Woda z solą na odchudzanie - czy to dobry pomysł? Kto kategorycznie nie powinien tego robić?

Woda z solą na odchudzanie.jpg fot. Adobe Stock, Africa Studio
Woda z solą na odchudzanie w stężeniu 9% to pomysł, który ma wielu zwolenników wśród laików i wielu sceptyków wśród lekarzy i dietetyków. Picie słonej wody na czczo ma nawadniać i hamować apetyt, wspomagać działanie układu pokarmowego oraz usuwać „toksyny” z organizmu. Specjaliści ostrzegają jednak przed tą kuracją, gdyż wiele osób i tak ma nadmiar soli w diecie. Picie słonej wody w takiej sytuacji nie tylko w niczym nie pomoże, ale może wręcz zaszkodzić.
Ewa Cwil / 11.09.2023 06:55
Woda z solą na odchudzanie.jpg fot. Adobe Stock, Africa Studio

Woda z solą na odchudzanie wydaje się prostym patentem na wspomaganie utraty masy ciała. W końcu to nic trudnego – wystarczy wypić rano szklankę wody z solą. Niestety tak jak i w przypadku innych „patentów” na odchudzanie, nie zastąpi diety i aktywności fizycznej. No to może chociaż potrafi wspomóc odchudzanie? Być może u niektórych tak, ale nie ma na to niezbitych dowodów. Są za to uzasadnione obawy, że wielu osobom taka „kuracja” może przynieść więcej szkody niż pożytku, zwłaszcza stosowana długoterminowo i ze zbytnią gorliwością.

Spis treści:

 1. Woda z solą na odchudzanie – jak działa?
 2. Ile soli na szklankę wody?
 3. Po jakim czasie działa woda z solą
 4. Czy picie wody z solą jest zdrowe?

Woda z solą na odchudzanie – jak działa?

Płukanie słoną wodą często wykonuje się na pusty żołądek, na przykład z samego rana. Szklanka solonej wody na odchudzanie ma nawodnić, usprawnić trawienie i zmniejszyć apetyt.

W celu detoksyfikacji organizmu niektórzy wypijają rano litr wody z solą, aby wywołać kilka wypróżnień w ciągu dnia. Jeśli ktoś chce spróbować takiej procedury, powinien upewnić się, że przez cały dzień będzie znajdował się w pobliżu toalety, gdyż może nastąpić kilka mniej lub bardziej gwałtownych wypróżnień.

Amatorzy picia takiej mikstury przekonują, że woda z solą himalajską na odchudzanie i detoks przynosi następujące korzyści:

 • nawadnia organizm lepiej niż sama woda,
 • pobudza wydzielanie śliny, która zawiera jeden z enzymów wspomagających trawienie (amylazę), który już w jamie ustnej zaczyna trawić cukry,
 • obniża poziom kortyzolu i adrenaliny,
 • ułatwia zasypianie,
 • zwiększa odporność na stres,
 • poprawia jakość cery.

Wszystkie te korzyści można zapewnić sobie, dbając o odpowiednią ilość soli i mikroelementów w diecie. Przy niedoborach woda z solą może wspomóc organizm, ale gdy stanie się źródłem nadmiaru soli, może zaszkodzić.

Stosuje się też wodę z solą na gardło, ale to już zupełnie inna historia i cel stosowania takiej mieszanki.

Ile soli na szklankę wody?

Zgodnie z zaleceniami zwolenników picia wody na odchudzanie i „detoks” organizmu, na szklankę wody powinno przypadać 1/4-1/2 łyżeczki niejodowanej soli – morskiej lub soli himalajskiej różowej. Na odchudzanie podobno najlepiej wypijać szklankę takiej mieszaniny rano, na czczo.

Typowy przepis na „płukanie” organizmu słoną wodą w celu wydalenia toksyn polega na mieszaniu soli niejodowanej z wodą w następujący sposób:

 • do litra wody dodaj 1-2 łyżeczki soli niejodowanej,
 • mieszaj aż do rozpuszczenia się soli,
 • pij mieszaninę przez około 5 minut.

Jeszcze inny przepis mówi o tym, że stężenie soli w wodzie powinno wynosić 0,9%, co oznacza, że na litr wody trzeba użyć 9 g soli (ok. płaskiej łyżki stołowej).

Ile soli na szklankę wody

fot. Ile soli na szklankę wody/ Adobe Stock, kenwnj

Po jakim czasie działa woda z solą?

Wypita w celu przeczyszczenia układu pokarmowego woda z solą zadziała jeszcze w ciągu tego samego dnia.

Woda z solą pita na odchudzanie teoretycznie zadziała w nieco dłuższej perspektywie czasowej. Nie wystarczy bowiem zmniejszyć apetyt na jeden dzień, aby schudnąć.

Jeśli picie wody z solą na odchudzanie ma być jedynym wysiłkiem podjętym w celu zmniejszenia masy ciała, to nie jest to najlepszy pomysł (o ile w ogóle). Odchudzanie wymaga bowiem przestrzegania jadłospisu diety odchudzającej, a dodatkowo zalecane jest zwiększenie aktywności fizycznej w celu wytworzenia deficytu kalorycznego. To jest sprawa podstawowa i jedyna droga do chudnięcia. Bez tego pice słonej wody na pewno nie pomoże.

Czy picie wody z solą jest zdrowe?

W większości przypadków picie przez jakiś czas wody z solą jest bezpieczne. Są jednak osoby, dla których taka „kuracja” może być nieodpowiednia. Należą do nich ludzie, którzy mają:

 • nadciśnienie,
 • problemy z nerkami,
 • choroby serca,
 • choroby układu pokarmowego.

W ich przypadku picie wody z solą na odchudzanie czy w jakimkolwiek innym celu może  pogorszyć stan zdrowia.

„Płukania organizmu” soloną wodą nie powinny też przeprowadzać kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Skutki uboczne picia wody z solą

Zwolennicy „kuracji” wodą z solą zapewniają, że jest to bezpieczne. Lekarze natomiast ostrzegają, że stosując tę metodę, należy liczyć się z możliwością wystąpienia objawów niepożądanych. Do najczęstszych należą:

 • nudności,
 • wymioty,
 • osłabienie.

Picie wody z sola może wywołać także:

 • odwodnienie,
 • zaburzenia elektrolitowe,
 • drżenie lub skurcze mięśni,
 • dezorientację,
 • drgawki,
 • zaburzenie rytmu serca,
 • zmiany ciśnienia krwi.

Oczyszczania słoną wodą nie powinny stosować kobiety w ciąży, karmiące piersią ani dzieci. Pamiętaj, że to metoda propagowana w internecie, ale nie jest polecana przez lekarzy i dietetyków. Większość Polaków i tak spożywa za dużo soli w diecie. Dodawanie jej do wody nie jest dobrym pomysłem na poprawę zdrowia dla znaczniej większości społeczeństwa!

Źródła:
1. Electrolyte Imbalance. (n.d.)
2. Keeping your kidneys healthy. (2017, December 20)
2. Mayo Clinic staff. (2015, September 22). Dietary fiber: Essential for a healthy diet

Czytaj także:
Jak działa woda z cynamonem na odchudzanie
Woda z cytryną na czczo – zdrowy nawyk czy koszmar dentystów?
Czy woda może się zepsuć? Kiedy mija jej termin przydatności do picia?