Metformina a odchudzanie - czy warto po nią sięgnąć?

metformina a odchudzanie fot. Adobe Stock
Na forach internetowych dużo pisze się na temat skuteczności metforminy w odchudzaniu. Czy metformina to zatem „spalacz tłuszczu”, który pomoże ci zrzucić zbędne kilogramy?
/ 22.01.2021 09:01
metformina a odchudzanie fot. Adobe Stock

„Metformina a odchudzanie”, „metformina odchudzanie”, „metformax odchudzanie” - to tematy raz po raz zakładane na forach internetowych. Osoby, które chciałyby schudnąć chcą wierzyć, że właśnie ten lek pomoże im raz na zawsze pożegnać zbędne kilogramy. Ma to być łatwiejsze, niż stosowanie diety redukcyjnej i regularny wysiłek fizyczny.

Jednak czy metformina to środek na odchudzanie? Otóż nie, to lek stosowany w leczeniu cukrzycy.

Czy można stosować metforminę, aby schudnąć?

Stanowczo odradzamy. Metformina jest substancją występującą w leku doustnym, stosowanym w leczeniu cukrzycy oraz zespole wielotorbielowatych jajników. Są to jedyne wskazania do stosowania leku, o czym zawsze decyduje lekarz. 

Przyjmowanie metforminy, podobnie jak wielu innych leków zawierających substancje czynne, niesie za sobą ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. W przypadku metforminy są nimi:

  • zagrażająca życiu kwasica mleczanowa,
  • ból brzucha,
  • nudności, wymioty,
  • biegunka,
  • wzdęcia,
  • zmniejszenie apetytu,
  • zaburzenia wątroby i dróg żółciowych,
  • reakcje skórne (rumień, świąd, pokrzywka).

Choć metformina to jeden z najczęściej przepisywanych leków na świecie, jej stosowanie zawsze powinno zostać poprzedzone wykonaniem potrzebnych badań. W czasie leczenia należy monitorować stan zdrowia, m.in. oceniać czynność nerek.

Najskuteczniejsze suplementy diety wspierające odchudzanie kupisz taniej, wykorzystując kod rabatowy SuperPharm.

Wbrew opiniom zachwyconych działaniem leku internautów, metforminy nie należy traktować jako środka na odchudzanie. Podobnie jak słynna dieta tasiemcowa, która również ma swoich zwolenników, jej stosowanie może być niebezpieczne i nigdy nie powinno być podyktowane chęcią zrzucenia zbędnych kilogramów.

Zdecydowanie lepszym wyborem, będzie stosowanie sprawdzonych sposobów na odchudzanie. Aby schudnąć, ćwicz i zdrowo się odżywiaj, nie zapominając o deficycie kalorycznym.

Czytaj więcej na temat odchudzania:
Kurkuma na odchudzanie - czy kurkuma przyspiesza spalanie tłuszczu?
Kawa a odchudzanie - czy schudniesz pijąc kawę?
Pokrzywa na odchudzanie - czy picie pokrzywy przynosi efekty?

Redakcja poleca

REKLAMA