimkolwiek innym celu może pogorszyć stan zdrowia.
„Płukania organizmu” soloną wodą nie powinny też przeprowadzać kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Skutki uboczne picia wody z solą
Zwolennicy „kuracji” wodą z solą zapewniają, że jest to bezpieczne. Lekarze natomiast ostrzegają, że stosując tę metodę, należy liczyć się z możliwością wystąpienia objawów niepożądanych. Do najczęstszych należą:
- nudności,
- wymioty,
- osłabienie.
Picie wody z sola może wywołać także:
- odwodnienie,
- zaburzenia elektrolitowe,
- drżenie lub skurcze mięśni,
- dezorientację,
- drgawki,
- zaburzenie rytmu serca,
- zmiany ciśnienia krwi.
Oczyszczania słoną wodą nie powinny stosować kobiety w ciąży, karmiące piersią ani dzieci. Pamiętaj, że to metoda propagowana w internecie, ale nie jest polecana przez lekarzy i dietetyków. Większość Polaków i tak spożywa za dużo soli w diecie. Dodawanie jej do wody nie jest dobrym pomysłem na poprawę zdrowia dla znaczniej większości społeczeństwa!
Źródła:
1. Electrolyte Imbalance. (n.d.)
2. Keeping your kidneys healthy. (2017, December 20)
2. Mayo Clinic staff. (2015, September 22). Dietary fiber: Essential for a healthy diet
Czytaj także:
Jak działa woda z cynamonem na odchudzanie
Woda z cytryną na czczo – zdrowy nawyk czy koszmar dentystów?
Czy woda może się zepsuć? Kiedy mija jej termin przydatności do picia?