Jak skutecznie odmawiać jedzenia na diecie?

Kobieta zachęcająca do zjedzenia ciasta fot. Fotolia
Poznaj trik, który pozwala skutecznie odmawiać na diecie. Uwierz mi, działa prawie zawsze! Jeśli nie pomoże, to mam dla ciebie jeszcze kilka innych, tajnych metod, ale ciii…
Barbara Dąbrowska / 16.03.2018 13:58
Kobieta zachęcająca do zjedzenia ciasta fot. Fotolia

Znasz to? Kiedy tylko pojawisz się u cioci, babci, na rodzinnej imprezie i próbujesz wytłumaczyć, że się odchudzasz, nie zjesz wszystkiego, a za kawałek ciasta dziękujesz, zaczyna się...

  • A z czego ty się odchudzasz?
  • Nie przesadzaj, przecież od małego kawałeczka serniczka nie utyjesz.
  • Schudłaś ostatnio, chora jesteś? (To mój „ulubieniec”.)
  • Nie chcesz? Na pewno? Oj zjedz? Nie? Nałożę ci…
  • Mojego jabłecznika nie zjesz? Przykro mi!

Dziwnym zrządzeniem losu, gdy odmawiasz, wmuszanie nasila się. Kiedy się poddasz będziesz miała wyrzuty sumienia. Intensywne wzbranianie może zaś popsuć atmosferę spotkania, choć dorosły człowiek powinien być w stanie uszanować wolę drugiej osoby.

Skuteczna komunikacja

Okazuje się, że bardzo duże znaczenie w takich sytuacjach ma sposób w jaki komunikujesz odmowę. To, jakich słów użyjesz, ma wpływ na reakcję drugiej strony. Co mówisz najczęściej?

Stosujesz tę samą dietę co koleżanka, a nie chudniesz? Są 4 przyczyny

Nie mogę jeść słodyczy!

Tym samym sygnalizujesz, że to dla ciebie przykra sytuacja, której sobie nie życzysz. MUSISZ być na diecie i dlatego odwracasz wzrok od tiramisu. Taka odpowiedź tylko nasila namawianie do zjedzenia. Zamiast tego lepiej powiedz:

Nie jem ciasta.

Taki sposób komunikacji obrazuje indywidualną decyzję, determinację i kontrolę nad zachowaniem. Ta metoda formułowania wypowiedzi przy odmawianiu jedzenia jest znacznie skuteczniejsza.

Co jeśli trafisz na wyjątkowo oporną na twoje nie osobę?

Jedzenie małych ilości i zwlekanie

Poproś o nałożenie dania, dzióbnij odrobinę i kontynuuj rozmowę, odwlekając zjedzenie pozostałej części. Stwarzasz pozory, że jesz, ale powoli.

Danie na wynos

Doceń starania gospodarza, odmów w bieżącej chwili, ale poproś o spakowanie rarytasów na wynos. Nie dociekam, co będzie później :).

…i jeszcze

Ostateczna broń, o wątpliwym wydźwięku moralnym, uruchamiana tylko przy największych uparciuchach, to argument zdrowotny. Z takim się nie dyskutuje. Najskuteczniejsze stwierdzenie? „Nie zjem tego, bo mam alergię”. Tak wiem, nie masz alergii, ale jeśli nic innego nie działa…

Intensywnie trenujesz i nie chudniesz? Wiemy dlaczego - najnowsze wyniki badań są szokujące!

Redakcja poleca

REKLAMA