Puszcza Białowieska - Zielonym szlakiem do Białowieży

Puszcza Białowieska - Zielonym szlakiem do Białowieży
Szlak łączy dwie miejscowości: Dubicze Cerkiewne i Białowieżę. Trasa została wyznaczona przez tereny oddalone od zgiełku miast. Jadąc po szlaku podziwiać można pejzaże pól i łąk oraz niepowtarzalne lasy Puszczy Białowieskiej.
/ 02.06.2010 07:26
Puszcza Białowieska - Zielonym szlakiem do Białowieży

Trasa rozpoczyna się przy cerkwi prawosławnej p.w. Opieki Matki Boskiej w Dubiczach Cerkiewnych. W pobliżu cerkwi, jak i dalej we wsi znajdują się prawosławne krzyże wotywne. W budynku dawnej szkoły funkcjonuje Izba Kultury i Tradycji Ochotniczej Straży Pożarnej. Gminny Ośrodek Kultury organizuje cykliczne warsztaty rękodzielnicze tj.: tkactwo, wyplatanie ze słomy, witek brzozowych czy zdobienia ludowe.

Jadąc dalej we wsi można zobaczyć chatę krytą strzechą z XIX w oraz zatrzymać się w Ośrodku Wypoczynkowym „Bachmaty” – wynająć domek kempingowy, rozstawić namiot i wypożyczyć sprzęt sportowy.

Dalej trasa prowadzi przez Rezerwat przyrody „Czechy Orlańskie”. Tu znajdują się doskonale zachowane zbiorowiska leśne o charakterze borów mieszanych – dominują tu sosna zwyczajna i świerk pospolity. Na tym obszarze w 2000 r. wybuchł pożar pochłaniając około 100 ha lasu i kilka budynków gospodarczych.

Dalej po drodze (obok szlaku) znajduje się mała miejscowość Werstok, w której stoi drewniana cerkiew z 1769 r. p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Kilka kilometrów dalej mamy zabytkowy cmentarz z bardzo starymi, kilkusetletnimi nagrobkami.

Zobacz także: Rowerem przez Małopolskę - Doliną Dłubni

Kolejnym punktem trasy jest osada Topiło – założona w okresie międzywojennym dla tamtejszych pracowników leśnych. Znajdujący się tu sztuczny akwen wodny służył niegdyś do składowania drewna. Obecnie wokół niego została wyznaczona ścieżka edukacyjna „Puszczańskie Drzewa”. Zbiornik podzielony jest groblą, na której znajduje się tor kolejki wąskotorowej.

Ponadto w pobliżu znajduje się mini skansen kolejki leśnej, a przy zbiorniku wodnym wiaty i miejsce ogniskowe. Niedaleko stoi również piękna kapliczka ekumeniczna oraz obelisk poświęcony leśnikom i ich rodzinom zamordowanym przez okupantów sowieckich i hitlerowskich w łagrach i obozach w latach 1935-1945.

Zobacz także: Na południe od Krakowa - Śladami Jana Pawła II

Miejsce Mocy jest następnym bardzo ciekawym miejscem na naszej trasie. Teren uznawany bywa za miejsce o pozytywnym promieniowaniu. Legenda głosi, że było ono pogańskim miejscem kultu. Rosną tu drzewa leśne o wielu pniach, a także głogi i grusze. Leżące tu głazy i kamienie tworzą tajemniczy, kamienny krąg.

Wycieczkę kończymy przejeżdżając przez Rezerwat krajobrazowy im. Władysława Szafera, który chroni najważniejsze zbiorowiska Puszczy Białowieskiej, przede wszystkim grądy i bory mieszane, a także dęby szypułkowe, świerki pospolite czy graby zwyczajne imponujących rozmiarów.

Po ok. 1 km jazdy przez rezerwat dojeżdżamy do Białowieży, gdzie wycieczka dobiega końca.

Główne punkty trasy: Dubicze Cerkiewne – rezerwat przyrody „Czechy Orlańskie” – Werstok – Wiluki – Topiło – rezerwat „Berezowo” i „Podcerkwa” – Miejsce Mocy – rezerwat im. W. Szafera – Białowieża

     

Źródło: Starostwo Powiatowe w Hajnówce

Redakcja poleca

REKLAMA