Przed wyjazdem
Już na etapie pakowania pomyśl o tym, jak w trakcie urlopu będziesz realizować dietę odchudzającą.
Jeśli jedziecie do miejsca, gdzie serwowane są dania dietetyczne przeczytaj opinie w internecie i sprawdź, czy dania rzeczywiście były lekkie?
Zamierzanie żywić się samodzielnie? Spakuj kilka produktów, które będą stanowiły wasze „żelazne zapasy”, a jednocześnie będą zdrowe i sycące. Co zabrać?
- Opakowanie musli bez cukru – możne je podjadać lub dodawać do jogurtu.
- Kilka saszetek musu owocowego bez cukru – świetnie sprawdzą się jako błyskawiczna przekąska.
- Zdrowe gotowce – można już kupić gotowe dania do zalania wodą, które mają świetny skład (np. gryczotto Inna Bajka)..
- Chipsy z suszonych owoców bez dodatku cukru – jabłkowe, truskawkowe, gruszkowe, ananasowe (np. Crispy).
- 2-3 paczki różnych gatunków orzechów.
- Jeśli jedzenie pod namiot, w miejsce, gdzie przechowywanie jedzenia będzie utrudnione zaopatrz się w słoiki z obiadkami dla najmłodszych (np. Bobovita, Gerber). Najlepiej wybieraj produkty przeznaczone dla dzieci powyżej 2 roku życia, mają więcej stałych kawałków.
- Warunki polowe wymagają także odpowiedniego sprzętu – przyda się przenośna lodówka turystyczna. Pomyśl także o jednopalnikowej kuchence gazowej, którą kupisz już za kilkadziesiąt złotych. Na krótsze trasy wystarczy ci torba termoizolacyjna.
W trakcie wyjazdu
Moja najważniejsza porada brzmi: pilnuj ilości i pór posiłków. Jeśli będziesz jeść regularnie i nie przesadzisz z wielkością porcji nie przytyjesz! Nawet. jeśli zdarzy ci się zjeść frytki, smażoną rybę czy inny wakacyjny przysmak.
- Korzystaj ze świeżych owoców. Pamiętaj tylko, by za każdym razem je myć. Latem dostępne są pyszne, niskokaloryczne owoce i warzywa, którymi możesz najadać się do woli. Lato to także pora, gdy naturalnie chce się mniej jeść, bo jest gorąco. W wysokich temperaturach dodatkowo przyspiesza przemiana materii.
- Kiedy jesz w restauracji staraj się wybierać dania według schematu białko (ryba, kurczak, wołowina) + warzywa (surowe lub gotowane). W tej jednej, wyjątkowej sytuacji radzę, by ograniczać węglowodany. Zmniejszasz w ten sposób szanse na zjedzenie wysokokalorycznego posiłku.
- Korzystaj z każdej okazji do ruchu – długie spacery, pływanie, gry na powietrzu z dziećmi!
- Każdą niedietetyczną „wpadkę” wakacyjną np. gofry traktuj jak posiłek. Zjadłaś gofra ze świeżymi owocami i bitą śmietaną? Podwieczorek masz zaliczony!
- Uważaj na słodzone napoje i alkohol – sprawców nadwyżek kalorycznych w trakcie urlopu. Pij płyny bezkaloryczne: głównie wodę! Zawsze miej ze sobą butelkę z filtrem, którą możesz napełnić wodą w dowolnym miejscu!
Po wyjeździe
Wbrew pozorom najtrudniej jest po powrocie z wakacji. W czasie urlopu ruszasz się znacznie częściej, a teraz musisz znów usiąść za biurkiem. Jeśli jadłaś więcej ilościowo niż zazwyczaj (mam nadzieję, że nie!) będziesz też silniej odczuwać głód. Już rozumiesz? Brak ruchu + większy głód = zagrożenie tyciem. Z tego powodu, po wakacjach, szczególnie dokładnie planuj trening i dietę!
Przeczytaj także:
7 przepisów na pyszne koktajle odchudzające na każdy dzień tygodnia!
Czereśnie – tuczą czy odchudzają? Dowiedz się, jak jest naprawdę!
Jak skutecznie schudnąć? 20 trików specjalisty