Jak działają suplementy diety hamujące apetyt?

Jeżeli masz problem z podjadaniem i nie umiesz wytrwać podczas rygorystycznych diet, właściwą dla ciebie pomocą mogą okazać się suplementy diety hamujące apetyt. Co to za preparaty, na czym polega ich działanie i czy można je kupić bez recepty?
/ 06.12.2012 08:51
Suplementy/fot. Fotolia

Czy suplementy diety hamujące apetyt pomagają schudnąć?

Poczucie głodu to największa męczarnia osób zaczynających dietę. Organizm broni się przed zmianą nawyków żywieniowych, nawet jeżeli rezerwy energii w tkance tłuszczowej są ogromne. Gdyby jednak tylko przetrwać ten pierwszy etap i przyzwyczaić się do nowego sposobu żywienia, z pewnością więcej diet kończyłoby się powodzeniem.

To piękna teoria, której naprzeciw wychodzą preparaty hamujące apetyt. Jak się jednak okazuje, praktyka nie wygląda już tak bajecznie. Same preparaty nie mają właściwości odchudzających i - zgodnie z nazwą – jedynie uzupełniają (suplementują) podstawową dietę.

Jak działają suplementy hamujące apetyt?

Preparaty hamujące łaknienie działają na kilka sposobów. Najbardziej efektywny jest wpływ na poziom serotoniny w mózgu, który zmniejsza poczucie głodu. Leki te dostępną są niestety jedynie na receptę.

Suplementy dostępne bez recepty zmniejszają uczucie głodu przez wypełnienie przewodu pokarmowego i przedłużenie uczucia sytości lub poprzez ogólny wpływ na metabolizm i gospodarkę węglowodanową.

Preparaty te nie są jednak dla każdego. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na cukrzycę, choroby serca i przewodu pokarmowego (chorobę wrzodową). Przy wystąpieniu nieprzyjemnych dolegliwości (niepokój, zdenerwowanie, bóle lub zawroty głowy, ból brzucha) „terapię” należy przerwać i spożyć posiłek bogaty w węglowodany.

Preparaty z chromem

Chrom nie tylko hamuje łaknienie, ale także wpływa na gospodarkę węglowodanową – zwiększa poziom glukozy we krwi oraz zwiększa insulinowrażliwość tkanek. W efekcie mamy mniejszą ochotę na słodycze i łatwiej nam wytrzymać przerwy między posiłkami.

Chrom jest zatem idealną pomocą dla cukrzyków walczących z nadwagą lub otyłością.

Zobacz też: Jak działają suplementy diety?

Preparaty z błonnikiem

Błonnik zmniejsza apetyt i przedłuża uczucie sytości poprzez zwiększanie objętości treści pokarmowej. Błonnik w połączeniu z wodą pęcznieje i wypełnia żołądek na znacznie dłużej. Jest powszechnie dostępny, występuje w warzywach, owocach i produktach zbożowych.

Do innych związków wypełniających przewód pokarmowy poprzez pęcznienie treści pokarmowej zaliczamy: inulinę, pektyny roślinne i celulozę (chitosan).

Kofeina, teina, guarana

Są to pobudzające związki obecne w kawie, herbacie, a także napojach typu coca-cola. Ograniczają apetyt prawdopodobnie przez działanie ośrodkowe, a dodatkowo przyspieszają  tempo przemiany materii.

W herbacie znajdują się ponadto polifenole (zielona herbata) i flawonoidy (czerwona herbata Pu-Erh) – antyoksydanty o działaniu przeciwnowotworowym i odchudzającym.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy wspomaga odchudzanie na wiele sposobów – nie tylko zmniejsza apetyt, działa także oczyszczająco, zwiększa metabolizm i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

Zobacz też: Dodatki do żywności – jak wpływają na smak produktów?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (12)
/20.06.2016 13:48
Ciekawe promocje na suplementy ma sklep Bodypak. Na pewno jeden z tańszych i lepiej zaopatrzonych sklepów tego typu w necie jakie znalazłem. Można tutaj chyba wszystkie wiodące marki odżywek dla kulturystów i nie tylko znaleźć, plus bardzo fajną sportową odzież od B-Wear.
/16.11.2015 09:28
Kupiłem gainera na próbę za 25 złotych, ponad kilogram od swiatsupli.pl. Niska cena akurat w tym przypadku idzie w parze z jakością, za co jestem wdzięczny. Polecam, bo trudno o sklepy, które właściwie selekcjonują suplementy.
/12.11.2015 13:53
Według mnie najlepszą wyszukiwarkę suplementów zgodnie z celem treningowym ma http://swiatsupli.pl. To hurtownia suplementów, więc masz ceny znacznie niższe niż na Allegro.
POKAŻ KOMENTARZE (9)