POLECAMY

Jaka jest prawidłowa długość cyklu?

Ile powinien trwać kobiecy cykl? O czym świadczą zbyt częste lub rzadkie miesiączki? Zobacz, co mówi na ten temat ginekolog.
Jaka jest prawidłowa długość cyklu? fot. Fotolia
Mój cykl trwa 31, czasem 32 dni. Czy to normalne? Jak długi powinien być cykl miesięczny i miesiączka?
Małgosia

Ginekolog odpowiada: Lekarze przyjęli ogólną zasadę, że długość cyklu powinna się wahać od 26 do 30 dni, a krwawienie nie powinno trwać dłużej niż siedem dni.

Ale zdarza się i tak, że niektóre panie miesiączkują co 24 albo nawet co 30 dni. Trzeba koniecznie odwiedzić ginekologa, jeśli cykle są bardzo nieregularne (raz są dłuższe, raz krótsze), długie (np. 40-dniowe) albo bardzo skrócone (np. 20-dniowe), kiedy krwawienie jest bardzo obfite lub bardzo skąpe albo gdy okres jest bolesny. Warto też w tym wypadku korzystać z kalkulatora dni płodnych by wiedzieć, kiedy istnieje możliwość zajścia w ciążę.

Kłopoty z długością cyklu mogą świadczyć o różnych schorzeniach: gdy są bolesne, lekarze diagnozują czasem endometriozę, gdy pojawiają się nieregularne miesiączki, powodem mogą być cysty w jajniku, skąpe krwawienie może świadczyć o niewydolności jajników.


prof. dr hab. Bogdan Chazan, ginekolog

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/5 lat temu
WhqEiQ I am so grateful for your post.
/5 lat temu
Witam mam 27lat i mam pytanie czy ktoras z was miala miesiaczke daje przyklad okres zaczol sie 11sierpnia skaczyl sie 20 a potem mieliscie 4dni przerwy i 24 znowu dostaliscie czy mam powod sie bac
/8 lat temu
od kilku miesiecy staramy sie z mężem o dziecko i jak narzie bez skutku. moj cykl trwa 23 dni ,jest bardzo krotki ale regularny a krwawienie normalne 4 dni , obawiam sie ze cos jest nie tak .prosze o porade
POKAŻ KOMENTARZE (3)