Fasola

W fasoli znajdziemy sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, kobalt, fosfor, fluor, karoteny, witaminy: B1, B2, B6, C – tak cenne elementy dla naszego organizmu
Fasola, dotychczas okryta złą sławą, powoli zyskuje swoje grono smakoszy. Okazuje się bowiem, że jej dobre właściwości od dawna były niedoceniane – w tych niepozornych nasionach fasoli tkwi wiele wartościowych substancji.
/ 26.05.2010 15:09
W fasoli znajdziemy sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, kobalt, fosfor, fluor, karoteny, witaminy: B1, B2, B6, C – tak cenne elementy dla naszego organizmu

Fasolę znali już starożytni, najwcześniej zasmakowali w niej mieszkańcy Ameryki Południowej i Środkowej, teraz fasola uprawiana jest w zasadzie na całym świecie, swoje miejsce w Polsce znalazła około XVI wieku.

Przełamanie mitu o fasoli

Warzywo zyskało złą sławę przez wzdęcia, które może wywoływać – przypadłość jest niezbyt komfortowa, jednak wina tkwi nie w fasoli, a w sposobie jej przygotowania. Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości należy fasolę wcześniej długo wymoczyć – zalewamy ją wodą np. na noc przed gotowaniem. Ponadto do potraw tuż przed końcem przyrządzania można dodać majeranku lub tymianku – ziół, które w sposób naturalny zapobiegają wzdęciom.

Zobacz także: Czy używanie przypraw ma wpływ na odchudzanie?

Szeroko rozpowszechnione informacje o tuczących właściwościach fasoli są również nieprawdziwe. Współczesne badania wykazały, że jest dokładnie odwrotnie – warzywo doskonale nadaje się do wykorzystania w diecie osób odchudzających się.

Zdrowy jak... fasola!

Węglowodany zawarte w fasoli rozkładają się powoli – dzięki temu dają dłuższe uczucie sytości, ponadto duża zawartość błonnika reguluje wypróżnianie i korzystnie wpływa na przemianę materii. Długotrwałe wchłanianie cukrów sprawia, że fasola jest polecana dla diabetyków – nie powoduje szybkiego wzrostu poziomu glukozy we krwi, a co za tym idzie nie wywołuje gwałtownej reakcji insulinowej.

Oprócz powyższych w fasoli znajdziemy sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, kobalt, fosfor, fluor, karoteny, witaminy: B1, B2, B6, C – tak cenne elementy dla naszego organizmu.

Fasola ułatwia utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi, ponadto prowadzone są badania, które mają za zadanie potwierdzić, że warzywo może być elementem wspomagającym w zapobieganiu nowotworom.

Fasola nie tylko w zupie

Rozpowszechnione w Polsce spożywanie fasoli często ogranicza się do zupy fasolowej, fasolki po bretońsku lub czerwonej odmiany kidney w sałatkach. Tymczasem jest mnóstwo innych, ciekawych sposobów przyrządzenia tego wartościowego warzywa.

Zobacz także: Ile kalorii mają warzywa?

Jednym z nich może być burritos, czyli tortilla z fasolą – ta meksykańska potrawa jest łatwa w przyrządzeniu i bardzo smaczna.

Innym ciekawym przepisem jest feijoada – tradycyjne brazylijskie danie, które może być podawane z kiełbasą chorizo, przyprawione aromatyczną kolendrą.

Redakcja poleca

REKLAMA