Jedzenie na mieście – jak jeść, by nie przytyć?

Wchodzisz do restauracji i otwierasz menu pełne różnorodnych i nie zawsze niskokalorycznych dań. A przecież jesteś na diecie! Co zamówić, by wysiłek ostatnich dni lub tygodni nie poszedł na marne? Jaką potrawę wybrać, by nie przytyć i przy okazji nie wydać za dużo pieniędzy?
/ 27.11.2012 10:57
Zasada odbierania gości

Wczoraj i dziś

W zamierzchłych latach 80. w Horteksie sprzedawano lody składające się kulek o dwóch różnych smakach – i nie można było poprosić o dwie kulki o tym samym smaku. Brzmi niewiarygodnie, ale kiedyś tak właśnie było.

Dziś na szczęście, kiedy jesz poza domem w dobrych restauracjach, możesz niemal dowolnie żonglować swoim menu – możesz decydować o wielkości porcji, sposobie przygotowania dania i o jego składnikach.

Możesz zatem prosić o „dziecięcą porcję” swojego ulubionego dania, pieczone lub grillowane mięso, ryby i drób zamiast smażonych oraz zastępować frytki warzywami.

Rozmiar ma znaczenie!

Zwrócenie uwagi na rozmiar porcji nie tylko pozwala ci utrzymać prawidłową wagę ciała, ale także nie odchudzi… twojego portfela.

Dlatego:

  • zamiast dużego dania zamów niewielką przekąskę i sałatę albo wybierz sobie dwie przekąski (i nic więcej!);
  • dopuść do głosu swoje wewnętrzne dziecko: zamów zestaw dla dzieci – wiele restauracji oferuje niskotłuszczowe mleko i owoce lub warzywa zamiast frytek;
  • dłużej ciesz się stekiem. Zjedz połowę porcji w restauracji, a resztę weź na wynos. Na kolację połóż pokrojone mięso na zieloną sałatę albo kromkę chleba pełnoziarnistego;
  • podziel się kaloriami! Zamów jedną przekąskę dla całego stołu, a potem jeden deser z kilkoma widelcami. Czasem wystarczy kęs lub dwa, by posiłek był idealny.

Zobacz też: Jak zachować szczupłą sylwetkę?

Połącz jedzenie z ćwiczeniami!

Wiemy, wiemy – to brzmi nieco niedorzecznie, więc już spieszymy z wyjaśnieniem.

Kiedy wychodzisz na kolację, załóż wygodne buty i:

  • pójdź na piechotę. Wybierz restaurację, która jest 10 lub 15 minut spacerem od twojego domu czy biura. Dzięki temu w komplecie z posiłkiem zapewnisz sobie bonus w postaci 30 minut fizycznej aktywności. Nie wspominając o tym, że unikniesz korków i kłopotów z parkowaniem;
  • wybierz się do restauracji z rodziną lub przyjaciółmi albo wróć z nimi do domu czy pracy. Energiczny spacer przed posiłkiem to idealny moment na rozmowy. Spacer „po” pomaga na trawienie.

Zobacz też: Jak schudnąć na zawsze? – Wywiad z dietetykiem

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/27.03.2013 11:55
Polecam odwiedzić takie miejsca w sieci http://www.restauracjewarszawa.com/ Na pewno pomoże Wam to na wybranie właściwej restauracji jesli chodzi własnie o dobre jedzonko.
/12.12.2012 09:48
Zdrowiej i taniej jest, jak sami w domu przygotujemy posiłki i zabierzemy je ze sobą do pracy.