Niektórym z nas trudno jest schudnąć mimo, że przestrzegamy dietetycznych zasad i regularnie trenujemy. Nie wiesz, co zrobić w takiej sytuacji? Rada jest prosta - koniecznie odwiedź lekarza. Nadmierne przybieranie na wadze, wyczuwalne obrzęki lub rozwleczona w czasie utrata kilogramów mogą być syndromem choroby, która musi być skonsultowana ze specjalistą.
1. Zaburzenia hormonalne
Zaburzenia hormonalne to przypadłość typowa dla kobiet. Jest ściśle związana z cyklem menstruacyjnym, w czasie którego wahają się poziomy przeróżnych hormonów. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że na choroby związane z zaburzeniami hormonalnymi zdecydowanie częściej zapadają kobiety niż mężczyźni. Niestety taki nasz los... Najczęściej diagnozowane problemy to zespół policystycznych jajników, nerwica, zbliżającą się menopauzą czy niedoczynność tarczycy.Nasza rada: odwiedź ginekologa lub poproś lekarza rodzinnego o skierowanie na badania krwi w celu sprawdzenia poziomu poszczególnych hormonów.
2. Uboczne działanie zażywanych leków
Szczególne znaczenie mają tutaj zażywane duże dawki sterydów (np. przy leczeniu astmy lub trądziku), niektóre środki dla alergików, leki antydepresyjne i hormonalne.3. Choroby uniemożliwiające aktywność fizyczną
Szczególnie chodzi tu o choroby związane z układem krążenia, oddechowym, o podłożu reumatoidalnym (uniemożliwiają ruch z powodu bólu stawów) oraz te wynikające z otyłości czy osteoporozy.Nasza rada: w takich przypadkach konieczna jest dokładna diagnostyka i - po określeniu przyczyny - rozpoczęcie leczenia. Dopiero po pewnym czasie, gdy objawy choroby staną się mniej dotkliwe, można powoli zacząć wprowadzać rekreacyjne formy sportowe (spacery, marsze). Oczywiście najpierw muszą być one skonsultowane z lekarzem.
Dowiedz się więcej na temat problemów zdrowotnych wpływających na masę ciała:
Objawy niedoczynności i nadczynności tarczycy
Te przyzwyczajenia prowadzą do otyłości
Jak rozpoznać pierwsze objawy osteoporozy?
Te przyzwyczajenia prowadzą do otyłości
Jak rozpoznać pierwsze objawy osteoporozy?