Dlaczego potrzebujemy oczyszczania organizmu?
Zwolennicy detoksu twierdzą, że skażenie środowiska i żywności jest tak duże, że nasz organizm nie radzi sobie z jej przetwarzaniem. Oczyszczanie ma nie tylko pomóc pozbyć się szkodliwych złogów, ale też poprawić metabolizm i przyspieszyć usuwanie toksyn w przyszłości. Dodatkowo jest świetnym wstępem do diety odchudzającej.
Jak prawidłowo przeprowadzić detoks?
Zapomnij o restrykcyjnych głodówkach, które rozregulowują metabolizm. Zamiast tego postaw na dietę opartą na warzywach i owocach. W wersji nieco bardziej ekstremalnej – na świeżo wyciskanych sokach. Dzięki temu dostarczysz swojemu ciału niezbędnych witamin i minerałów, a mózgowi dawkę glukozy, bez której nie może prawidłowo funkcjonować.
Zasady diety oczyszczającej na wiosnę
- Przygotuj się do oczyszczania. Kilka tygodni przed ogranicz używki, zrezygnuj z kawy i alkoholu, a do diety wprowadź dodatkowe porcje warzyw i owoców.
- Detoks powinien być przeprowadzany albo na wiosnę, albo jesienią. Nie oczyszczaj się, gdy temperatura jest zbyt niska lub zbyt wysoka.
- Dzień tygodnia ma znaczenie. Detoks najlepiej rozpocząć... w czwartek. Dzięki temu kryzysowy dzień trzeci przypadnie na weekend i będzie ci łatwiej poradzić z nim sobie w domu niż w pracy.
- Zamiast stosować restrykcyjną głodówkę wybierz plan, który będzie sprawiał ci przyjemność. Posiłki skomponowane z warzyw i owoców albo świeżo wyciskane soki na pewno nie sprawią, że będziesz chciała przerwać oczyszczanie.
- Nie zmuszaj ciała do dodatkowego wysiłku. Jeśli jest ci zimno, bierz rozgrzewające kąpiele.
- Pamiętaj, że oczyszczanie nie służy chudnięciu. Jego skutkiem ubocznym może być chwilowa utrata wagi, wynikająca z pozbycia się przez organizm nadmiaru płynów.
- Po skończonym detoksie nie rzucaj się na wszystko, co do tej pory było zakazane. Nie wracaj też do starych nawyków żywieniowych.
- Dobrze przeprowadzony detoks powinien spowodować, że zaczniesz jeść intuicyjnie. Twój organizm najlepiej wie, czego potrzebuje i sam podpowiada ci, na co w danym momencie ma ochotę.
Dowiedz się więcej o oczyszczaniu organizmu:
Oczyszczająca dieta 12-dniowa
10 oczyszczających warzyw i owoców
Jakie produkty wyeliminować podczas detoksu?
Po pierwsze: gluten
Gluten obecny jest w zbożach, przede wszystkim w pszenicy. Znajdziesz go też w jęczmieniu, owsie, życie i orkiszu. Na czas trwania detoksu całkowicie wyeliminuj zboża z diety.
Po drugie: cukier
Biały cukier wyjaławia organizm z minerałów i witamin. Działa jak gąbka – wysysa magnez, cynk oraz witaminy z grupy B. Silnie uzależnia i ma właściwości zakwaszające organizm. Zobaczysz – im dłużej nie będziesz go jadła, tym mniejszą będziesz mieć ochotę na coś słodkiego.
Po trzecie: nabiał
Krowie mleko jest pokarmem przeznaczonym dla... cieląt. Tak naprawdę zawiera wiele składników, które nie służą człowiekowi. Do tego nasz układ pokarmowy nie jest stanie w pełni strawić mleka, więc produkty jego przemiany gniją w naszym organizmie. Podczas oczyszczania nabiał jest całkowicie zakazany. Jeśli potem będziesz miała na niego ochotę, sięgaj po jogurt, kefir, maślankę lub twaróg.
Po czwarte: tłuszcze nasycone
Czyli czerwone mięso, nabiał, masło, margaryna i wyroby cukiernicze. Tłuszcze nasycone powodują wzrost wolnych rodników w organizmie. A to przyspiesza starzenie i zwiększa ryzyko chorób.
Po piąte: alkohol
Negatywne skutki jego działania na organizm zaobserwować jest najłatwiej. Wystarczy kilka drinków, by następnego dnia pojawiły się bóle głowy, mdłości czy zaburzenia koncentracji.
Po szóste: kofeina
Jej zbyt duże ilości sprawiają, że jesteś bardziej podatna na stres. Do tego kofeina wypłukuje z organizmu m.in. potas i magnez oraz podrażnia ściany żołądka. Przez pierwsze dni po jej odstawieniu może pojawić się nie tylko osłabienie, ale nawet ból głowy. Spokojnie – to znak, że organizm się oczyszcza.
Dowiedz się więcej o oczyszczaniu organizmu:
Oczyszczająca dieta 12-dniowa
10 oczyszczających warzyw i owoców