1. Kawa i herbata nie powinny być często wypijane ponieważ są źródłem kilokalorii
Jeśli w naszym kubku znajduje się kawa lub herbata bez dodatków w postaci cukru czy mleka, możemy być spokojni o naszą sylwetkę. Czyste napoje są bezkaloryczne. Warto jednak pamiętać, iż kawa może przyczyniać się do odwodnienia organizmu.
Polecamy: Kawa i nie tylko.
2. Sauna odchudza tak samo jak ćwiczenia
Niestety, jeśli zależy nam na redukcji tkanki tłuszczowej, musimy zainwestować trochę czasu i energii w treningi. Sauna nie da takiego efektu. Po kąpieli w saunie wskazówka wagi pokazuje mniejszą wartość, ponieważ na skutek działania ciepła i/lub gorącej pary wodnej, nasz organizm wypaca spore ilości wody. Dlatego też powinniśmy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu po wyjściu z takiego pomieszczenia.
Warto dodać, że kąpiel w saunie powoduje, iż nasze serce zaczyna bić szybciej, na co zużywane są pewne ilości energii.
3. W czasie stosowania diety odchudzającej niezbędne jest całkowite wykluczenie tłuszczu
Pewne ilości tłuszczu są w diecie niezbędne, chociażby ze względu na fakt, iż niektóre witaminy (A, D, E czy K) są w nim rozpuszczalne. Bez niego utrudnione było by ich wchłanianie. Tłuszcze stanowią także materiał budulcowy dla organizmu. Na przykład kwas DHA (występuje np. w tłustych rybach) wchodzi w skład błon komórkowych tkanki nerwowej mózgu. Poza tym buduje także siatkówkę oka.
Pewne rodzaju kwasów tłuszczowych mogą wywierać wręcz dobroczynny wpływ na nasz organizm (np. kwasy omega-3, które wykazują zdolność do zmniejszania ryzyka zakrzepów i działają hipotensyjnie). Dlatego zdrowym dodatkiem do sałatek będzie łyżka oleju rzepakowego czy lnianego. Na obiad warto też spożyć porcję tłustej ryby - łososia lub tuńczyka.
4. Głodówka jest najlepszą dietą odchudzającą
Jeśli chodzi o szybkość pojawienia się efektów odchudzania, te będące wynikiem głodówki z pewnością pojawią się szybciej aniżeli te, które zauważymy po zastosowaniu diety o umiarkowanym deficycie energetycznym. Musimy jednak pamiętać, iż ryzyko efektu jo-jo jest w pierwszym przypadku o wiele większe i w momencie, gdy tylko powrócimy do dawnych zwyczajów żywieniowych, kilogramy powrócą razem z nimi.
5. Najistotniejsze znacznie w odchudzaniu ma wartość kaloryczna produktów
W czasie stosowania diety uwagę powinniśmy skupić nie tylko na kilokaloriach podanych na etykiecie produktu, lecz również na wartości indeksu glikemicznego, który mówi nam o tym jaki wpływ na glikemię (stężenie glukozy we krwi) wywiera dany produkt spożywczy. Najlepiej wybierać produkty o niskim lub średnim IG (tabele można znaleźć w Internecie lub książkach napisanych przez dr. Montignaca). Należy także rozważyć długość przerw między poszczególnymi posiłkami. Nie powinny być one dłuższe niż 3 godziny. Jeśli jadamy częściej, nasz organizm nie stara się magazynować energii na gorsze czasy i łatwiej jest uzyskać efekty stosowanej diety.
Przeczytaj również: Żywność ,,light" - fakty i mity.