Dieta oczyszczająca na wiosnę - zasady i efekty

Dieta oczyszczająca na wiosnę - zasady i efekty fot. Fotolia
Chciałabyś oczyścić ciało na wiosnę? Dzięki naszym podpowiedziom uda ci się to zrobić i dodatkowo stracisz na wadze nawet kilka kg!
Agata Bernaciak / 28.06.2018 11:16
Dieta oczyszczająca na wiosnę - zasady i efekty fot. Fotolia

Dlaczego potrzebujemy oczyszczania organizmu?

Zwolennicy detoksu twierdzą, że skażenie środowiska i żywności jest tak duże, że nasz organizm nie radzi sobie z jej przetwarzaniem. Oczyszczanie ma nie tylko pomóc pozbyć się szkodliwych złogów, ale też poprawić metabolizm i przyspieszyć usuwanie toksyn w przyszłości. Dodatkowo jest świetnym wstępem do diety odchudzającej.

Jak prawidłowo przeprowadzić detoks?

Zapomnij o restrykcyjnych głodówkach, które rozregulowują metabolizm. Zamiast tego postaw na dietę opartą na warzywach i owocach. W wersji nieco bardziej ekstremalnej – na świeżo wyciskanych sokach. Dzięki temu dostarczysz swojemu ciału niezbędnych witamin i minerałów, a mózgowi dawkę glukozy, bez której nie może prawidłowo funkcjonować.

Zasady diety oczyszczającej na wiosnę

  1. Przygotuj się do oczyszczania. Kilka tygodni przed ogranicz używki, zrezygnuj z kawy i alkoholu, a do diety wprowadź dodatkowe porcje warzyw i owoców.
  2. Detoks powinien być przeprowadzany albo na wiosnę, albo jesienią. Nie oczyszczaj się, gdy temperatura jest zbyt niska lub zbyt wysoka.
  3. Dzień tygodnia ma znaczenie. Detoks najlepiej rozpocząć... w czwartek. Dzięki temu kryzysowy dzień trzeci przypadnie na weekend i będzie ci łatwiej poradzić z nim sobie w domu niż w pracy.
  4. Zamiast stosować restrykcyjną głodówkę wybierz plan, który będzie sprawiał ci przyjemność. Posiłki skomponowane z warzyw i owoców albo świeżo wyciskane soki na pewno nie sprawią, że będziesz chciała przerwać oczyszczanie.
  5. Nie zmuszaj ciała do dodatkowego wysiłku. Jeśli jest ci zimno, bierz rozgrzewające kąpiele.
  6. Pamiętaj, że oczyszczanie nie służy chudnięciu. Jego skutkiem ubocznym może być chwilowa utrata wagi, wynikająca z pozbycia się przez organizm nadmiaru płynów.
  7. Po skończonym detoksie nie rzucaj się na wszystko, co do tej pory było zakazane. Nie wracaj też do starych nawyków żywieniowych.
  8. Dobrze przeprowadzony detoks powinien spowodować, że zaczniesz jeść intuicyjnie. Twój organizm najlepiej wie, czego potrzebuje i sam podpowiada ci, na co w danym momencie ma ochotę.

Dowiedz się więcej o oczyszczaniu organizmu:

Oczyszczająca dieta dla palących papierosy
Oczyszczająca dieta 12-dniowa
10 oczyszczających warzyw i owoców

Jakie produkty wyeliminować podczas detoksu?

Po pierwsze: gluten
Gluten obecny jest w zbożach, przede wszystkim w pszenicy. Znajdziesz go też w jęczmieniu, owsie, życie i orkiszu. Na czas trwania detoksu całkowicie wyeliminuj zboża z diety.

Po drugie: cukier
Biały cukier wyjaławia organizm z minerałów i witamin. Działa jak gąbka – wysysa magnez, cynk oraz witaminy z grupy B. Silnie uzależnia i ma właściwości zakwaszające organizm. Zobaczysz – im dłużej nie będziesz go jadła, tym mniejszą będziesz mieć ochotę na coś słodkiego.

Po trzecie: nabiał
Krowie mleko jest pokarmem przeznaczonym dla... cieląt. Tak naprawdę zawiera wiele składników, które nie służą człowiekowi. Do tego nasz układ pokarmowy nie jest stanie w pełni strawić mleka, więc produkty jego przemiany gniją w naszym organizmie. Podczas oczyszczania nabiał jest całkowicie zakazany. Jeśli potem będziesz miała na niego ochotę, sięgaj po jogurt, kefir, maślankę lub twaróg.

Po czwarte: tłuszcze nasycone
Czyli czerwone mięso, nabiał, masło, margaryna i wyroby cukiernicze. Tłuszcze nasycone powodują wzrost wolnych rodników w organizmie. A to przyspiesza starzenie i zwiększa ryzyko chorób.

Po piąte: alkohol
Negatywne skutki jego działania na organizm zaobserwować jest najłatwiej. Wystarczy kilka drinków, by następnego dnia pojawiły się bóle głowy, mdłości czy zaburzenia koncentracji.

Po szóste: kofeina
Jej zbyt duże ilości sprawiają, że jesteś bardziej podatna na stres. Do tego kofeina wypłukuje z organizmu m.in. potas i magnez oraz podrażnia ściany żołądka. Przez pierwsze dni po jej odstawieniu może pojawić się nie tylko osłabienie, ale nawet ból głowy. Spokojnie – to znak, że organizm się oczyszcza.

Dowiedz się więcej o oczyszczaniu organizmu:

Oczyszczająca dieta dla palących papierosy
Oczyszczająca dieta 12-dniowa
10 oczyszczających warzyw i owoców
na podstawie tekstu Marty Urbaniak/Uroda

Redakcja poleca

REKLAMA