Mazowieckie szlaki rowerowe - Ziemia Chełmońskiego

Mazowieckie szlaki rowerowe - Ziemia Chełmońskiego
Proponowana trasa prowadzi przez jedne z najpiękniejszych zakątków Mazowsza. Piękne pejzaże malował tu Józef Chełmoński. Rózninne dolinki rzek Pisi Tunczej i Pisi Gągoliny i ciekawe zabytki tej okolicy, m.in. pałac w Radziejowicach na pewno umilą nam wycieczkę. Trasa jest łatwa, choć dosyć długa (50 km).
/ 31.05.2010 13:56
Mazowieckie szlaki rowerowe - Ziemia Chełmońskiego

Po wyjściu ze stacji w Międzyborach, przy kościele, skręcamy w lewo, w ul. Staszica. Na kolejnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Na wąskiej, asfaltowej drodze dołączamy do znaków czarnego szlaku. Kierujemy się jego znakami.
Po przejechaniu przez tory odłączamy się na moment od szlaku. Skręcamy ostro w prawo. Asfaltowa droga przejdzie niebawem w gruntową i łagodniejszym łukiem skręci ku wschodowi. Po 1 km jazdy w lesie wjeżdżamy na malowniczy wąwóz.

Za wąwozem do leśnej drogi dołączają znaki czarne. Jedziemy wśród pięknych dębów, tworzących rzadkie na Mazowszu zbiorowisko ciepłolubnej dąbrowy. Najpierw żwirówką na południe, a po dojechaniu do asfaltu kręcimy w prawo. Po chwili jesteśmy w Radziejowicach.
Najważniejszym zabytkiem miasteczka jest otoczony wspaniałym parkiem krajobrazowy XVII-wieczny pałac. Obecnie mieści się tam Dom Pracy Twórczej, którego stylowe wnętrza w weekendy są udostępniane zwiedzającym. Cały teren tonie w zieleni. Park w stylu angielskim założono w początkach XIX w.
Spod pałacu piękna aleja lipowa prowadzi nas do kościoła p.w. św. Kazimierza, uważanego za arcydzieło mazowieckiego klasycyzmu. Z Radziejowic jednak kierujemy się na południe – prowadzą nas zielone znaki szlaku pieszego. Za ruchliwą szosą Warszawa – Katowice wjeżdżamy na szutrową drogę i zaraz znajdujemy się w lesie. Niebawem po obu stronach pojawią się stawy. Na rozjeździe dróg kręcimy w prawo.

Docieramy do mostku na Pisi Gągolinie, skąd roztacza się ładny widok na zieloną dolinę rzeki. 300 m dalej skręcamy w prawo. Kilometr dalej trafiamy na rozjazd. Wybieramy lewą stronę, a po przejechaniu 50 m prawą. Leśną drogą jedziemy przez chwilę a po 500 m skręcamy w południową, gruntową drogę. Po dystansie 300 m, na rozjeździe koło stawu, wybierz lewe odgałęzienie. Droga wyprowadza nas z lasu i przecina tory kolejowe. Dojeżdżamy do kolejnej miejscowości – Petrykozy.
Otoczona z trzech stron lasami miejscowość jest jednym z najpiękniejszych zakątków Mazowsza. Zabudowa jest luźno rozrzucona na łagodnie pofalowanym terenie. Wyjeżdżamy gruntową drogą, prowadzącą wzdłuż dworskiego ogrodzenia. Po 2 km skręcamy w lewo i kontynuujemy jazdę wzdłuż krawędzi lasu. Na przejeździe kolejowym droga skręca na północ. 500 m dalej kręcimy w lewo i jedziemy do Grzegorzewic.

Skręcamy w prawo za znakami zielonego szlaku i drogowskazem zachęcającym do wizyty nad stawami rybnymi. Jeszcze tylko jeden skręt w lewo i ponownie w prawo wzdłuż ogrodzenia pałacyku. 

Zobacz także: Rowerem przez Małopolskę - Ku dolinie Wisły

Nad brzeg stawów schodzi park krajobrazowy, otaczający neorenesansowy pałacyk z połowy XIX w. Mieści się tu Dom Pracy Twórczej Adwokatury Warszawskiej, ale przytulne pokoje czekają również na gości niezwiązanych z palestrą.
Z Grzegorzewic wyjeżdżamy gruntową drogą, prowadzącą spod bramy pałacu przez centralną część wsi. Za ostatnimi zabudowaniami wjeżdżamy do cienistego lasu. Do drogi dołączy niebawem żółty szlak pieszy. Za lasem zaczyna się zabudowa wsi Skuły.

Spod kościoła w Skułach jedziemy dalej za znakami szlaku żółtego. Szutrowa droga prowadzi wśród luźno rozrzuconych zabudowań, pól i zagajników. Po 1 km szlak skręca w prawo i polną ścieżką prowadzi wzdłuż doliny Pisi Tuniczej. Kierując się za znakami, mijamy malownicze, nieco zdezelowane mostki. Szlak prowadzi następnie wzdłuż ogrodzenia dworku w Grzmiącej. Przy bramie skręcamy w lewo. Piaszczysta droga dochodzi do asfaltu. Po 800 m przecinamy ruchliwą szosę katowicką. Jedziemy cały czas prosto. Mijamy wieś Bieniewiec. Za wsią, 1,8 km od trasy katowickiej skręcamy w lewo i asfaltową drogą wjeżdżamy do lasu. Po 200 m asfalt ostro skręca w prawo.

W upalny dzień można zatrzymać się przy Zalewie Grzymek, gdzie jest działa kąpielisko, wypożyczalnia sprzętu wodnego i ośrodek wypoczynkowy. Po 2 km od zalewu asfalt skręca w prawo. Jedziemy dalej prosto gruntową drogą. Po dojechaniu do szosy skręcamy w lewo i zaraz (przy krzyżu) w prawo. Dalej na ostrym zakręcie prawo wybieramy drogę na wprost w stronę zabudowań.

Gdy dojeżdżamy do wsi Józefowskie dołączają do nas znaki żółtego szlaku. Trzymamy się ich aż do zakrętu w lewo, w stronę Jaktorowa, gdzie na stacji kolejowej kończymy naszą wycieczkę.

Długość: 50 km; czas: 5 godz.; trudność: łatwa
Główne punkty trasy: Międzyborów – Radziejowice – Petrykozy – Grzegorzewice – Skuły – Józefowskie – Jaktorów 

  

Źródło: Samorząd Województwa Mazowieckiego

Redakcja poleca

REKLAMA