Odchudzanie w liceum – porada dietetyka

www.shuterstock.com
Prawie każda nastolatka chce coś zmienić w swoim wyglądzie. Jak zawalczyć o kilka kilogramów mniej? Co robić, gdy dzięki diecie odchudzającej zafundujemy sobie przy okazji depresję?
www.shuterstock.com

Niemal każda dziewczyna patrząc w lustro zastanawia się, co by w swoim wyglądzie zmienić i przynajmniej raz, niezależnie od wyglądu, myśli o zrzuceniu zbędnych kilogramów.

Niezmiernie często spotykam się z takim problemem w swojej praktyce. Kilka dni temu zgłosiła się do mnie osiemnastoletnia, zgrabna i zadbana dziewczyna. W przeciągu ostatnich trzech miesięcy jej waga wahała się kilkakrotnie w granicach 53 – 65 kg.

Jej problem polegał na tym, że zauważyła u siebie zmiany nastroju, przygnębienie, apatię oraz niechęć do życia. Zaniepokojona początkiem roku zgłosiła się po dietę, która przywróci jej smak życia.

Co robić, gdy dzięki diecie odchudzającej zafundujemy sobie przy okazji depresję? Na co powinniśmy zwrócić wtedy uwagę?

Nie odchudź sobie dobrego samopoczucia

Najważniejsze w takich sytuacjach jest zrobienie podstawowych badań krwi, gdyż to one często ukazują nam bezpośrednią przyczynę naszego stanu. Nigdy nie wiadomo czego nam brakuje w organizmie po diecie odchudzającej - a niedobory witamin czy składników mineralnych wiążą się ze składem krwi i często są przyczyną anemii, tików nerwowych, złego stanu włosów i paznokci lub depresji.

Polecamy: Encyklopedia zdrowia

Co powinno się znaleźć na Twoim talerzu?

Dieta odżywcza, uzupełniająca niedobory, powinna zawierać w swoim składzie produkty ze wszystkich grup spożywczych: warzywa, owoce, mięso oraz przetwory mięsne, ryby, nabiał, jaja, tłuszcze oraz produkty zbożowe, nasiona i orzechy.

W sytuacji wahań wagi oraz przy długotrwałym odchudzaniu się należy też zwrócić szczególną uwagę na: witaminy A, E, D, C oraz z grupy B, jak również, wapń, selen, potas, miedź, cynk i magnez.

Składniki te znajdują się w naszym codziennym pożywieniu, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę co jeść, aby dostarczyć ich w odpowiedniej ilości oraz nie zakłócić ich działania innymi pokarmami.

Dlatego przy planowaniu odchudzania tak ważne jest, aby zwrócić się o fachową pomoc do dietetyka, który odpowiednio zbilansuje dietę, zwracając uwagę na stan zdrowia, aktywność szkolną czy zawodową oraz inne istotne parametry.

Czytaj też: W otchłani mroku - depresja okresu dojrzewania

Redakcja poleca

REKLAMA