W tych dniach należy zwrócić szczególną uwagę na to: co jemy i jak jemy, przestrzegając zasad racjonalnego żywienia.
Zobacz również: Co wpływa na CMP - całkowitą przemianę materii?
Co zrobić, aby nie przytyć w święta Bożego Narodzenia? Poniżej przedstawiamy kilka bożonarodzeniowych przepisów w formie „odchudzonej”:
KARP SMAŻONY
Należy wybierać ryby o masie do 1 kg - wtedy są najsmaczniejsze, najbardziej odżywcze i zawierają mniej tłuszczu; wyfiletowaną rybę doprawiamy do smaku, obtaczamy w roztrzepanym jajku z mlekiem i smażymy beztłuszczowo oraz bez tradycyjnej panierki (tarta bułka, mąka, gotowy panier)
Kaloryczność: 125 kcal/ 100g
Przy tradycyjnym przyrządzeniu z panierką i smażeniu na tłuszczu to 190 kcal/ 100g!
Zazwyczaj porcja ma ok. 200g, tak więc różnica kaloryczna to aż 130 kcal/ porcję!!!
PIEROGI
Przy sporządzaniu ciasta 1/3 przewidzianej objętości mąki należy zastąpić mąką pełnoziarnistą np. orkiszową, a zamiast całych jaj używać tylko białka jaja (w proporcjach: 1 całe, reszta to same białko); farsz kapuściano-grzybowy z dodatkiem białka jaja, dodawanego na koniec w formie ubitej piany. Tak przyrządzone pierogi można okrasić niewielką ilością tłuszczu np. Florą (5 g/ porcję)
kaloryczność: 110kcal/ 100g
Przy tradycyjnym sporządzaniu ciasta i podaniu z okrasą z masła i tartej bułki lub słoniny ze skwarkami to 230 kcal/ 100g!
Zazwyczaj porcja to ok. 200g; różnica to 240 kcal/ porcję!!!
BARSZCZ CZERWONY Z USZKAMI
Barszcz gotujemy wyłącznie na bazie włoszczyzny i buraków bądź pasteryzowanego koncentratu buraczanego, bez dodatku mięsa, porcji rosołowych, kostek bulionowych, gotowych przypraw (Vegeta, Warzywko, itd.); przyprawiając korzystamy z pieprzu, soli, czosnku, soku z cytryny, lubczyka, majeranku, a jeśli ktoś lubi barszcz zabielany - to używamy mleka 2% i odrobiny mąki pełnoziarnistej; USZKA DO BARSZCZU: ciasto pierogowe jak wyżej; farsz grzybowy tak jak w przypadku farszu pierogowego sporządzamy z dodatkiem białka jaja – w formie ubitej piany.
kaloryczność: 50 kcal/ 100g
Sporządzając barszcz z dodatkiem kostek rosołowych i śmietany + uszka to 80 kcal/ 100g!
Zazwyczaj porcja to 250g; różnica to 75 kcal na jednym talerzu!!!
ŚLEDZIE
Solone należy kilkakrotnie wymoczyć w wodzie w celu pozbycia się nadmiaru soli, zamiast śmietany podawać z jogurtem naturalnym lub kefirem z cebulką
kaloryczność: 140 kcal/ 100g
Podawane ze śmietaną 280 kcal/ 100g!
Różnica to: 140 kcal!!!
MAKOWIEC
Makowiec jest jednym z najbardziej kalorycznych ciast (380 kcal/ 100g).
Przepis: ciasto - margaryna 250 g, 350 g mąki, 40 g mąki ziemniaczanej, 220 g cukru, 4 jajka, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, olejek migdałowy. Masa makowa - 400 g gotowego maku z bakaliami z puszki, 100 g cukru pudru, 2 jajka, 1 łyżka dżemu śliwkowego. Wierzch: 4 białka, 110 g cukru
Wszystkie składniki są wysokokaloryczne. Jedyną możliwością jest zastąpienie cukru słodzikiem, a i tak różnica kaloryczna będzie niewielka (320kcal/ 100 g). W bardzo małej porcji zawiera tyle kalorii, ile solidny posiłek. Oprócz tego ciasto jest ciężkie i zwyczajowa porcja to ok. 200g, co daje nam prawdziwą bombę kaloryczną ok. 700 kcal!!!
Dlatego osoby walczące z nadmiernymi kilogramami powinny się go wystrzegać w szczególności, zastępując go sałatką owocową, natomiast osoby z prawidłową masą ciała nie powinny przesadzać ze ilością tego smakołyku, by tuż po Świętach nie borykać się z 2-3 dodatkowymi kilogramami.
Polecamy: Jakie są najgorsze nawyki żywieniowe?
Pamiętajmy, że spożywając zbyt duże ilości, nawet 'odchudzonych', potraw można nabrać nadmiernych kilogramów. Szczególnie w czasie świąt Bożego Narodzenia musimy zachować zdrowy rozsądek i umiar, a dzięki temu problem nadwagi nie będzie nas dotyczył.
SMACZNEGO!