Fot. Fotolia
Przepisy dietetyczne - podział
Możemy wyróżnić dwa rodzaje przepisów dietetycznych
- wpisane w konkretne plany dietetyczne poszczególnych diet
- przepisy na dania niskokaloryczne oraz "zdrowe"
Przepisy dietetyczne będące częścią szeroko rozpisanych i skrupulatnie określonych planów żywieniowych, zawsze ściśle korespondują z założeniami konkretnych "diet". I tak wśród przepisów dietetycznych opracowanych na potrzeby Diety Dukana znajdziemy dania oparte w głównej mierze na produktach wysokobiałkowych. Abstrahując od tego, czy przepisy te realnie przyniosą efekt redukcji masy ciała - są częścią planu dietetycznego, zatem mają pełne prawo do nazwy "przepis dietetyczny". A co z drugim typem dietetycznych przepisów?
Zobacz także: Niskokaloryczne zupy - jak gotować zupy na diecie?
Dietetyczne przepisy - zachęcająca nazwa
Na księgarnianych półkach znajdziemy mnóstwo książek kucharskich, na okładkach których wyczytamy hasła: "dietetyczne", "fit", "light", "przepisy na diecie" itp. Podobnie w Internecie - właściwie każda strona internetowa o tematyce dietetycznej posiada dział, w którym użytkownicy portalu lub dietetycy dzielą się przepisami. Wiele autorskich przepisów dietetycznych publikuje się także na blogach fitnessowych – jednym słowem jest w czym wybierać.
Musimy jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie przepisy okrzyknięte mianem dietetycznych prezentują dania niskokaloryczne – a po takie sięgać powinny osoby, których celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów. Dietetyczne frytki, usmażone w głębokim tłuszczu nie będą korzystne dla figury nawet wtedy, gdy dotychczas wybierany olej zastąpimy oliwą.
Dietetyczne przepisy - które są godne uwagi?
- Przede wszystkim zastanów się, czego oczekujesz od przepisu. Nie warto przygotowywać dań składających się z produktów, za którymi zwyczajnie nie przepadasz – istnieją małe szanse, że przekona cię argument zdrowia czy efektów odchudzających.
- Jeśli kucharzenie nie jest twoim ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu - wertuj tylko przepisy na takie dania, których przygotowanie nie wymaga zbyt wiele czasu.
- Nie daj się zwieść – jeśli już "na oko" widzisz, że danie jest istną bombą kaloryczną - poszukaj innego przepisu. Zazwyczaj łatwo ocenić, czy danie jest dietetyczne już na podstawie zbioru produktów potrzebnych do jego przygotowania.
- Zwróć uwagę na to, czy posiłek nie jest "zbyt" dietetyczny - przez co nie dostarcza praktycznie żadnych wartości odżywczych. Dobrze zbilansowana dieta powinna zawierać potrzebne witaminy, dzięki czemu nie ma konieczności wspomagania się suplementami w kapsułkach.
- Wszystkie wysokokaloryczne składniki powinny być zastąpione niskokalorycznymi lub serwowane w towarzystwie takich, które nie będą dodatkowo zwiększać wartości kalorycznej całego dania.
- Wystrzegaj się przepisów, które bazują na gotowych mieszankach wzbogaconych o polepszacze smaku. Zamiast gotowych sosów lepiej przygotować własny.
Zobacz także: Oczyszczający koktajl ze śliwek - przepis