Jakie błędy popełniamy najczęściej podczas odchudzania?

Jakie błędy popełniamy najczęściej podczas odchudzania?
W pogoni za piękną sylwetką zapominamy o podstawowych założeniach diety. Zaaferowani utratą masy ciała popełniamy błędy, które mogą przynieść negatywny efekt dla naszego zdrowia.
/ 27.09.2016 12:42
Jakie błędy popełniamy najczęściej podczas odchudzania?

Kiedy postanowiłaś zmienić swój sposób odżywiania i wybrałaś odpowiednią dietę dla siebie pozostaje już tylko wprowadzić te zmiany w życie. Nic bardziej prostszego? Otóż nie. To dopiero początek walki o zgrabną sylwetkę.

Polecamy: Mniej kalorii, ale dużo składników odżywczych

Aby uzyskać oczekiwany efekt postaraj się unikać podstawowych błędów. Poniżej przedstawiamy wykaz błędów, które są najczęściej popełniane przez osoby dążące do spadku masy ciała.

  • Spożywanie max 3 posiłków dziennie – udowodniono naukowo, że najlepszym sposobem na utratę masy ciała jest spożywanie około 5 posiłków dziennie w odpowiednich odstępach czasowych.
  • Ograniczenie płynów - ograniczając płyny tracisz z organizmu wodę, co może przynieść negatywne skutki zdrowotne (osłabienie, rozdrażnienie). Celem odchudzania jest utrata tkanki tłuszczowe, aby to osiągnąć należy codziennie wypijać min. 2litry wody.
  • Brak aktywności fizycznej - aktywność fizyczna jest ważnym elementem odchudzania. Postaraj się znaleźć coś, co sprawia Ci przyjemność (pływanie, jazda na rowerze lub po prostu spacer) - dzięki temu będziesz mieć więcej energii każdego dnia, a utrata masy ciała będzie bardziej efektowna.
  • Zastąpienie głównych posiłków przekąskami - zdarza Ci się zastępować główne posiłki wysokokalorycznymi przekąskami? To duży błąd podczas odchudzania. Przekąski (paluszki, batony) mają bardzo wysoki indeks glikemiczny, w efekcie powodują chwilowe uczucie sytości, po czym wciąż jesteś głodna. Jeśli chcesz zgubić kilka zbędnych kilogramów ogranicz przekąski, a nie posiłki główne.
  • Głodówka - nic bardziej mylnego niż odchudzanie się poprzez głodówkę. Łączy się to z deficytem składników odżywczych oraz wystąpieniem ryzyka kwasicy ketonowej.
  • Karanie się za złamanie diety - kiedy zjesz kawałek pysznego tortu nagle czujesz wyrzuty sumienia? Nie poddawaj się - wszyscy mamy chwile słabości. Złamanie zasad diety, to nie powód aby ją przerywać, ani obwiniać siebie za to. Postaraj się wrócić do swojej diety, a tego typu epizod potraktuj jako chwilową słabostkę.
  • Stawianie sobie zbyt wysoko poprzeczki - zdarza się że osoby które chcą stracić na wadzę postanawiają zrobić to zbyt szybko. Zapragnęłaś stracić 10kg w miesiąc? Niestety nie jest to możliwe jeśli chcesz uzyskać szczupłą sylwetkę na długi czas. Pamiętaj, że skuteczne odchudzanie to rozważne odchudzanie.
  •  „Cudowne tabletki” - cudowne tabletki tak jak i dieta cud nie istnieją. Obecnie na rynku jest możliwość kupienia wielu preparatów odchudzających, często jednak wiąże się to z szybką utratą masy ciała, a jednocześnie z wystąpieniem efektu jo-jo.
  • Codzienne stawanie na wadze - postaraj się ważyć raz w tygodniu. Najlepiej na czczo i w samej bieliźnie. Prawidłowa utrata masy ciała to 0,5-1kg na tydzień. Warto również założyć specjalny zeszyt, w którym możesz zapisywać zmiany swojej wagi.

Najlepszym sposobem na utratę masy ciała jest ograniczenie kalorii oraz aktywność fizyczna. Pamiętaj diety cud nie istnieją. Aby odchudzać się „zdrowo” należy stosować dietę zbilansowaną, bogatą we wszystkie składniki odżywcze, witaminy i składniki mineralne.

Polecamy: Co zrobić, aby nie podjadać?