Na trasie zwiedzimy przyrodniczą perłę na miarę europejską, mianowicie rezerwat przyrody „Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego” w Wierzchlesie oraz tereny bagienne przylegające do rezerwatu. Występują tu chronione gatunki zwierząt i roślin tj.: ropucha paskówka, ropucha zielona, rzekotka drzewna, kumak nizinny, żaba moczarowa, traszka grzebieniasta, jaszczurka zwinka, jaszczurka żyworodna, padalec, żmija zygzakowata, rosiczka pośrednia, itp.
Charakteru historycznego trasie dodaje fakt przebiegu szlaku obok starych i odnawianych obecnie poewangelickich cmentarzy w Iwcu, Wysokiej i Brzoziu; pozostałości po II wojnie światowej – leje po wybuchach rakiet V-1, których wyrzutnie hitlerowcy instalowali w pobliskich lasach oraz pozostałości po drewniano-ziemnych bunkrach zgrupowania oddziału Armii Krajowej „Jedliny-102” w okolicy miejscowości Wielkie Gacno.
Zobacz także: Na południe od Krakowa - Wokół "strefy czasu wolnego"
Na trasie warto zobaczyć:
- Wierzchlas (11,1 km)
Koniecznie zwiedzamy przyrodniczą perłę w skali europejskiej, czyli Rezerwat Przyrody „Cisy Staropolskie” im. Leona Wyczółkowskiego. To najstarszy rezerwat w Polsce i drugi w Europie! Znajduje się tu 3.500 cisów, a najstarszy liczy ok. 600 lat.
Rezerwat zwiedzamy wyłącznie z upoważnionym do tego przewodnikiem.
- Lisiny (17,3 km)
Na skraju lasu po prawej stronie drogi znajdują się „leje ziemne” – pozostałości po rakietach V-1.
- Rezerwat Cisów (23 km)
- Wielkie Gacno (32,8 km)
Przed torami kolejowymi skręcamy w lewo. Po 500 metrach jazdy na wprost dojeżdżamy do malowniczej miejscowości Wielkie Gacno. Tam skręcamy w prawo (na Śliwice) i po ok. 300 m dojeżdżamy do tablicy informacyjnej, która dokładnie poprowadzi nas do znajdujących się w lesie ziemno-drewnianych bunkrach AK.
Zobacz także: Na południe od Krakowa - Kalwaryjskimi Dróżkami
Długość: 50 km; czas: 5.5 godz.; trudność: łatwa
Cekcyn (ul. Szkolna) – Iwiec – Wysoka – Wierzchlas – Lisiny – Suchom – Leśnictwo Jelenia Góra – Zdroje – Trzebciny – M. Gacno – Wlk. Budziska – Krzywogoniec – Cekcyn
Źródło: Towarzystwo Miłośników Ziemi Cekcyńskiej