Odchudzasz się ze swoim mężczyzną, ale jemu łatwiej niż tobie przychodzi utrata zbędnych kilogramów? Zastanawiasz się, co może być tego przyczyną, skoro jesteście tak samo zmotywowani, chodzicie na siłownię i przestrzegacie diety? O tym, czy uda ci się schudnąć, decyduje jedna z części twojego mózgu! Inne czynniki takie jak determinacja czy ćwiczenia idą na dalszy plan!
Trudno ci w to uwierzyć? Badania naukowe potwierdzają tę, jakże przykrą dla pań, informację. Twój mózg funkcjonuje w inny sposób niż mózg twojego partnera, stąd tracisz kilogramy wolniej od niego.
POMC odpowiada za utratę wagi
POMC - proopiomelanokortyna - to komórka nerwowa biorąca udział w zmniejszeniu masy ciała i pobieraniu pokarmu, m.in. w wyniku stymulowania apetytu i wydatkowania energetycznego. Jednym słowem neurony POMC odgrywają zasadniczą rolę w powstrzymywaniu nas od przejedzenia. W wyniku obniżenia aktywności proopiomelanokortyny mamy większą ochotę na spożywanie pokarmów.
Praca POMC u myszy obu płci
Naukowcy z Uniwersytetu Michigan i Cambridge postanowili zbadać, na czym polega zależność między utratą masy ciała a pracą POMC. W tym celu przeprowadzili eksperyment na myszach, które są podobne do człowieka pod względem genetycznym, jak również fizjologicznym.
Najpierw badacze utuczyli myszy obu płci, po czym pozbawili je komórki nerwowej POMC. Następnie podali im lorkaserynę - preparat zmniejszający łaknienie i stymulujący produkcję proopiomelanokortyny. Zwierzęta poddano diecie i zmieniono ich tryb życia na bardziej aktywny. Jakie były konsekwencje? Samce uległy zaskakującej przemianie - schudły i zostały uznane za zdrowe myszy, natomiast samice, choć faktycznie straciły na wadze, w dalszym ciągu były otyłe.
A zatem POMC u samic pracowało inaczej niż u samców. U myszy płci żeńskiej proopiomelanokortyna jedynie hamowała łaknienie, u męskiej - stymulowała aktywność fizyczną i wydatek energetyczny.
Skutki odmiennej pracy POMC dla kobiet i mężczyzn
Profesor Heisler uważa, że skoro części mózgu, które odgrywają zasadniczą rolę w redukcji masy ciała, są w różny sposób połączone u kobiet i u mężczyzn, należy w inny sposób leczyć u nich otyłość.
Doktor Luke Burke z instytutu Zdrowia i Żywienia Rowett, który brał udział w eksperymencie na myszach, wskazuje na zmianę podejścia do odchudzania. Jego zdaniem programy zdrowotne muszą być adekwatne do płci.
Zobacz również:
5 porad dla początkującego biegacza Dieta norweska, czyli 10 kilogramów mniej w 14 dni! Czym różni się metabolizm u kobiet i mężczyzn?