fot. Fotolia
Dlaczego warto schudnąć?
Chyba nie ma w Polsce kobiety, która choć raz w życiu nie pomyślała o tym, by się odchudzić. Polska jest krajem, w którym z roku na rok wzrasta liczba ludzi otyłych. Otyłość jest jedną z przyczyn prowadzących do powstania chociażby cukrzycy typu 2 i nadciśnienia. Wiąże się jednak z długa listą problemów zdrowotnych.
Czynniki, które sprzyjają rozwojowi nadwagi i otyłości, związane są przede wszystkim z nieprawidłowym stylem życia i odżywianiem, które jest charakterystyczne dla krajów rozwiniętych. Aby schudnąć, należy poznać te czynniki i je wyeliminować. Wypracowanie nowego stylu życia wymaga wysiłku, ale pomoże ustabilizować masę ciała i ograniczy ryzyko powikłań związanych ze zbędnymi kilogramami.
Chcesz schudnąć? Tego unikaj!
Wśród pierwszych czynników sprzyjających nadwadze znajduje się zbyt duża ilość i niewłaściwy rodzaj tłuszczów w diecie. Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (nasycone) w większym stopniu sprzyjają nadwadze niż tłuszcze pochodzące ze źródeł roślinnych (nienasycone).
Kolejnymi istotnymi czynnikami rozwoju nadwagi jest zwyczaj podjadania pomiędzy posiłkami, nieregularne pory posiłków, spożywanie posiłków obfitujących w cukier (słodycze) i posiłków mącznych, duża różnorodność pokarmów w czasie jednego posiłku, białko pochodzenia zwierzęcego obecne w diecie, późne i ciężkostrawne kolacje, mała ilość warzyw w diecie, niska aktywność fizyczna oraz niedobór snu.
Zobacz też: Gdzie u kobiet gromadzi się tkanka tłuszczowa?
Jak kontrolować masę ciała?
Decydując się na odchudzanie, powinniśmy poznać metody kontroli masy ciała. Poniżej przedstawione zasady pomogą nie tylko zredukować masę ciała, ale wpłyną także na regulację poziomu cukru i cholesterolu we krwi.
- Zrezygnuj z wszelkich widocznych tłuszczów obecnych w diecie (masło, margaryna, majonez, oleje, śmietana, sosy, masło orzechowe, potrawy smażone, frytki).
- Ogranicz na ile to tylko możliwe produkty rafinowane (np. biały chleb, jasny makaron, polerowany ryż, cukier i wszelkie produkty mączne). Wybieraj zamiast tego bogate w błonnik kasze, warzywa i owoce.
- Rozważ stopniowe przejście na dietę wegańską. Produkty zwierzęce, takie jak mięso, mleko, sery i jaja nie są konieczne w prawidłowym odżywianiu. Stosowne w diecie mogą przyczyniać się do nadwagi i stanowić czynnik ryzyka rozwoju wielu chorób, w tym raka i chorób serca. Składniki, których dostarczają, można uzyskać z pokarmów pochodzenia roślinnego.
- Ogranicz jedzenie do trzech posiłków dziennie. Spożywaj mniejsze porcje.
- Jedz wartościowe śniadanie.
- Ostatni posiłek zaplanuj najpóźniej na godzinę 16. Po tym czasie pij tylko ziołowe herbaty lub wodę. Zaprzestań picia napojów słodzonych.
- Surowe pokarmy (czy dieta warzywno-owocowa) przynoszą dużą korzyść w czasie walki z nadwagą. Spróbuj zaplanować miesięczny okres, podczas którego będziesz spożywał tylko surową żywność. Większość osób musi stopniowo zwiększać ilość surowych potraw w diecie. Okres przechodzenie na dietę surową powinien nie być krótszy niż miesiąc. Osoby źle tolerujące taką dietę mogą przygotowywać soki z różnorodnych warzyw i owoców. W diecie surowej dopuszcza się niewielki dodatek orzechów i nasion. Najmniej tłuste to: pestki dyni, nasiona słonecznika, siemię lniane i migdały. Po okresie miesiąca na diecie surowej zaleca się stosowanie diety wegańskiej.
- Po posiłku zaplanuj obowiązkowe wyjście na spacer.
- Staraj się kontrolować sytuacje stresowe. Niektóre osoby przybierają na wadze w czasie natężonego stresu.
- Unikaj jedzenia poza domem.
Wdrożenie zdrowego stylu życia, którego właściwa dieta i aktywność fizyczna stanowią fundament, przyczynia się do utrzymania prawidłowej masy ciała, a jednocześnie zapobiega powstaniu wielu problemów zdrowotnych. Zastosowanie się do powyższych zasad pozwoli osiągnąć należną masę ciała. Praktykowanie zaś tych zasad po osiągnięciu należnej masy ciała pomoże zapobiec pojawieniu się efektu jo-jo.
Nic w naszym życiu nie pojawia się bez wysiłku. Praca nas sobą, nad samozaparciem i wytrwałością, jest pracą nad swoim charakterem – częścią stwarzania nowego człowieka. Niech ten nowy człowiek będzie nie tylko szczupły, ale i zdrowy, i piękny wewnętrznie.
Zobacz też: Jakie są przyczyny nadwagi i otyłości? 5 powodów!