Różnice w odchudzaniu między kobietami a mężczyznami

Para wspólnie gotuje posiłek. Widok na stół z żywnością i dłonie pary. fot. Fotolia
Kiedy przychodzi do mnie para, która postanawia razem schudnąć wiem, że będę obserwować specyficzne, rodzinne zawody… Odchudzanie to nie wyścigi. A niestety faktem jest, że kobiety chudną zdecydowanie wolniej niż faceci.
Barbara Dąbrowska / 16.03.2018 13:48
Para wspólnie gotuje posiłek. Widok na stół z żywnością i dłonie pary. fot. Fotolia

Odchudzanie w parze - plusy

Wspólne działanie ma wiele plusów. Razem łatwiej jest się zmotywować nie tylko do diety, ale także do aktywności fizycznej. Gdy jedna osoba ma gorszy dzień, druga pocałuje w czoło, przyniesie szalik i powie:

„Chodź na trening, najwyżej zrobimy mniej albo wolniej!”

Wspólnie odchudzanie to także podział obowiązków, mniej czasu spędzonego w kuchni, lepsza organizacja. To możliwe pod warunkiem, że obie osoby angażują się w proces utraty masy ciała. Bywa jednak tak, że „ciężar” gotowania spada na jedną osobę.

Rozważania dietetyka. 7 rzeczy, które warto zrobić w weekend, by żyć zdrowo przez cały tydzień

Czas wspólnej walki o lepsze zdrowie i figurę warto wykorzystać także jako możliwość samorozwoju. Twój facet gotuje lepiej? Pomóż mu i opanuj kilka nowych dań. Ty rządzisz kuchnią, a twój mężczyzna przypala wodę na herbatę? Poproś go, by zaczął od drobnych, łatwych czynności. Już samo obranie i pokrojenie warzyw przyspieszy przygotowanie posiłków.

Wspólne odchudzanie ma też minusy

Bywa, że wszystko toczy się dobrze do pierwszego spotkania kontrolnego. Na wizycie często okazuje się, że mężczyzna chudnie szybciej i traci więcej tkanki tłuszczowej. Gdy odchudzającej się parze przedstawiam wyniki analizy składu ciała widzę jak zmienia się wyraz oczu kobiety.

„Jak to? Robimy to samo, a do tego ja jem mniej, a Maciek chudnie szybciej?”

Do tego momentu staram się przygotować parę już na pierwszym spotkaniu, ale teraz przypomnę kolejny raz dlaczego dzieje się tak, a nie inaczej.

 Z powodów fizjologicznych kobieta i mężczyzna chudną inaczej. Nie można traktować wspólnego odchudzania jak zawodów: ja 5 kg i ty 5 kg! Tak się nie stanie!

Z czego wynikają różnice w tempie odchudzania?

  • Mężczyźni mają więcej tkanki mięśniowej, a mniej tkanki tłuszczowej, przez co zużywają więcej energii w każdej sekundzie życia.
  • Testosteron sprzyja budowaniu tkanki mięśniowej, estrogeny wpływają na gromadzenie tkanki tłuszczowej.

Rozważania dietetyka. 5 typów ludzi, którzy nigdy nie schudną

  • Ciało mężczyzny jest mniej podatne za zatrzymywanie płynów, nie podlega wahaniom hormonalnym wynikającym z cyklu miesiączkowego.

Oczywiście nie zawsze bywa tak, że to kobieta chudnie wolniej. Zdarza się, że wizyta u dietetyka jest inicjatywą partnerki, a mężczyzna, grzecznie, przychodzi „w towarzystwie”. Gdy brakuje chęci i motywacji wspólne odchudzanie nie ma sensu, bo wtedy łatwiej o burgera „na boku”.

Jeśli jednak jest energia do działania to obie osoby z pary osiągną założone cele, tylko w innym czasie. Nie ścigajcie się na kilogramy, walczcie o zdrowie, dłuższe życie, zgrabną pupę w obcisłej sukience/dżinsach i…lepszy seks!

Rozważania dietetyka: 5 najważniejszych nawyków żywieniowych i 1 mniej ważny

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA