Radykalne ograniczenie jedzenia nieodmiennie prowadzi do spadku tempa przemiany materii, ponieważ jedynie w ten sposób twój organizm może bronić się przed skutkami niedożywienia – chociażby tylko względnego, spowodowanego wcześniejszą nadmierną konsumpcją. W rezultacie nawet jeśli dieta spowoduje stopniową redukcję masy ciała, to będzie jej towarzyszyć poczucie ogólnego osłabienia, pogorszenie samopoczucia i osłabienie tkanek organizmu.
Wypadanie włosów, pogorszenie stanu cery, pękanie paznokci, pogorszenie wyników morfologii i spadek odporności stanowią typowe następstwa stosowania diet odchudzających o obniżonej wartości odżywczej. Spadek tempa przemiany materii doprowadzi też nieuchronnie do wystąpienia efektu jo-jo, który może się okazać bardziej szkodliwy dla zdrowia niż sama nadwaga i otyłość. Badania wskazują, że niepełnowartościowe diety odchudzające są nieskuteczną, a często ryzykowną dla zdrowia metodą kształtowania idealnej sylwetki.
Czy istnieje bezpieczna dieta?
Istnieją jednak także diety odchudzające, których wartości odżywcze są zgodne z normami. Jednym z takich pozytywnych wyjątków jest dieta strukturalna, która nawet w wersji 800 kcal dziennie może zapewnić komplet niezbędnych witamin i soli mineralnych oraz prawidłowe proporcje pozyskiwania energii z białka, tłuszczów i węglowodanów, pod warunkiem, że korzystamy z profesjonalnie opracowanego jadłospisu.
Zobacz także: Lista pokarmów zalecanych w diecie strukturalnej
Jednak ścisłe przestrzeganie najzdrowszej nawet diety nie zawsze jest możliwe. Ponadto długotrwałe skrupulatne kontrolowanie kaloryczności posiłków może prowadzić do depresji. Wykazały to badania przeprowadzone w Szwecji, gdzie odchodzi się od zaleceń restrykcyjnych diet na okresy dłuższe niż kilka tygodni.
Szansą na trwałe unormowanie masy ciała nie jest więc liczenie kalorii, ale znajomość produktów, które zawierają ich najmniej, a jednocześnie są bogate w cenne składniki odżywcze.
Dlaczego jedni szybko tyją a inni są zawsze szczupli?
Tajemnica tego, że jedni są szczupli, a inni nieustannie zmagają się z tendencjami do tycia, związana jest z tempem podstawowej przemiany materii. Właśnie od aktywności przemian metabolicznych zależy, czy szybciej spalasz kalorie, czy też gromadzisz tkankę tłuszczową. Im mniej wartościową dietę zastosujemy, tym bardziej obniży się tempo przemiany materii.
W rezultacie wraz z przedłużaniem się kuracji chudnięcie następuje coraz wolniej, a ponowne tycie po jej zakończeniu przebiega bardziej gwałtownie.
Z tych powodów jedyną skuteczną metodą przyspieszenia metabolizmu i trwałego unormowania masy ciała na idealnym poziomie jest… jedzenie. Wiele produktów spożywczych ma bardzo mało kalorii, mnóstwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, a do tego zawiera naturalne substancje stymulujące przemianę materii. Jeżeli znajdą się na twoim talerzu w odpowiednich ilościach, wkrótce zaczniesz chudnąć.
Zobacz także: Dlaczego trzeba jeść pięć posiłków dziennie?