Dieta dopasowana do typu figury

Najbardziej charakterystyczne typy figury to jabłko, gruszka oraz klepsydra. Jakich produktów należy unikać, a jakie są wskazane przy Twoim typie figury? Czy w ogóle istnieje dieta dobrana do figury?
/ 20.02.2013 09:52

Dieta

Produkty żywnościowe dla figury typu jabłko

Charakterystycznymi cechami  dla kobiet o sylwetce jabłka są szerokie ramiona, średni bądź duży biust, duży, wystający brzuch i wiążący się z tym brak talii oraz szczupłe nogi. Prostym sposobem na sprawdzenie czy zaliczamy się do opisywanej grupy jest podzielenie ilości centymetrów w talii przez ilość centymetrów w biodrach. Jeżeli otrzymany wynik wyniesie powyżej 0,84 oznacza to, iż jesteś posiadaczką sylwetki typu jabłko. U osób o takiej figurze tkanka tłuszczowa odkłada się głównie na brzuchu. W celu utrzymania właściwej sylwetki istotne jest spożywanie dużej ilości owoców i warzyw oraz produktów pełnoziarnistych. Obniżają one cholesterol oraz spowalniają przyswajanie tłuszczów.

Ważne jest aby dołączyć do swojej diety ryby, chudy nabiał oraz mięso drobiowe.

Zobacz także: Diety dla kobiet - vademecum

Produkty żywnościowe dla figury typu gruszka

Kobiety o sylwetce gruszki charakteryzują się drobną budową górnych partii ciała tj. ramion, piersi, widoczną, zarysowaną talią, płaskim lub niewielkim brzuchem. Tkanka tłuszczowa odkłada się najczęściej na pośladkach, udach, biodrach. Jeżeli sprawdzając, w podobny sposób jak przedstawiony powyżej, otrzymamy wynik mieszczący się w przedziale 0,50-0,70 oznacza to, że gruszka jest naszym typem figury. Niestety organizm gruszki z łatwością zatrzymuje tłuszcz i toksyny w ciele dlatego posiadaczki wspomnianej sylwetki nie powinny spożywać produktów wysoko przetworzonych i zawierających konserwanty. Ważne jest także utrzymywanie diety niskokalorycznej, bogatej w wapń wspomagający odchudzanie oraz wzmacniający kości. Zalecane jest spożywanie warzyw strączkowych, chudych produktów mlecznych oraz różnego rodzaju ziaren. Pice dużej ilości wody oraz jak najczęstsze jedzenie warzyw w różnej postaci dostarczy organizmowi niezbędnych witamin. Konieczne jest także spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym. Należy pamiętać o unikaniu słodyczy, alkoholu, słodkich owoców takich jak, np. banany.

Produkty żywnościowe dla figury typu klepsydra

To najbardziej proporcjonalna z występujących sylwetek. Tkanka tłuszczowa rozkłada się równomiernie na całym ciele. Szerokie ramiona, duże lub średnie piersi, zarysowana talia i zaokrąglone pośladki to cechy charakterystyczne dla tego typu figury. Otrzymując wynik mieszczący się w przedziale 0,71-0,84 zaliczamy się do grupy klepsydr.  Klepsydry mają o tyle ułatwione zadanie, że tak naprawdę mogą jeść prawie wszystko. Istotą jest aby w diecie nie przeważały żadne z grup składników.  Ważne też aby wybierane produkty zaliczały się do grupy produktów o niskim lub średnim indeksie glikemicznym. Aby pozbyć się kilku nadprogramowych kilogramów kobiety o tej figurze powinny zrezygnować z produktów zrobionych z białej mąki, cukrów i dużej ilości węglowodanów.  

Zobacz także: Ćwiczenia dla figury typu jabłko