Co to jest GDA?

Co to jest GDA?
Na etykietach produktów spożywczych znajduje się skrót GDA. Co ta informacja oznacza i jak wpływa na naszą dietę?
/ 04.06.2010 11:47
Co to jest GDA?

GDA - Guideline Daily Amounts

Na większości produktów możemy znaleźć skrót GDA (z ang. Guideline Daily Amounts), pod którym kryje się wskazane dzienne spożycie na dany składnik. GDA informuje, jaki procent naszego dziennego zapotrzebowania na energię i inne składniki pokrywa dany produkt w określonej ilości.

GDA dotyczy zapotrzebowania na energię i czterech składników odżywczych, których spożywanie w nadmiernych ilościach może być szkodliwe dla zdrowia: tłuszczów ogółem, tłuszczów nasyconych, cukrów prostych oraz sodu. Często producenci podają także informację na temat zawartości białka i błonnika pokarmowego w porcji produktu.

Polecamy: Tabele kalorii i wartości odżywczych

Czytając etykiety produktów spożywczych możemy podejmować świadome i racjonalne decyzje konsumenckie.

Wartości podane według norm dla kobiet przy podaży 2000 kcal na dobę

Każda osoba, w zależności od wieku, płci, poziomu aktywności fizycznej i stanu fizjologicznego, posiada inne zapotrzebowanie na energię i różne składniki. Dla zdrowej dorosłej kobiety o średniej aktywności fizycznej zapotrzebowanie na energię wynosi 2000 kcal, dla mężczyzny – 2500 kcal. Jednakże, z uwagi na konieczność ujednolicenia parametrów będących podstawą do oszacowania stopnia pokrycia zapotrzebowania na różne składniki, przyjęto, że wartości podawane na opakowaniach podawane są zgodnie z zaleceniami dla kobiet.

Wskazane dzienne spożycie (GDA) dla kobiet

(2000 kcal)

Składnik odżywczy

GDA

Wartość energetyczna

2000 kcal

Białko

50 g

Węglowodany

279 g

Tłuszcz

nie więcej niż 70 g

Kwasy tłuszczowe nasycone

nie więcej niż 20 g

Błonnik

25 g

Sód (sól)

nie więcej niż 2,4 g (6 g)

Cukry

w tym cukry dodane

nie więcej niż 90 g

nie więcej niż 50 g

Polecamy: Produkty

Informacje żywieniowe umieszczone na opakowaniach produktów spożywczych mogą być użyteczne przy planowaniu zbilansowanej diety. Analizowanie informacji pomaga kontrolować ilości spożywanych składników, zwłaszcza tych, które nie są obojętne dla naszego zdrowia i powinny być konsumowane rzadziej.

Redakcja poleca

REKLAMA