Spis treści:
Dieta na oczyszczanie jelit
W jelitach gromadzą się niestawione resztki pokarmowe, które odkładają się w postaci złogów. Szacuje się, że przeciętny człowiek ma ich 5-8 kg.
Zalegające resztki uwalniają toksyny, które mogą być powodem złego samopoczucia, a także prowadzić do wielu dolegliwości (zaparcia, wzdęcia, gazy) i chorób (m.in. zapalenie jelita grubego, nowotwór jelita grubego, zapalenie stawów, choroby serca i układu nerwowego). Dlatego wiele osób zastanawia się, jak oczyścić jelita, żeby poczuć się lepiej.
Złogi kałowe w jelitach mogą powodować, że brzuch jest odstający, co negatywnie odbija się na wyglądzie sylwetki.
Powodem okładania się złogów jelitowych jest nieodpowiednie odżywianie, niedostateczne picie wody, a także brak ruchu. Najlepszym sposobem na oczyszczenie jelit jest zbilansowana dieta, która zagwarantuje regularność wypróżnień, a także będzie działać profilaktycznie przeciwko gromadzeniu się złogów pokarmowych w jelitach.
Dieta oczyszczająca jelita powinna zawierać:
- produkty z dużą zawartością błonnika pokarmowego, który wspomaga perystaltykę jelit. Źródłami błonnika w diecie są m.in.: warzywa i owoce, kasze (np. gryczana, jęczmienna), pieczywo i makarony pełnoziarniste, otręby, płatki owsiane, a także siemię lniane oraz nasiona chia;
- wodę w ilości około 1,5 l – 2 l dziennie (8-10 szklanek);
- napary ziołowe wspomagające trawienie np. miętę, rumianek, koper włoski lub napar z imbiru;
- wodę z cytryną, którą najlepiej pić rano na czczo;
- świeżo wyciskany sok jabłkowy, który ma lekkie działanie przeczyszczające;
- suszone śliwki i morele;
- kefiry, maślanki i jogurty, które dostarczają bakterii probiotycznych, korzystnie wpływających na pracę jelit;
- kiszonki.
Oczyszczanie jelit wspomaga również regularna aktywność fizyczna, dlatego nie należy zapominać o ruchu. Może to być spacer, marsz, bieganie lub trening na siłowni. Pomocne mogą być również niektóre pozycje jogi (np. skręty), które mają korzystny wpływ na trawienie.
Domowe sposoby na oczyszczanie jelit
Istnieją naturalne metody oczyszczania jelit, które można w bezpieczny sposób zastosować w domu.
Oczyszczanie jelit siemieniem lnianym
Siemię lniane, dzięki dużej zawartości błonnika pokarmowego, dobrze wpływa na pracę jelit. Zastosowanie kuracji siemieniem lnianym pozwoli oczyścić jelita, a także będzie działało korzystnie w profilaktyce zaparć.
Aby zobaczyć efekty oczyszczania, należy stosować siemię lniane przez 3 tygodnie. Siemię lniane najlepiej samodzielnie mielić tuż przed spożyciem, a następnie spożywać z kefirem zamiast śniadania.
- W 1. tygodniu w proporcjach: 100 ml kefiru + 1 łyżka mielonego siemienia lnianego.
- W 2. tygodniu: 100 ml kefiru + 2 łyżki mielonego siemienia lnianego.
- W 3. tygodniu: 100 ml kefiru + 3 łyżki mielonego siemienia lnianego.
Oczyszczanie jelit wodą z solą morską
W dniu zastosowania tej kuracji oczyszczającej jelita, lepiej pozostać w domu. Odradza się jej stosowanie u osób z wysokim ciśnieniem krwi oraz przy problemach z nerkami.
W szklance ciepłej wody wymieszaj 1 łyżkę soli morskiej. Wypij roztwór rano przed śniadaniem, po południu oraz wieczorem.
Oczyszczanie jelit sokiem z aloesu
Wymieszaj 1 litr soku z aloesu z sokiem z 1 cytryny. Odstaw do lodówki na kilka godzin. Pij co 2-3 godziny. Stosuję tę kurację przez 3 dni.
Przy zastosowaniu każdej z metod należy dbać o zdrową dietę z dużą ilością warzyw, produktów pełnoziarnistych oraz odpowiednie nawodnienie. Nie należy również zapominać o ruchu.
Oczyszczanie jelit głodówkami i monodietami
Dietetycy i lekarze odradzają stosowanie głodówek oraz monodiet, które mogą prowadzić do spowolnienia metabolizmu, niedoborów pokarmowych, a nawet różnych dolegliwości zdrowotnych.
Oczyszczanie jelit lewatywą i hydrokolonoterapią
Nie zaleca się również samodzielnego wykonywania lewatywy jako metody oczyszczania jelit, poza uzasadnionymi wskazaniami medycznymi np. jako przygotowanie do kolonoskopii.
Kontrowersje wzbudza również hydrokolonoterpia jako metoda oczyszczania jelit. Jest to rodzaj lewatywy, która wykonywana jest profesjonalnym sprzętem w specjalnych gabinetach. Zabieg jest popularny wśród celebrytów i gwiazd, jednak lekarze ostrzegają przed jego wykonywaniem.
Istnieje wiele przeciwwskazań do wykonania hydrokoloterapii np. hemoroidy, polipy jelit, choroba Leśniowskiego-Crohna. Przed podjęciem decyzji o hydrokoloterapii, warto skonsultować się z lekarzem.
Więcej o oczyszczaniu organizmu:
Oczyszczanie organizmu - jak je przeprowadzić? Metody i efekty detoksu
Oczyszczanie organizmu - 8 najważniejszych zasad diety oczyszczającej
Oczyszczanie organizmu - najważniejsze wskazówki