Przed odchudzaniem – przebadaj się!

Przebadaj się przed rozpoczęciem odchudzania
Zazwyczaj odchudzanie rozpoczynamy bez wnikliwej oceny stanu zdrowia – szkoda nam czasu i pieniędzy. Czy jednak jest to działanie całkowicie dla nas bezpieczne? Dlaczego warto pozostawać pod opieką lekarza zarówno przed rozpoczęciem, jak i po zakończeniu diety?
/ 23.11.2010 11:29
Przebadaj się przed rozpoczęciem odchudzania

Gra warta świeczki

Tylko skrupulatne badanie jest w stanie dać odpowiedź, jak funkcjonuje nasz organizm i jakie są jego potrzeby - czego „ma” za mało, a czego aż nadto. Włączenie diety powinno być poprzedzone wywiadem lekarskim, dzięki któremu zyskamy wiedzę o tym, co tak naprawdę doprowadziło do tego, iż coraz bliżej nam do „smakowitego pączka”, aniżeli człowieka o szczupłej, energicznej sylwetce. Czasem to wcale nie „kanapowy styl życia”, czy wadliwe nawyki żywieniowe doprowadzają do przybierania na wadze, lecz nadwaga czy otyłość pojawiają się na podłożu chorobowym. 

Polecamy: Jak gotować żeby nie przytyć?

Zajrzyj do ulotki

Wyniki badań były wzorcowe, lekarz nie stwierdził żadnych „odchyleń”, a Ty pomimo stosowania się do zasad racjonalnego odżywiania i prowadzenia zdrowego stylu życia nadal tyjesz? Czy na pewno podzieliłaś/łeś się z nim wiedzą o wszystkich przyjmowanych przez siebie preparatach? Już przed wizytą warto zebrać ulotki dołączone do stosowanych leków, gdyż czasem to farmaceutyki mogą powodować działania niepożądane, w postaci systematycznego przybierania na wadze. Często nawet nie zdajemy sobie z tego faktu sprawy. Taki efekt niejednokrotnie zgłaszany jest przez osoby przyjmujące sterydy, leki antyastmatyczne, antydepresyjne, czy tabletki antykoncepcyjne (mimo, iż w wielu badaniach takiego wpływu nie dowiedziono).

Dieta dopasowana do potrzeb organizmu

Badania laboratoryjne pozwalają odnieść zalecenia dietetyczne do konkretnych jednostek chorobowych lub też innych problemów, z którymi zmaga się nasz organizm. Przykładowo jeśli w badaniach stwierdzona zostanie anemia na tle niedoboru żelaza, w diecie konieczne będzie uwzględnienie dodatkowych ilości produktów, obfitujących w ten pierwiastek oraz wzmagających jego przyswajanie. Pomiar ciśnienia umożliwi określenie zalecanej ilości soli w naszej diecie, (jeśli lekarz stwierdzi nadciśnienie, spożycie NaCl będzie musiało ulec ograniczeniu). 

Polecamy: Sztuka wywierania wpływu

Kondycja włosów, skóry i paznokci będzie pomocna w określaniu ewentualnych niedoborów pokarmowych, z którymi się borykamy i ułatwi skomponowanie menu w oparciu o potrzeby naszego organizmu. Nie działajmy na własną rękę, gdyż bez klarownej wiedzy o tym, jak naprawdę funkcjonuje nasze ciało, możemy wyrządzić sobie jedynie krzywdę. Znajomość stanu „przed” dietą, jak i „po” diecie jest pomocna w ustalaniu, czy dane modyfikacje dietetyczne przyniosły sukces oraz czy odchudzanie nie doprowadziło do wystąpienia niedoborów pokarmowych.

Redakcja poleca

REKLAMA